I den kommende uge starter VM, og her tager en række Superliga-profiler over Atlanten for at repræsentere deres land.
Og netop det sender penge i kassen hos flere klubber i Superligaen.
FIFA har således det såkaldte FIFA Club Benefits Programme, som er “skabt for at anerkende og belønne det bidrag, som fodboldklubber yder til den vellykkede afvikling af FIFA VM”.
Belønningen sker økonomisk, da klubberne får et dagsbeløb for hver dag, at deres spillere er afsted til VM – det regnes som fra den første kampdag til og med dagen efter den sidste kamp – samt ti dage før slutrunden ifølge EFC (European Football Clubs).
Det er endnu uvist, hvor meget klubberne får per dag, men i forbindelse med VM i 2022 fik klubberne 10.950 dollar per dag, deres spillere var afsted.
Men for hver dag under slutrunden – samt de ti dage før – ventes klubberne som minimum at få 5.000 dollar, svarende til 32.150 kroner, skriver FIFA selv.
I år kan det dog være lidt mindre end de forgangne. FIFA vil nemlig også tildele en portion af pengene til de klubber, hvis spillere har spillet kvalifikation. Så for hver VM-kvalifikationskamp, en spiller har været udtaget til, får spillerens klub godt 15.000 kroner.

FC København og FC Midtjylland scorer mest
I Superligaen er FC Midtjylland det hold med flest spillere, der er til VM – nemlig Cho Gue-sung og Han-beom Lee for Sydkorea, Denil Castillo for Ecuador og Martin Erlic for Kroatien. Det giver minimum tre milioner kroner alene for at frigive spillere til slutrunden.
FC København har tre spillere med – japanske Junnosuke Suzuki, tunesiske Elias Achouri og kroatiske Dominik Kotarski – og står til at tjene minimum lidt over to millioner kroner.
Brøndby IF og FC Nordsjælland har begge to spillere og kan derfor forvente at tjene i underkanten af halvanden millioner kroner, mens Silkeborg, Randers FC og AGF alle har en spiller med og står til som minimum at tjene i omegnen 740.000 kroner.
Alle beløbene kan stige, hvis spillernes lande kommer videre fra gruppen.
Hvad angår Brøndby, er her kun medregnet Benjamin Tahirovic og Patrick Pentz, selvom udlejede Michael Gregoritsch også skal til VM med Østrig. Da han er udlejet til FC Augsburg, er det nemlig tyskerne, der står til at tjene på ham.
Foruden de nævnte beløb kan klubberne altså tjene op mod 200.000 kroner for spillernes deltagelse i kvalifikationen til VM, men det afhænger som nævnt af, hvor ofte de har været udtaget.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand