Landstræner Nikolaj Jacobsen kan notere endnu en sejr og flere vellykkede eksperimenter i de danske håndboldherrers anden kamp i Golden League-turneringen i Norge.
Danmark vandt en tempofyldt forestilling med 40-24 over Holland og fik givet kampminutter til spillere, der normalt står i anden eller tredje række.
Langtfra alt lykkedes, og der var skønhedspletter undervejs. Men landstræneren fik også bekræftet, at han har mange kvalitetsspillere at vælge imellem, når han skal udtage sin trup til EM i januar.
Han kunne tillade sig at give profiler som Emil Nielsen, Niclas Kirkeløkke, Rasmus Lauge og Thomas Arnoldsen en fridag, uden at det bragte en stensikker sejr i fare.
Mathias Gidsel spillede første halvleg som playmaker for at skabe en anderledes dynamik i bagkæden. Det har han prøvet før, men denne gang blev det kun en betinget succes.
Startformationen med Gidsel mellem Lasse Andersson og Jacob Lassen kom ikke rigtigt til at fungere. Grundspillet var en tand for langsomt, og både Andersson og fløjspilleren Magnus Landin brændte for meget.
Det blev bedre, da Simon Pytlick og Hjalte Lykke midt i halvlegen blev sendt ind på backpladserne. Lykke fik sine første minutter som A-landsholdsspiller og brugte kun ti sekunder på at tiltvinge sig et straffekast.
Den hurtige GOG’er viste i det hele taget fine takter og var medvirkende til, at Danmark løb fra hollænderne i slutningen af første halvleg, der sluttede 20-15.
Mens Holland anført af sprælske Luc Steins fulgte godt med i de første 30 minutter, var der klasseforskel på de to hold fra anden halvlegs start.
Der blev strammet kraftigt op i forsvaret, og Kevin Møller fik langt bedre betingelser i målet. Veteranen Mads Mensah kom på banen og viste, at han stadig kan udføre et stykke stabilt landsholdsarbejde i begge ender af banen.
Ti minutter inde i anden halvleg var den danske føring vokset fra fem til ti mål, og intensiteten forsvandt en smule ud af kampen, som tiden gik.
Det blev til sidst kun et spørgsmål om sejrens størrelse, og om Lasse Andersson ville få en tiltrængt succesoplevelse i angrebet.
Den ellers så hårdtskydende Füchse Berlin-spiller havde fine oplæg til holdkammeraterne, men virkede efterhånden frustreret over, at han slet ikke kunne få gang i skudarmen.
Danmark afslutter Golden League med en kamp mod Færøerne søndag eftermiddag.
/ritzau/
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
TOPNYHED
Superliga-løgn
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’