HELSINGØR (Tipsbladet): 24-årige Andreas Skov Olsen har kunnet juble ind i landsholdslejren. Han kan nemlig kalde sig belgisk mester med Club Brugge efter en stor sæson.
Udover et mesterskab har han også vundet håneretten over Anderlecht, der har danske Kasper Schmeichel, Thomas Delaney, Kasper Dolberg og Anders Dreyer i truppen.
Ved torsdagens mixed zone på Marienlyst Strandhotel satte den danske kantspiller ord på mesterskabet, og han er sikker på, at Anderlecht-danskerne ikke har det godt efter det missede mesterskab.
– Jeg tror, at de er rigtige trætte af, at de ikke kunne vinde over os. Det var da sjovt at vinde trofæet over dem, når de er fire drenge derfra. Det var vildt og en fed kamp, som vi havde mod Anderlecht om mesterskabet. Hvis man kigger på slutspillet, var vi klart bedst. Vi vandt otte kampe og spillede to uafgjort, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Club Brugge-danskeren har også fået drillet de fire Anderlecht-danskere.
– Jeg har da lige stukket lidt til dem ved at sige, at vi skal spille Champions League, og de skal spille kvalifikation til Europa League, så det har været lidt sjovt.
– Hvis de havde vundet ligaen, havde det ikke været sjovt for mig. Nu er jeg den eneste Brugge-dreng her, så det er fedt at komme ind med trofæet, siger Andreas Skov Olsen med et smil på læben.
Sammenlignet med Messi
Det er også gået personligt godt for Andreas Skov Olsen i denne sæson, hvor det er blevet til 26 mål i 50 kampe for offensivspilleren.
I maj var den daværende Club Brugge-scout Kenneth Brylle ude med store roser af Andreas Skov Olsen, da han mente, at det kun var Lionel Messi, der var bedre end danskeren i forhold til fart og afslutninger.
Tipsbladet spurgte ham ind til sammenligningen.
– Det tror jeg, at han har sagt, fordi jeg har lavet så mange mål, hvor jeg går hurtigt ind i banen og skyder den langt. Det er et fedt skulderklap, at han har sagt det, men der er også mange andre, der er gode til det.
Skov Olsen fik også sat lidt ord på Kenneth Brylles stop i Club Brugge efter hele 13 år i klubben. Han endte med at blive en legende i klubben.
– Det er selvfølgelig ærgerligt. Han var en rigtig god fyr og mand. Han har gjort et virkelig godt stykke arbejde for klubben. Det er en mand, som man kommer til at savne i Brugge.
Club Brugge-danskeren kom også ind på den noget specielle struktur, hvor alle hold får fratrukket halvdelen af deres point inden slutspillet.
– I år har jeg været super glad for det, men jeg forstår godt alt snakken omkring det. Det er jo vanvittigt, at sæsonen bliver afgjort de sidste to måneder, og så er resten af sæsonen lige meget. Jeg tror, at for klubberne i top seks er der også en masse penge i det og nogle fede kampe.
Club Brugge vandt ligaen med et point ned til Union St. Gilloise, men det er på trods af, at sidstnævne havde vundet hele fire kampe mere end Club Brugge.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid