Dansk fodboldspiller løsladt

En tidligere Superliga-spiller med dansk pas er blevet løsladt efter at have siddet varetægtsfængslet i fire uger. Fodboldspilleren er fortsat sigtet og efterforskningen er snart ovre.



For omkring en måned siden blev en tidligere Superliga-spiller fremstillet i grundlovsforhør.

Spilleren er anklaget for flere forhold af seksuel karakter mod mindreårige, hvor strafferammen kan være op til flere år, hvis han bliver dømt.

Efter grundlovsforhøret fredag den 25. oktober blev fodboldspilleren varetægtsfængslet i fire uger i Færøerne.

– De fire uger, som er gået, har vi brugt på at belyse sagen. Vedkommende er blevet løsladt, da varetægtsfængslingen ikke er blevet forlænget, siger Kåre Jacobsen, sektionsleder i Færøernes efterforskningsafdeling, til Tipsbladet.

Fodboldspilleren er fortsat sigtet, mens efterforskningen er inde i sin afsluttende fase.

– Vi mente ikke, det var nødvendigt at opretholde varetægtsfængslingen, da vurderingen er, at vedkommende ikke har mulighed for at påvirke efterforskningen. Når vi er færdige med at belyse sagen, sender vi det videre til anklagemyndigheden, som skal tage stilling til, om der skal rejses tiltale, eller sigtelsen skal frafalde.

Den tidligere Superliga-spiller, der i øvrigt blev fyret af sin klub på bagkant af nyheden, er anklaget for blandt andet grooming, som betyder, at en person forsøger at skabe en relation til et barn eller person under 18 år med henblik på seksuelle overgreb. Derudover er fodboldspilleren anklaget for forsøg på at skaffe sig seksuel samkvem med et barn under 15 år og blufærdighedskrænkelse.

Nogle af forbrydelserne er angiveligt sket i Danmark, og derfor skal man nu have afklaret, hvor en eventuel retssag skal føres.

I første omgang er det dog op til anklagemyndigheden i Færøerne at vurdere, om der skal rejses tiltale eller sigtelsen skal frafalde.

Kåre Jacobsen kan i øvrigt ikke sætte en tidshorisont på den sidste del af efterforskningen, men fortæller, at det primært er de tekniske undersøgelser, som mangler. 

Tipsbladet er bekendt med identiteten på fodboldspilleren, men vælger ikke at bringe det af hensyn til sagens karakter, og at der ikke er faldet dom. Sagen har ikke navneforbud.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

FC Midtjylland – AC Horsens

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF

Klar besked om AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor