Dansk legende spår: Super League snart virkelighed

Frank Arnesen kunne sagtens forestille sig, der kommer en Super League-lignende turnering, fortæller han i et interview med Tipsbladet.



Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.

I Spanien forsøger Real Madrid og FC Barcelona at tale en lukket liga tilbage til livet.

Ved juletid fik selskabet bag Super League en delvis sejr, da EU-domstolen underkendte UEFA's ret til at forbyde klubber i at arrangere nye turneringer.

Næste logiske skridt kunne ifølge flere klubber være en liga, hvor de er garanteret at spille et hav af kampe hver sæson.

Det sker egentlig allerede med udvidelse af Europa-turneringerne til sommer og et stort klub-VM fra 2025, men det kan blive meget vildere, tror Frank Arnesen.

– Jeg er meget spændt på, hvad der sker nu med Super League, nu hvor EU har sagt, at UEFA ikke har eneretten på at arrangere turneringer. Jeg er virkelig spændt på, hvad der sker de næste fem-ti år. Kommer der en verdensliga med tre divisioner? Det kunne jeg sagtens se for mig.”

– Jeg tror, der bliver arbejdet knaldhårdt på noget i den stil i kulisserne, ligesom i golf, hvor Saudi-Arabien skabte LIV Golf. Eller som i boksning, hvor man er gået fra at have ét verdensforbund til at have fem-seks stykker. Noget lignende kunne sagtens ske i fodbold, siger Frank Arnesen.

Forstår idéen
Det kunne eksempelvis være noget for flere af Frank Arnesens eksklubber. Chelsea spiller med i det nye klub-VM i 2025, fordi man vandt Champions League i 2021.

Og den danske eks-landsholdsspiller og topleder gennem mange år har forståelse for idéen, hvis den bliver udført rigtigt.

– Det er ikke bare en mulighed, det er en helt utrolig reel mulighed. Jeg har egentlig heller ikke noget imod det.

229143

– Jeg kan da godt følge dem, der mener, at forbundene har taget magten fra klubberne på områder, hvor de bør bestemme selv. UEFA og FIFA bestemmer, selv om klubberne løber hele den økonomiske risiko. Klubberne køber spillerne, de aflønner dem hver eneste dag, også selv om FIFA udvider VM til 48 lande, og FIFA måske gerne vil have de VM-slutrunder hvert andet år, og hvad de ellers har af idéer.

– Jeg vil faktisk ikke have noget mod en Super League, så længe der er op- og nedrykning. Man skal kunne komme ind og ud af turneringen. Vi skal ikke derhen, hvor det er et 100 procent lukket kredsløb som i de amerikanske sportsligaer. Vi skal spille om op- og nedrykning.

– Også i det lys kunne jeg sagtens se for mig, at man en dag får indført den klubturnering med tre divisioner. Det er jo på nogle måder ikke så anderledes fra, at UEFA i dag har Champions League, Europa League og Conference League, som alle bliver udvidet i næste sæson, siger Frank Arnesen.

Du finder interviewet med Frank Arnesen i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.

Her har vi også interviews Michael Laudrup, Morten Olsen, Ståle Solbakken og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.

Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

– Det er lort!

Brøndby IF – Sønderjyske



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Victor Froholdt bliver matchvinder

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Neestrup afslører reprimande

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers