Dansk landsholdsprofil hyldes i Italien: Ligaens bedste på sin position

Christian Eriksen har det svært i Italien, men for landsholdskollegaen Simon Kjær går det anderledes forrygende i støvlelandet.



Simon Kjær endte på bænken i Atalanta, men efter januar-skiftet til AC Milan må man sige, at den danske landsholdsanfører har fået karrieren på ret køl igen. 

Kjær har således været en absolut nøglespiller for AC Milan, der slutter 2020 på førstepladsen i Serie A-tabellen. Den berømte avis La Gazzetta dello Sport har beskrevet Kjær som uerstattelig, og nu er der så kommet endnu en tydelig indikation på, at danskeren har taget Serie A med storm. 

Læs også:Kjær og Milan imponerer: Kun overgået af Barcelona i 1948

Bedre end De Ligt
Det italienske medie Tuttomercatoweb har således bragt en liste over de 100 spillere, der har det bedste karaktergennemsnit i de seneste seks spillerunder. Efter hver spillerunde uddeler Tuttomercatoweb således karakterer til samtlige Serie A-spillere, der har været i aktion.

Og set med danske briller er der tale om en ganske interessant liste. Med et karaktergennemsnit på 6,44 indtager Simon Kjær således 23. pladsen på Tuttomercatowebs liste.

Læs også:AC Milan slår rekord med lynscoring i sejr

Og dermed er den danske landsholdsstjerne den højst placerede midterforsvarer på listen. Kjær har, lige akkurat, et bedre gennemsnit end Juventus-hollænderen Matthijs de Ligt. 

Simon Kjærs holdkammerat i AC Milan, Zlatan Ibrahimovic, indtager førstepladsen på listen med et karaktergennemsnit på 7,5. Cristiano Ronaldo indtager andenpladsen, mens Christian Eriksens holdkammerater i Inter, Alexis Sanchez og Romelu Lukaku, indtager henholdsvis tredje- og fjerdepladsen. 

Læs også:Tager ingen chancer: Simon Kjærs pause forlænges
Læs også:Det lysner for Simon Kjærs chancer: Afgørelse venter fredag
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Silkeborg IF – Randers FC

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid