– On a appris: Danemark, un boycott de la Coupe du monde 2022?
[Danmark: På vej mod en boykot af Qatars VM?]
Denne overskrift kunne man læse i magasinet France Football i den forgangne uge med henvisning til det danske fanforslag om at få en boykot af VM 2022 i Qatar taget op i Folketinget.
Og det ikke kun det franske magasin, der også står for uddelingen af Ballon d’Or, der har bemærket den danske bevægelse mod VM-slutrunden i Qatar.
Også i Skotland, England, Holland, Skandinavien og andre dele af Europa har man bidt mærke i forslaget.
Scotland face unprecedented World Cup 2022 twist as Denmark prepares to vote on Qatar boycotthttps://t.co/dbiVd4psXV pic.twitter.com/Us9o6kIuJF
— Daily Record Sport (@Record_Sport) December 12, 2020
Fredag kunne tipsbladet.dk fortælle, at Qatar er på dagsordenen i et samråd med kulturminister Joy Mogensen 12. januar, hvor SF vil gå til ministeren og kræve en stærkere dansk kurs overfor VM-værterne og FIFA, herunder med krav om, at DBU og regeringen forsøger at finde samarbejdspartnere i udlandet for at presse Qatar.
Læs mere om det kommende samråd med kulturministeren her
Vigtigt med internationalt pres
Fansene bag borgerforslaget kan notere over 4.000 underskrifter på forslaget i den første uge, og interessen og opbakningen glæder personerne bag forslaget.
– Vi havde en formodning om, at vi kunne finde en del opbakning på Twitter, hvor vi alle færdes en del. Debatten, om hvad fodbold skal og ikke skal gøre i forhold til at tage til Dubai eller Qatar, har været oppe mange gange, men det har været ret overvældende at opleve omfanget af den støtte, mange har mødt forslaget med, siger Casper Fischer Raavig.
-Vi ved, at der er langt op til 50.000 underskrivere, men at vi allerede har ramt de første 4000, er mere, end vi havde turdet håbe på, siger Casper Fischer Raavig.
Casper Fischer Raavig bider også mærke i, at der er interesse fra udlandet for protesten, selvom den er formuleret på dansk og i sagens natur målrettet et dansk publikum.
– Da vi udarbejdede forslaget, havde vi en snak om, hvordan vi kunne give det et internationalt snit, og hvordan vi kunne få spredt det til andre lande. Men at det nærmest er kommet helt af sig selv, og med en enorm fart, har været en glædelig overraskelse for os, siger Casper Fischer Raavig.
– For der er ingen tvivl om, at Danmark næppe kan få rykket så meget alene. Vi skal have andre lande, forbund og ikke mindst fans med. Det er vigtigt, for sportswashing forsvinder ikke, blot fordi Danmark bliver hjemme. Derfor er det vigtigt, at vi får åbnet op for den her snak om boykot så hurtigt som muligt, så andre lande kan se, at det er muligt at tage kritisk stilling til slutrunden, i form af andet end dialog, siger Casper Fischer Raavig.
VM i Qatar begynder 21. november 2022, og der blev for nylig trukket lod til kvalifikationen i Europa, hvor Danmark fik 10 VM-kvalkampe i 2021 i en pulje med Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova.
Man kan læse mere om de danske fans’ forslag i denne nyhedsartikel på Tipsbladet.dk.
Læs også Tipsbladets serie i fire kapitler om VM-slutrunden i Qatar ved at klikke her.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
Wrexham slår Premier League-klub
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
NYHEDER
Stor ydmygelse
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
