Dansk interesse for transferfri Mathias Hebo

Den danske midtbaneprofil har kontraktudløb til sommer, og han har allerede oplevet fint med interesse, blandt andet fra Danmark. Det fortæller han til Tipsbladet.



Han har ikke spillet en gældende kamp i 15 måneder, og det bliver heller ikke til et comeback til grønsværen på denne side af sommerferien for Mathias Hebo.

Og med kontraktudløb i Cracovia til sommer kunne det sagtens give nogle bekymringer for den danske midtbanespiller. Er der nogen, der vil være interesseret en spiller, der ikke har spillet en kamp i halvandet år?

Der er ingen grund til bekymring: Der er interesse.

Læs første del af interviewet med Mathias Hebo, hvor han kommer ind på skaden, her. 

Ja, der er faktisk mange, der er interesseret i Mathias Hebo. Det fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.

– I forhold til fremtiden har jeg ikke taget nogen beslutning. Jeg har sgu været lidt overrasket over hvor mange henvendelser min agent har fået fra ind- og udland, og i Polen er der mange, der har holdt øje, siger Mathias Hebo og tilføjer:

– Det har også noget at gøre med, at jeg var rigtig godt kørende før operationen og var på vej væk. Dengang var der stor interesse fra Danmark, men også fra andre steder, som jeg måske ikke har haft før. Det var fedt. Der skal jeg acceptere, at sådan er det ikke lige nu, men jeg har stadig fået nogle pæne tilbud.

– Det kan godt være, at man skal investere et par måneder i mig, men så får du en spiller, der kommer på fri transfer. Selvfølgelig er der en løn, og jeg har en høj løn i Polen, men jeg er 28 år og har en masse år tilbage. Jeg kan ikke se, at jeg ikke skulle kunne komme tilbage på det niveau, jeg havde før.

Hvor kommer interessen fra?

– Der er fra Danmark og nogle forespørgsler fra udlandet, og det lyder meget kedeligt, men vi tager det helt stille og roligt. Vi lytter også til, hvad min klub her i Polen siger, og jeg lukker ikke nogen døre, men jeg er bare rigtig glad for, at der har været de henvendelser, der har været.

234507

Foto: IMAGO

Skade spolerede potentielt skifte
Før han blev skadet for lidt over et år siden, havde Mathias Hebo netop storspillet i halvanden sæson hos Cracovia, og det skabte også stor interesse.

I januar 2023 kunne bold.dk fortælle om interesse fra Brøndby IF, mens der også var interesse fra Belgien og andre klubber i Polen.

Og Hebo afslører, at Cracovia og han selv fik gode og interessante tilbud, før skaden spolerede et eventuelt skifte.

– Ja, det var der. Klubben fik et rigtig pænt tilbud på mig. Der kom et godt bud på mig. Det var meget pænt for dem, da jeg var 27 år. Jeg havde været der i halvandet år, jeg havde halvandet år tilbage af kontrakten, og planen var der, at jeg skulle sælges. Så var vi på træningslejr, hvor skaden kom, og det blev så en helt anden snak.

– Klubben har været rigtig søde efterfølgende, og de ville jo også gerne beholde mig, men det var, fordi jeg havde nogle idéer og tanker. Jeg var også rigtig glad for at være i Cracovia, så det er heller ikke sikkert, at jeg var taget væk, men der var bare nogle gode tilbud fra Danmark, Polen og Belgien.

– Det var første gang, jeg havde så mange muligheder, og det var jo bare et kæmpe skulderklap. Det har jeg også brugt meget, mens jeg har været skadet, fortæller den danske midtbaneprofil.

Mathias Hebo, 28 år, blev skadet i januar 2023, og han har for nylig været under kniven igen for at få renset sin akillessene. Det er af den grund, at han vil være ude i resten af sæsonen.

Tidligere har den danske midtbanespiller optrådt for klubber som Lyngby Boldklub, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub og Silkeborg IF. 





United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hård dom over Franks fremtid

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

– Hold nu kæft med Arsenal!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Zorniger i chok: Er det en joke?

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Dansk målsluger skifter til topklub



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Nægtet Brøndby-skifte

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

– Det var en skuffelse

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Riemer reagerer på Frank-fyring

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Ronaldo vinder kampen’

Forventer kæmpe jobtilbud

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’