Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.
I Spanien forsøger Real Madrid og FC Barcelona at tale en lukket liga tilbage til livet.
Ved juletid fik selskabet bag Super League en delvis sejr, da EU-domstolen underkendte UEFA's ret til at forbyde klubber i at arrangere nye turneringer.
Næste logiske skridt kunne ifølge flere klubber være en liga, hvor de er garanteret at spille et hav af kampe hver sæson.
Det sker egentlig allerede med udvidelse af Europa-turneringerne til sommer og et stort klub-VM fra 2025, men det kan blive meget vildere, tror Frank Arnesen.
– Jeg er meget spændt på, hvad der sker nu med Super League, nu hvor EU har sagt, at UEFA ikke har eneretten på at arrangere turneringer. Jeg er virkelig spændt på, hvad der sker de næste fem-ti år. Kommer der en verdensliga med tre divisioner? Det kunne jeg sagtens se for mig.”
– Jeg tror, der bliver arbejdet knaldhårdt på noget i den stil i kulisserne, ligesom i golf, hvor Saudi-Arabien skabte LIV Golf. Eller som i boksning, hvor man er gået fra at have ét verdensforbund til at have fem-seks stykker. Noget lignende kunne sagtens ske i fodbold, siger Frank Arnesen.
Forstår idéen
Det kunne eksempelvis være noget for flere af Frank Arnesens eksklubber. Chelsea spiller med i det nye klub-VM i 2025, fordi man vandt Champions League i 2021.
Og den danske eks-landsholdsspiller og topleder gennem mange år har forståelse for idéen, hvis den bliver udført rigtigt.
– Det er ikke bare en mulighed, det er en helt utrolig reel mulighed. Jeg har egentlig heller ikke noget imod det.

– Jeg kan da godt følge dem, der mener, at forbundene har taget magten fra klubberne på områder, hvor de bør bestemme selv. UEFA og FIFA bestemmer, selv om klubberne løber hele den økonomiske risiko. Klubberne køber spillerne, de aflønner dem hver eneste dag, også selv om FIFA udvider VM til 48 lande, og FIFA måske gerne vil have de VM-slutrunder hvert andet år, og hvad de ellers har af idéer.
– Jeg vil faktisk ikke have noget mod en Super League, så længe der er op- og nedrykning. Man skal kunne komme ind og ud af turneringen. Vi skal ikke derhen, hvor det er et 100 procent lukket kredsløb som i de amerikanske sportsligaer. Vi skal spille om op- og nedrykning.
– Også i det lys kunne jeg sagtens se for mig, at man en dag får indført den klubturnering med tre divisioner. Det er jo på nogle måder ikke så anderledes fra, at UEFA i dag har Champions League, Europa League og Conference League, som alle bliver udvidet i næste sæson, siger Frank Arnesen.
Du finder interviewet med Frank Arnesen i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.
Her har vi også interviews Michael Laudrup, Morten Olsen, Ståle Solbakken og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.
Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Afviser mesterskabssnak
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT