– On a appris: Danemark, un boycott de la Coupe du monde 2022?
[Danmark: På vej mod en boykot af Qatars VM?]
Denne overskrift kunne man læse i magasinet France Football i den forgangne uge med henvisning til det danske fanforslag om at få en boykot af VM 2022 i Qatar taget op i Folketinget.
Og det ikke kun det franske magasin, der også står for uddelingen af Ballon d’Or, der har bemærket den danske bevægelse mod VM-slutrunden i Qatar.
Også i Skotland, England, Holland, Skandinavien og andre dele af Europa har man bidt mærke i forslaget.
Scotland face unprecedented World Cup 2022 twist as Denmark prepares to vote on Qatar boycotthttps://t.co/dbiVd4psXV pic.twitter.com/Us9o6kIuJF
— Daily Record Sport (@Record_Sport) December 12, 2020
Fredag kunne tipsbladet.dk fortælle, at Qatar er på dagsordenen i et samråd med kulturminister Joy Mogensen 12. januar, hvor SF vil gå til ministeren og kræve en stærkere dansk kurs overfor VM-værterne og FIFA, herunder med krav om, at DBU og regeringen forsøger at finde samarbejdspartnere i udlandet for at presse Qatar.
Læs mere om det kommende samråd med kulturministeren her
Vigtigt med internationalt pres
Fansene bag borgerforslaget kan notere over 4.000 underskrifter på forslaget i den første uge, og interessen og opbakningen glæder personerne bag forslaget.
– Vi havde en formodning om, at vi kunne finde en del opbakning på Twitter, hvor vi alle færdes en del. Debatten, om hvad fodbold skal og ikke skal gøre i forhold til at tage til Dubai eller Qatar, har været oppe mange gange, men det har været ret overvældende at opleve omfanget af den støtte, mange har mødt forslaget med, siger Casper Fischer Raavig.
-Vi ved, at der er langt op til 50.000 underskrivere, men at vi allerede har ramt de første 4000, er mere, end vi havde turdet håbe på, siger Casper Fischer Raavig.
Casper Fischer Raavig bider også mærke i, at der er interesse fra udlandet for protesten, selvom den er formuleret på dansk og i sagens natur målrettet et dansk publikum.
– Da vi udarbejdede forslaget, havde vi en snak om, hvordan vi kunne give det et internationalt snit, og hvordan vi kunne få spredt det til andre lande. Men at det nærmest er kommet helt af sig selv, og med en enorm fart, har været en glædelig overraskelse for os, siger Casper Fischer Raavig.
– For der er ingen tvivl om, at Danmark næppe kan få rykket så meget alene. Vi skal have andre lande, forbund og ikke mindst fans med. Det er vigtigt, for sportswashing forsvinder ikke, blot fordi Danmark bliver hjemme. Derfor er det vigtigt, at vi får åbnet op for den her snak om boykot så hurtigt som muligt, så andre lande kan se, at det er muligt at tage kritisk stilling til slutrunden, i form af andet end dialog, siger Casper Fischer Raavig.
VM i Qatar begynder 21. november 2022, og der blev for nylig trukket lod til kvalifikationen i Europa, hvor Danmark fik 10 VM-kvalkampe i 2021 i en pulje med Østrig, Skotland, Israel, Færøerne og Moldova.
Man kan læse mere om de danske fans’ forslag i denne nyhedsartikel på Tipsbladet.dk.
Læs også Tipsbladets serie i fire kapitler om VM-slutrunden i Qatar ved at klikke her.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Bekymring om Lionel Messi før VM
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
MEDIE
