Dansk landsholdsbobler: Jeg tænkte på FCK

Dansk midtbanespiller fortæller i en podcast, at han savner Danmark, og at han for noget tid siden tænkte på FC København og muligheden for at spille i Superligaen. Den sidste del har han fortsat lyst til på et tidspunkt.



Han er en stor profil på Championship-holdet Bournemouth, men danske Philip Billing har tidligere gået med overvejelser om at forlade det engelske for i stedet at komme til Danmark.

Det fortæller han i Mediano-podcasten Players Lounge.

Her sætter midtbanespilleren ord på nogle af de overvejelser, han har gået med efter mange år i udlandet.

Philip Billing blev allerede som teenager – og inden han fik førsteholdsdebut i Esbjerg fB – solgt til Huddersfield Town. Her udviklede han sig til en rigtig stærk spiller, har spillet i Premier League og er siden blevet solgt til Bournemouth.

Det er mere end otte år siden, at han forlod Danmark til fordel for det engelske, og i podcasten fortæller Philip Billing om sine tanker om Danmark, og hvordan han ofte savner hjemlandet, familien og vennerne.

– Det er et stykke tid siden, men jeg savnede Danmark så meget, at jeg også bare kunne… FCK. Ha, men så begyndte jeg at tænke på penge, altså ikke på penge, men du ved, hvad jeg mener.

– De (FCK) kan ikke betale (det Billing koster, red.) Bournemouth.

– Præcis, det kan de ikke jo. Det kunne også bare være dejligt at komme tilbage. Når man er så langt væk og væk i så lang tid, er der noget mellemrum til ens venner og familie, fordi man spiller fodbold hver dag. Det er det samme, den samme rutine. Der er så mange kampe. Jeg glemmer aldrig min familie, men nogle gange tænker man, at man har et liv i Danmark med familien også, siger Philip Billing.

Danskeren fortæller også i podcasten, at han – trods lysten til en dag at vende hjem – fortsat har drømme og ambitioner. For eksempel mangler han at spille i Champions League. Og så vil han gerne spille i dansk klubfodbold på et tidspunkt. Og også på et tidspunkt, hvor han stadig kan gøre en forskel.

– Når man har spillet i Premier League, lyder det måske mærkeligt, men det er noget, jeg gerne vil (at spille i Superligaen). Da jeg var lille, var det en drøm, og det er stadig en drøm. Jeg har lavet en plan i mit hoved. Jeg har set folk, der tager tilbage, når de næsten er for gamle. Hvis jeg skal tilbage, skal det være, mens jeg er ung og stadig har noget at give til spillet, siger Philip Billing.

Den 25-årige midtbanespiller har til sommer fortsat et par år igen af aftalen med Bournemouth, og han ved, at klubben enten som minimum vil have pengene retur for investeringen i ham. Han kostede angiveligt omkring 125 millioner kroner, og det er selvsagt en pris, som danske klubber ikke er i nærheden af at kunne eller ville betale.

Danskeren har i denne sæson scoret otte gange og lavet seks oplæg i 29 kampe i den næstbedste engelske række, hvor Bournemouth ligger på andenpladsen og ligner et hold, der følger Fulham op i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

To danske klubber jagter formstærk angriber

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Klubber holder øje med AaB-profil

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Viaplay deler stor nyhed

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale