Dansk fanforslag vækker opsigt i udlandet

Adskillige tusinder har skrevet under på et borgerforslag om at få debatteret Qatars VM-slutrunde i Folketinget, og historien breder sig nu også til udlandet.



– On a appris: Danemark, un boycott de la Coupe du monde 2022?

[Danmark: På vej mod en boykot af Qatars VM?]

Denne overskrift kunne man læse i magasinet France Football i den forgangne uge med henvisning til det danske fanforslag om at få en boykot af VM 2022 i Qatar taget op i Folketinget.

Og det ikke kun det franske magasin, der også står for uddelingen af Ballon d’Or, der har bemærket den danske bevægelse mod VM-slutrunden i Qatar.

Også i Skotland, England, Holland, Skandinavien og andre dele af Europa har man bidt mærke i forslaget.

Fredag kunne tipsbladet.dk fortælle, at Qatar er på dagsordenen i et samråd med kulturminister Joy Mogensen 12. januar, hvor SF vil gå til ministeren og kræve en stærkere dansk kurs overfor VM-værterne og FIFA, herunder med krav om, at DBU og regeringen forsøger at finde samarbejdspartnere i udlandet for at presse Qatar.

Læs mere om det kommende samråd med kulturministeren her

Vigtigt med internationalt pres
Fansene bag borgerforslaget kan notere over 4.000 underskrifter på forslaget i den første uge, og interessen og opbakningen glæder personerne bag forslaget.

– Vi havde en formodning om, at vi kunne finde en del opbakning på Twitter, hvor vi alle færdes en del. Debatten, om hvad fodbold skal og ikke skal gøre i forhold til at tage til Dubai eller Qatar, har været oppe mange gange, men det har været ret overvældende at opleve omfanget af den støtte, mange har mødt forslaget med, siger Casper Fischer Raavig.

-Vi ved, at der er langt op til 50.000 underskrivere, men at vi allerede har ramt de første 4000, er mere, end vi havde turdet håbe på, siger Casper Fischer Raavig.

Casper Fischer Raavig bider også mærke i, at der er interesse fra udlandet for protesten, selvom den er formuleret på dansk og i sagens natur målrettet et dansk publikum.

– Da vi udarbejdede forslaget, havde vi en snak om, hvordan vi kunne give det et internationalt snit, og hvordan vi kunne få spredt det til andre lande. Men at det nærmest er kommet helt af sig selv, og med en enorm fart, har været en glædelig overraskelse for os, siger Casper Fischer Raavig.

– For der er ingen tvivl om, at Danmark næppe kan få rykket så meget alene. Vi skal have andre lande, forbund og ikke mindst fans med. Det er vigtigt, for sportswashing forsvinder ikke, blot fordi Danmark bliver hjemme. Derfor er det vigtigt, at vi får åbnet op for den her snak om boykot så hurtigt som muligt, så andre lande kan se, at det er muligt at tage kritisk stilling til slutrunden, i form af andet end dialog, siger Casper Fischer Raavig.

VM i Qatar begynder 21. november 2022, og der blev for nylig trukket lod til kvalifikationen i Europa, hvor Danmark fik 10 VM-kvalkampe i 2021 i en pulje med Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova.

Man kan læse mere om de danske fans’ forslag i denne nyhedsartikel på Tipsbladet.dk.

Læs også Tipsbladets serie i fire kapitler om VM-slutrunden i Qatar ved at klikke her.





Desperat Frank – favorit til trænerfyring




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Katastrofe for Jack Grealish

Stjerne er født – på landsholdet med ham



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

På vild liste med Lionel Messi

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘Hvad fanden kan man gøre?’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

AGF mangler flere profiler mod OB

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Como kan vinde i Napoli

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler