Dansk fodboldspiller løsladt

En tidligere Superliga-spiller med dansk pas er blevet løsladt efter at have siddet varetægtsfængslet i fire uger. Fodboldspilleren er fortsat sigtet og efterforskningen er snart ovre.



For omkring en måned siden blev en tidligere Superliga-spiller fremstillet i grundlovsforhør.

Spilleren er anklaget for flere forhold af seksuel karakter mod mindreårige, hvor strafferammen kan være op til flere år, hvis han bliver dømt.

Efter grundlovsforhøret fredag den 25. oktober blev fodboldspilleren varetægtsfængslet i fire uger i Færøerne.

– De fire uger, som er gået, har vi brugt på at belyse sagen. Vedkommende er blevet løsladt, da varetægtsfængslingen ikke er blevet forlænget, siger Kåre Jacobsen, sektionsleder i Færøernes efterforskningsafdeling, til Tipsbladet.

Fodboldspilleren er fortsat sigtet, mens efterforskningen er inde i sin afsluttende fase.

– Vi mente ikke, det var nødvendigt at opretholde varetægtsfængslingen, da vurderingen er, at vedkommende ikke har mulighed for at påvirke efterforskningen. Når vi er færdige med at belyse sagen, sender vi det videre til anklagemyndigheden, som skal tage stilling til, om der skal rejses tiltale, eller sigtelsen skal frafalde.

Den tidligere Superliga-spiller, der i øvrigt blev fyret af sin klub på bagkant af nyheden, er anklaget for blandt andet grooming, som betyder, at en person forsøger at skabe en relation til et barn eller person under 18 år med henblik på seksuelle overgreb. Derudover er fodboldspilleren anklaget for forsøg på at skaffe sig seksuel samkvem med et barn under 15 år og blufærdighedskrænkelse.

Nogle af forbrydelserne er angiveligt sket i Danmark, og derfor skal man nu have afklaret, hvor en eventuel retssag skal føres.

I første omgang er det dog op til anklagemyndigheden i Færøerne at vurdere, om der skal rejses tiltale eller sigtelsen skal frafalde.

Kåre Jacobsen kan i øvrigt ikke sætte en tidshorisont på den sidste del af efterforskningen, men fortæller, at det primært er de tekniske undersøgelser, som mangler. 

Tipsbladet er bekendt med identiteten på fodboldspilleren, men vælger ikke at bringe det af hensyn til sagens karakter, og at der ikke er faldet dom. Sagen har ikke navneforbud.





Topboss sviner Barça til




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes