Dansk legende spår: Super League snart virkelighed

Frank Arnesen kunne sagtens forestille sig, der kommer en Super League-lignende turnering, fortæller han i et interview med Tipsbladet.



Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.

I Spanien forsøger Real Madrid og FC Barcelona at tale en lukket liga tilbage til livet.

Ved juletid fik selskabet bag Super League en delvis sejr, da EU-domstolen underkendte UEFA's ret til at forbyde klubber i at arrangere nye turneringer.

Næste logiske skridt kunne ifølge flere klubber være en liga, hvor de er garanteret at spille et hav af kampe hver sæson.

Det sker egentlig allerede med udvidelse af Europa-turneringerne til sommer og et stort klub-VM fra 2025, men det kan blive meget vildere, tror Frank Arnesen.

– Jeg er meget spændt på, hvad der sker nu med Super League, nu hvor EU har sagt, at UEFA ikke har eneretten på at arrangere turneringer. Jeg er virkelig spændt på, hvad der sker de næste fem-ti år. Kommer der en verdensliga med tre divisioner? Det kunne jeg sagtens se for mig.”

– Jeg tror, der bliver arbejdet knaldhårdt på noget i den stil i kulisserne, ligesom i golf, hvor Saudi-Arabien skabte LIV Golf. Eller som i boksning, hvor man er gået fra at have ét verdensforbund til at have fem-seks stykker. Noget lignende kunne sagtens ske i fodbold, siger Frank Arnesen.

Forstår idéen
Det kunne eksempelvis være noget for flere af Frank Arnesens eksklubber. Chelsea spiller med i det nye klub-VM i 2025, fordi man vandt Champions League i 2021.

Og den danske eks-landsholdsspiller og topleder gennem mange år har forståelse for idéen, hvis den bliver udført rigtigt.

– Det er ikke bare en mulighed, det er en helt utrolig reel mulighed. Jeg har egentlig heller ikke noget imod det.

229143

– Jeg kan da godt følge dem, der mener, at forbundene har taget magten fra klubberne på områder, hvor de bør bestemme selv. UEFA og FIFA bestemmer, selv om klubberne løber hele den økonomiske risiko. Klubberne køber spillerne, de aflønner dem hver eneste dag, også selv om FIFA udvider VM til 48 lande, og FIFA måske gerne vil have de VM-slutrunder hvert andet år, og hvad de ellers har af idéer.

– Jeg vil faktisk ikke have noget mod en Super League, så længe der er op- og nedrykning. Man skal kunne komme ind og ud af turneringen. Vi skal ikke derhen, hvor det er et 100 procent lukket kredsløb som i de amerikanske sportsligaer. Vi skal spille om op- og nedrykning.

– Også i det lys kunne jeg sagtens se for mig, at man en dag får indført den klubturnering med tre divisioner. Det er jo på nogle måder ikke så anderledes fra, at UEFA i dag har Champions League, Europa League og Conference League, som alle bliver udvidet i næste sæson, siger Frank Arnesen.

Du finder interviewet med Frank Arnesen i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.

Her har vi også interviews Michael Laudrup, Morten Olsen, Ståle Solbakken og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.

Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

De er tilbage i Superligaen

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Iran kommer med krav før VM



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Wolfsburg – Bayern