Dansk EM 92-helt ville ikke på banen i finalen

Lars Elstrup sad hele EM-finalen mod Tyskland i 1992 og håbede, at han ikke ville komme på banen. Angsten havde overtaget angriberens krop.



Lars Elstrup var en del af det danske landshold, der i 1992 vandt EM i Sverige, og angriberen var ikke bare statist undervejs. Elstrup scorede et afgørende mål mod Frankrig, og han var ligeledes sikker fra 11-meter-pletten i straffesparkskonkurrencen mod Holland i semifinalen. 

Sommeren 92 blev altså en kæmpe triumf for Lars Elstrup, men inde bag smilet tumlede den danske landsholdsspiller med præstationsangst, som for alvor lammede ham i dagene op til den store finale mod Tyskland.

Lars Elstrup sad på bænken i alle 90 minutter i EM-finalen, og det priser han sig lykkelig for. Han ønskede nemlig slet ikke at spille kampen. 

– I de første fire kampe under EM havde jeg en følelse af at kunne gå ind og deltage og bidrage med noget på holdet. Jeg ville gerne have startet inde. Men ikke mod Tyskland, siger Lars Elstrup i DK4-programmet "Vi elsker fodbold" med Jes Dorph-Petersen som vært. 

– Under den kamp ønskede jeg ikke at komme på banen, og når jeg skulle ned og varme op, tænkte jeg, "bare han ikke kigger min vej". Eller bare vi kunne komme foran, for så var der ikke brug for mig til at score mål. Den fornemmelse havde jeg i hele kroppen. Jeg var bange og angst for at komme ind og blive en skurk eller en fiasko. 

– Det begyndte på et tidspunkt efter Holland-kampen og frem mod finalen. Det var i hvert fald en eller to dage før kampen, at tankerne begyndte at melde sig. Det byggede sig op og blev værre og værre. 

Kan det ikke skyldes, at det var den største kamp i dit liv?

– Jo, det kunne det godt være. 

Under hele kampen forsøgte Lars Elstrup at undgå øjenkontakt med landstræner Richard Møller Nielsen, og han forsøgte at vise med sit kropssprog, at han ikke ville spille kampen. Lars Elstrup føler sig sikker på, at den danske landstræner var i stand til at opfange signalerne. 

I semifinalen mod Holland blev Elstrup skiftet ind i det 57. minut, og han scorede på Danmarks tredje spark i straffesparkskonkurrencen. Forinden havde han gjort det klart, at hvis han skulle eksekvere, skulle det være danskernes tredje spark. Lars Elstrup ville ikke skyde som nummer et, to, fire eller fem. 

– Den første skytte er den, der påtager sig ansvaret og viser vejen og bliver konfronteret med modstanderens målmand. Den skulle jeg ikke påtage mig i den situation, og jeg ville heller ikke være den sidste. Tre er mit lykketal, og så påtog jeg mig det ansvar at kunne blive den helt store helt eller den helt store skurk, forklarer Elstrup.

Lars Elstrup nåede 34 A-landskampe for Danmark, og han scorede 13 mål. Han fylder 60 år senere på måneden. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur