Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.
I Spanien forsøger Real Madrid og FC Barcelona at tale en lukket liga tilbage til livet.
Ved juletid fik selskabet bag Super League en delvis sejr, da EU-domstolen underkendte UEFA's ret til at forbyde klubber i at arrangere nye turneringer.
Næste logiske skridt kunne ifølge flere klubber være en liga, hvor de er garanteret at spille et hav af kampe hver sæson.
Det sker egentlig allerede med udvidelse af Europa-turneringerne til sommer og et stort klub-VM fra 2025, men det kan blive meget vildere, tror Frank Arnesen.
– Jeg er meget spændt på, hvad der sker nu med Super League, nu hvor EU har sagt, at UEFA ikke har eneretten på at arrangere turneringer. Jeg er virkelig spændt på, hvad der sker de næste fem-ti år. Kommer der en verdensliga med tre divisioner? Det kunne jeg sagtens se for mig.”
– Jeg tror, der bliver arbejdet knaldhårdt på noget i den stil i kulisserne, ligesom i golf, hvor Saudi-Arabien skabte LIV Golf. Eller som i boksning, hvor man er gået fra at have ét verdensforbund til at have fem-seks stykker. Noget lignende kunne sagtens ske i fodbold, siger Frank Arnesen.
Forstår idéen
Det kunne eksempelvis være noget for flere af Frank Arnesens eksklubber. Chelsea spiller med i det nye klub-VM i 2025, fordi man vandt Champions League i 2021.
Og den danske eks-landsholdsspiller og topleder gennem mange år har forståelse for idéen, hvis den bliver udført rigtigt.
– Det er ikke bare en mulighed, det er en helt utrolig reel mulighed. Jeg har egentlig heller ikke noget imod det.

– Jeg kan da godt følge dem, der mener, at forbundene har taget magten fra klubberne på områder, hvor de bør bestemme selv. UEFA og FIFA bestemmer, selv om klubberne løber hele den økonomiske risiko. Klubberne køber spillerne, de aflønner dem hver eneste dag, også selv om FIFA udvider VM til 48 lande, og FIFA måske gerne vil have de VM-slutrunder hvert andet år, og hvad de ellers har af idéer.
– Jeg vil faktisk ikke have noget mod en Super League, så længe der er op- og nedrykning. Man skal kunne komme ind og ud af turneringen. Vi skal ikke derhen, hvor det er et 100 procent lukket kredsløb som i de amerikanske sportsligaer. Vi skal spille om op- og nedrykning.
– Også i det lys kunne jeg sagtens se for mig, at man en dag får indført den klubturnering med tre divisioner. Det er jo på nogle måder ikke så anderledes fra, at UEFA i dag har Champions League, Europa League og Conference League, som alle bliver udvidet i næste sæson, siger Frank Arnesen.
Du finder interviewet med Frank Arnesen i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.
Her har vi også interviews Michael Laudrup, Morten Olsen, Ståle Solbakken og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.
Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fyrer landstræner to måneder før VM
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG