Dansker bag sensation: Gjorde som Schmeichel

Dansk keeper indtog en helterolle, da Lincoln City leverede en pokalsensation torsdag – blandt andet grundet inspiration fra Kasper Schmeichel.



Mens FC København onsdag aften skrev dansk fodboldhistorie ved at spille sig i Champions Leagues gruppespil for andet år i træk, spillede den danske målmand Lukas Jensen sig ind i hjertet på mange Lincoln City-fans.

Han blev nemlig klubbens store helt, da League One-klubben leverede en pokalsensation og sendte Sheffield United fra Premier League ud af Carabao Cuppen.

Med to redninger i straffesparkskonkurrencen, som faldt ud til Lincoln Citys fordel, spillede Lukas Jensen i hvert fald hovedrollen. Noget, han allerede tidligere i kampen håbede på.

– Jeg har det rigtig godt med straffespark, så jeg gik fra det 75. minut og håbede lidt på, at det ville komme dertil. Fordi jeg vil altid tro på mig selv, og at jeg vil have overhånden, siger Lukas Jensen til Tipsbladet og fortsætter:

– Målmænd har ikke det helt store at tabe på strafspark, vi har kun noget at vinde. Og hvis jeg bare kan komme lidt ind i hovedet på nogle af spillerne, som skal sparke, så jeg ville få en fordel. Straffesparkskonkurrencer er ikke noget jeg frygter – det er noget, jeg har lyst til. At jeg så redder to og de sparker en tredje over, er så helt fantastisk.

For at komme ind i hovedet på Sheffield Uniteds spillere tænkte Lukas Jensen på nogle af de tricks, han har hørt, at landsholdskeeperen Kasper Schmeichel benytter sig af.

– Jeg har hørt lidt om, hvad Schmeichel gør, og hvordan han prøver at komme ind i hovedet på angriberne. Og det er lidt det samme, jeg prøver at gøre, siger Lincoln City-danskeren.

– Jeg prøver også at vise, hvor stor jeg er i målet. Jeg er selv en høj dreng, så jeg prøver at bruge min størrelse, og vise, at det er faktisk svært at score på mig. Især hvis jeg vælger den rigtige side. Og det virkede.

Hvad er det præcis, du har hørt, Schmeichel gør for at psyke modstanderne?

– Man går rigtig tæt på angriberne, og så kigger man dem lige i øjnene, og så går man bare og taler rigtig meget lort til ham, griner Lukas Jensen og tilføjer:

– Bare for at sige lidt af det. Så sparkeren skal virkelig føle, at der er pres på nu. Og så skal jeg bare tage mig god tid, så han kommer til at stå så lang tid på straffepletten som muligt. Fordi mange angribere vil helst bare hurtigt op, sparke og så tilbage. Så hvis jeg bare kan tage det stille og roligt, og få dem til at tænke over tingene en gang eller to mere, så er det kun til min fordel.

Hvordan blev triumfen så fejret?

– Vi sparkede jo heldigvis i den ende, hvor vores fans var, så alle spillerne løb jo ned til mig og til fansene, fordi vi blev nødt til at fejre det med dem. Det føltes som om, vi havde hjemmebane, selvom vi var på udebane, fordi vi næsten havde flere fans end hjemmebaneholdet. Vi brugte også en masse tid efter kampen på at fejre det med dem. Det var en fantastisk følelse. Og det er derfor, man spiller fodbold, for sådan nogle øjeblikke. Det er bare overdrevet.

Med sejren er Lincoln City altså fortsat med i Carabao Cuppen, og her skal klubben fra League One møde et endnu større hold i tredje runde, nemlig West Ham. En klub, der alene denne sommer har købt spillere for over en milliard kroner.

– Selvfølgelig bliver det en endnu sværere kamp end mod Sheffield United, fordi West Ham er også rigtig godt for dem. Men man skal aldrig sige aldrig det. Vi er nogle unge drenge, og vi vil gerne vinde. Så vi vil gøre alt for det, og vi arbejder hårdt for det, slutter Lukas Jensen.

Kampen mellem West Ham og Lincoln City spilles den 25. september. Om den får en ligeså lykkelig slutning for den danske keeper, ja, det må tiden vise.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg