Han har ikke spillet en gældende kamp i 15 måneder, og det bliver heller ikke til et comeback til grønsværen på denne side af sommerferien for Mathias Hebo.
Og med kontraktudløb i Cracovia til sommer kunne det sagtens give nogle bekymringer for den danske midtbanespiller. Er der nogen, der vil være interesseret en spiller, der ikke har spillet en kamp i halvandet år?
Der er ingen grund til bekymring: Der er interesse.
Læs første del af interviewet med Mathias Hebo, hvor han kommer ind på skaden, her.
Ja, der er faktisk mange, der er interesseret i Mathias Hebo. Det fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.
– I forhold til fremtiden har jeg ikke taget nogen beslutning. Jeg har sgu været lidt overrasket over hvor mange henvendelser min agent har fået fra ind- og udland, og i Polen er der mange, der har holdt øje, siger Mathias Hebo og tilføjer:
– Det har også noget at gøre med, at jeg var rigtig godt kørende før operationen og var på vej væk. Dengang var der stor interesse fra Danmark, men også fra andre steder, som jeg måske ikke har haft før. Det var fedt. Der skal jeg acceptere, at sådan er det ikke lige nu, men jeg har stadig fået nogle pæne tilbud.
– Det kan godt være, at man skal investere et par måneder i mig, men så får du en spiller, der kommer på fri transfer. Selvfølgelig er der en løn, og jeg har en høj løn i Polen, men jeg er 28 år og har en masse år tilbage. Jeg kan ikke se, at jeg ikke skulle kunne komme tilbage på det niveau, jeg havde før.
Hvor kommer interessen fra?
– Der er fra Danmark og nogle forespørgsler fra udlandet, og det lyder meget kedeligt, men vi tager det helt stille og roligt. Vi lytter også til, hvad min klub her i Polen siger, og jeg lukker ikke nogen døre, men jeg er bare rigtig glad for, at der har været de henvendelser, der har været.

Foto: IMAGO
Skade spolerede potentielt skifte
Før han blev skadet for lidt over et år siden, havde Mathias Hebo netop storspillet i halvanden sæson hos Cracovia, og det skabte også stor interesse.
I januar 2023 kunne bold.dk fortælle om interesse fra Brøndby IF, mens der også var interesse fra Belgien og andre klubber i Polen.
Og Hebo afslører, at Cracovia og han selv fik gode og interessante tilbud, før skaden spolerede et eventuelt skifte.
– Ja, det var der. Klubben fik et rigtig pænt tilbud på mig. Der kom et godt bud på mig. Det var meget pænt for dem, da jeg var 27 år. Jeg havde været der i halvandet år, jeg havde halvandet år tilbage af kontrakten, og planen var der, at jeg skulle sælges. Så var vi på træningslejr, hvor skaden kom, og det blev så en helt anden snak.
– Klubben har været rigtig søde efterfølgende, og de ville jo også gerne beholde mig, men det var, fordi jeg havde nogle idéer og tanker. Jeg var også rigtig glad for at være i Cracovia, så det er heller ikke sikkert, at jeg var taget væk, men der var bare nogle gode tilbud fra Danmark, Polen og Belgien.
– Det var første gang, jeg havde så mange muligheder, og det var jo bare et kæmpe skulderklap. Det har jeg også brugt meget, mens jeg har været skadet, fortæller den danske midtbaneprofil.
Mathias Hebo, 28 år, blev skadet i januar 2023, og han har for nylig været under kniven igen for at få renset sin akillessene. Det er af den grund, at han vil være ude i resten af sæsonen.
Tidligere har den danske midtbanespiller optrådt for klubber som Lyngby Boldklub, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub og Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW