Dansk legende spår: Super League snart virkelighed

Frank Arnesen kunne sagtens forestille sig, der kommer en Super League-lignende turnering, fortæller han i et interview med Tipsbladet.



Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.

I Spanien forsøger Real Madrid og FC Barcelona at tale en lukket liga tilbage til livet.

Ved juletid fik selskabet bag Super League en delvis sejr, da EU-domstolen underkendte UEFA's ret til at forbyde klubber i at arrangere nye turneringer.

Næste logiske skridt kunne ifølge flere klubber være en liga, hvor de er garanteret at spille et hav af kampe hver sæson.

Det sker egentlig allerede med udvidelse af Europa-turneringerne til sommer og et stort klub-VM fra 2025, men det kan blive meget vildere, tror Frank Arnesen.

– Jeg er meget spændt på, hvad der sker nu med Super League, nu hvor EU har sagt, at UEFA ikke har eneretten på at arrangere turneringer. Jeg er virkelig spændt på, hvad der sker de næste fem-ti år. Kommer der en verdensliga med tre divisioner? Det kunne jeg sagtens se for mig.”

– Jeg tror, der bliver arbejdet knaldhårdt på noget i den stil i kulisserne, ligesom i golf, hvor Saudi-Arabien skabte LIV Golf. Eller som i boksning, hvor man er gået fra at have ét verdensforbund til at have fem-seks stykker. Noget lignende kunne sagtens ske i fodbold, siger Frank Arnesen.

Forstår idéen
Det kunne eksempelvis være noget for flere af Frank Arnesens eksklubber. Chelsea spiller med i det nye klub-VM i 2025, fordi man vandt Champions League i 2021.

Og den danske eks-landsholdsspiller og topleder gennem mange år har forståelse for idéen, hvis den bliver udført rigtigt.

– Det er ikke bare en mulighed, det er en helt utrolig reel mulighed. Jeg har egentlig heller ikke noget imod det.

229143

– Jeg kan da godt følge dem, der mener, at forbundene har taget magten fra klubberne på områder, hvor de bør bestemme selv. UEFA og FIFA bestemmer, selv om klubberne løber hele den økonomiske risiko. Klubberne køber spillerne, de aflønner dem hver eneste dag, også selv om FIFA udvider VM til 48 lande, og FIFA måske gerne vil have de VM-slutrunder hvert andet år, og hvad de ellers har af idéer.

– Jeg vil faktisk ikke have noget mod en Super League, så længe der er op- og nedrykning. Man skal kunne komme ind og ud af turneringen. Vi skal ikke derhen, hvor det er et 100 procent lukket kredsløb som i de amerikanske sportsligaer. Vi skal spille om op- og nedrykning.

– Også i det lys kunne jeg sagtens se for mig, at man en dag får indført den klubturnering med tre divisioner. Det er jo på nogle måder ikke så anderledes fra, at UEFA i dag har Champions League, Europa League og Conference League, som alle bliver udvidet i næste sæson, siger Frank Arnesen.

Du finder interviewet med Frank Arnesen i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.

Her har vi også interviews Michael Laudrup, Morten Olsen, Ståle Solbakken og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.

Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.





‘De har grinet deres røv i laser’




LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

‘Thomas Delaney er fortid’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Peter Schmeichel hylder superstjerner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Har været uenig med Steve Cooper

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Gift Links hylder FCK-legende

Han er Superligaens ringeste målmand!

Barcelona – Atletico

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

PSG – Liverpool



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Det betyder intet mod Liverpool

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Nu åbner Wind op for fremtiden

Danmark har aldrig haft så mange før

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan