Mens FC København onsdag aften skrev dansk fodboldhistorie ved at spille sig i Champions Leagues gruppespil for andet år i træk, spillede den danske målmand Lukas Jensen sig ind i hjertet på mange Lincoln City-fans.
Han blev nemlig klubbens store helt, da League One-klubben leverede en pokalsensation og sendte Sheffield United fra Premier League ud af Carabao Cuppen.
Med to redninger i straffesparkskonkurrencen, som faldt ud til Lincoln Citys fordel, spillede Lukas Jensen i hvert fald hovedrollen. Noget, han allerede tidligere i kampen håbede på.
– Jeg har det rigtig godt med straffespark, så jeg gik fra det 75. minut og håbede lidt på, at det ville komme dertil. Fordi jeg vil altid tro på mig selv, og at jeg vil have overhånden, siger Lukas Jensen til Tipsbladet og fortsætter:
– Målmænd har ikke det helt store at tabe på strafspark, vi har kun noget at vinde. Og hvis jeg bare kan komme lidt ind i hovedet på nogle af spillerne, som skal sparke, så jeg ville få en fordel. Straffesparkskonkurrencer er ikke noget jeg frygter – det er noget, jeg har lyst til. At jeg så redder to og de sparker en tredje over, er så helt fantastisk.
For at komme ind i hovedet på Sheffield Uniteds spillere tænkte Lukas Jensen på nogle af de tricks, han har hørt, at landsholdskeeperen Kasper Schmeichel benytter sig af.
– Jeg har hørt lidt om, hvad Schmeichel gør, og hvordan han prøver at komme ind i hovedet på angriberne. Og det er lidt det samme, jeg prøver at gøre, siger Lincoln City-danskeren.
– Jeg prøver også at vise, hvor stor jeg er i målet. Jeg er selv en høj dreng, så jeg prøver at bruge min størrelse, og vise, at det er faktisk svært at score på mig. Især hvis jeg vælger den rigtige side. Og det virkede.
Hvad er det præcis, du har hørt, Schmeichel gør for at psyke modstanderne?
– Man går rigtig tæt på angriberne, og så kigger man dem lige i øjnene, og så går man bare og taler rigtig meget lort til ham, griner Lukas Jensen og tilføjer:
– Bare for at sige lidt af det. Så sparkeren skal virkelig føle, at der er pres på nu. Og så skal jeg bare tage mig god tid, så han kommer til at stå så lang tid på straffepletten som muligt. Fordi mange angribere vil helst bare hurtigt op, sparke og så tilbage. Så hvis jeg bare kan tage det stille og roligt, og få dem til at tænke over tingene en gang eller to mere, så er det kun til min fordel.
Hvordan blev triumfen så fejret?
– Vi sparkede jo heldigvis i den ende, hvor vores fans var, så alle spillerne løb jo ned til mig og til fansene, fordi vi blev nødt til at fejre det med dem. Det føltes som om, vi havde hjemmebane, selvom vi var på udebane, fordi vi næsten havde flere fans end hjemmebaneholdet. Vi brugte også en masse tid efter kampen på at fejre det med dem. Det var en fantastisk følelse. Og det er derfor, man spiller fodbold, for sådan nogle øjeblikke. Det er bare overdrevet.
Med sejren er Lincoln City altså fortsat med i Carabao Cuppen, og her skal klubben fra League One møde et endnu større hold i tredje runde, nemlig West Ham. En klub, der alene denne sommer har købt spillere for over en milliard kroner.
– Selvfølgelig bliver det en endnu sværere kamp end mod Sheffield United, fordi West Ham er også rigtig godt for dem. Men man skal aldrig sige aldrig det. Vi er nogle unge drenge, og vi vil gerne vinde. Så vi vil gøre alt for det, og vi arbejder hårdt for det, slutter Lukas Jensen.
Kampen mellem West Ham og Lincoln City spilles den 25. september. Om den får en ligeså lykkelig slutning for den danske keeper, ja, det må tiden vise.
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
