Dansk fodboldspiller løsladt

En tidligere Superliga-spiller med dansk pas er blevet løsladt efter at have siddet varetægtsfængslet i fire uger. Fodboldspilleren er fortsat sigtet og efterforskningen er snart ovre.



For omkring en måned siden blev en tidligere Superliga-spiller fremstillet i grundlovsforhør.

Spilleren er anklaget for flere forhold af seksuel karakter mod mindreårige, hvor strafferammen kan være op til flere år, hvis han bliver dømt.

Efter grundlovsforhøret fredag den 25. oktober blev fodboldspilleren varetægtsfængslet i fire uger i Færøerne.

– De fire uger, som er gået, har vi brugt på at belyse sagen. Vedkommende er blevet løsladt, da varetægtsfængslingen ikke er blevet forlænget, siger Kåre Jacobsen, sektionsleder i Færøernes efterforskningsafdeling, til Tipsbladet.

Fodboldspilleren er fortsat sigtet, mens efterforskningen er inde i sin afsluttende fase.

– Vi mente ikke, det var nødvendigt at opretholde varetægtsfængslingen, da vurderingen er, at vedkommende ikke har mulighed for at påvirke efterforskningen. Når vi er færdige med at belyse sagen, sender vi det videre til anklagemyndigheden, som skal tage stilling til, om der skal rejses tiltale, eller sigtelsen skal frafalde.

Den tidligere Superliga-spiller, der i øvrigt blev fyret af sin klub på bagkant af nyheden, er anklaget for blandt andet grooming, som betyder, at en person forsøger at skabe en relation til et barn eller person under 18 år med henblik på seksuelle overgreb. Derudover er fodboldspilleren anklaget for forsøg på at skaffe sig seksuel samkvem med et barn under 15 år og blufærdighedskrænkelse.

Nogle af forbrydelserne er angiveligt sket i Danmark, og derfor skal man nu have afklaret, hvor en eventuel retssag skal føres.

I første omgang er det dog op til anklagemyndigheden i Færøerne at vurdere, om der skal rejses tiltale eller sigtelsen skal frafalde.

Kåre Jacobsen kan i øvrigt ikke sætte en tidshorisont på den sidste del af efterforskningen, men fortæller, at det primært er de tekniske undersøgelser, som mangler. 

Tipsbladet er bekendt med identiteten på fodboldspilleren, men vælger ikke at bringe det af hensyn til sagens karakter, og at der ikke er faldet dom. Sagen har ikke navneforbud.





Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

I dialog om Albert Grønbæk

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde