Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet

Adskillige tusinder har skrevet under på et borgerforslag om at få debatteret Qatars VM-slutrunde i Folketinget, og historien breder sig nu også til udlandet.



– On a appris: Danemark, un boycott de la Coupe du monde 2022?

[Danmark: På vej mod en boykot af Qatars VM?]

Denne overskrift kunne man læse i magasinet France Football i den forgangne uge med henvisning til det danske fanforslag om at få en boykot af VM 2022 i Qatar taget op i Folketinget.

Og det ikke kun det franske magasin, der også står for uddelingen af Ballon d’Or, der har bemærket den danske bevægelse mod VM-slutrunden i Qatar.

Også i Skotland, England, Holland, Skandinavien og andre dele af Europa har man bidt mærke i forslaget.

Fredag kunne tipsbladet.dk fortælle, at Qatar er på dagsordenen i et samråd med kulturminister Joy Mogensen 12. januar, hvor SF vil gå til ministeren og kræve en stærkere dansk kurs overfor VM-værterne og FIFA, herunder med krav om, at DBU og regeringen forsøger at finde samarbejdspartnere i udlandet for at presse Qatar.

Læs mere om det kommende samråd med kulturministeren her

Vigtigt med internationalt pres
Fansene bag borgerforslaget kan notere over 4.000 underskrifter på forslaget i den første uge, og interessen og opbakningen glæder personerne bag forslaget.

– Vi havde en formodning om, at vi kunne finde en del opbakning på Twitter, hvor vi alle færdes en del. Debatten, om hvad fodbold skal og ikke skal gøre i forhold til at tage til Dubai eller Qatar, har været oppe mange gange, men det har været ret overvældende at opleve omfanget af den støtte, mange har mødt forslaget med, siger Casper Fischer Raavig.

-Vi ved, at der er langt op til 50.000 underskrivere, men at vi allerede har ramt de første 4000, er mere, end vi havde turdet håbe på, siger Casper Fischer Raavig.

Casper Fischer Raavig bider også mærke i, at der er interesse fra udlandet for protesten, selvom den er formuleret på dansk og i sagens natur målrettet et dansk publikum.

– Da vi udarbejdede forslaget, havde vi en snak om, hvordan vi kunne give det et internationalt snit, og hvordan vi kunne få spredt det til andre lande. Men at det nærmest er kommet helt af sig selv, og med en enorm fart, har været en glædelig overraskelse for os, siger Casper Fischer Raavig.

– For der er ingen tvivl om, at Danmark næppe kan få rykket så meget alene. Vi skal have andre lande, forbund og ikke mindst fans med. Det er vigtigt, for sportswashing forsvinder ikke, blot fordi Danmark bliver hjemme. Derfor er det vigtigt, at vi får åbnet op for den her snak om boykot så hurtigt som muligt, så andre lande kan se, at det er muligt at tage kritisk stilling til slutrunden, i form af andet end dialog, siger Casper Fischer Raavig.

VM i Qatar begynder 21. november 2022, og der blev for nylig trukket lod til kvalifikationen i Europa, hvor Danmark fik 10 VM-kvalkampe i 2021 i en pulje med Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova.

Man kan læse mere om de danske fans’ forslag i denne nyhedsartikel på Tipsbladet.dk.

Læs også Tipsbladets serie i fire kapitler om VM-slutrunden i Qatar ved at klikke her.



Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

– En undskyldning for tabere

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Legende om Højlund: Her er problemet

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’