Dansker er færdig i Tyskland: Her er hans nye klub

Den tidligere Sønderjyske-keeper Philip Østerbæk fortæller til Tipsbladet, at han har fået revet kontrakten over med tyske Weiche Flensburg. Danskeren har dog allerede fået fremtiden på plads, da han har fået et godt tilbud fra USA.



Philip Østerbæk er færdig i Tyskland.

Det står klart, da danskeren har fået ophævet kontrakten med den tyske Regionalliga-klub Weiche Flensburg.

Den tidligere Sønderjyske-keeper fortæller til Tipsbladet, at han har haft et skuffende år uden ret meget spilletid.

– Vi havde en rigtig dårlig sæson i Flensborg. Vi reddede os på sidstedagen i en playoff-kamp. Det har været et turbulent år holdmæssigt, og det har betydet, at jeg ikke har fået noget som helst spilletid i år.

– Det er den store årsag. Jeg havde et år mere, og de ville rigtig gerne have, at jeg blev, men jeg følte, at jeg skulle være “garanteret” spilletid. Jeg vil vise mig selv, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg havde en god snak med klubben og fortalte dem om mine ønsker. Jeg ville egentlig først høre, hvad mulighederne var for at være førstekeeper. Da vi var i en situation, hvor der var uvished, om vi rykkede ned eller ej, så var det svært at sige, hvad der skulle ske. Den uvished havde jeg ikke brug for, så jeg bad om at få revet kontrakten over, og det respekterede de.

Er du skuffet?

– Jeg følte, at jeg kunne bidrage med noget andet, når det gik dårligt. Jeg følte, at jeg kunne have gjort noget. Jeg fik ikke rigtig chancen, og så var det svært at bidrage til holdet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Phlip___sterb__k

Foto: Weiche Flensburg

Skal til USA
Danskeren går dog ikke en uvis fremtid i møde. Han har nemlig fået fremtiden på plads, da målmanden skal til USA.

Han skal nemlig spille collegefodbold for UAB Men’s Soccer i Alabama.

– Jeg havde egentlig nogle tanker, om jeg skulle tage tilbage til Danmark. Jeg havde også noget med nogle andre klubber i Tyskland, men jeg besluttede mig for, at jeg gerne ville videre. Der kom så en masse interesse fra colleges i USA, og så endte det med, at der kom et rigtig tilbud, og det måtte jeg prøve.

– Jeg er garanteret spilletid, men der er også fokus på en plan B i forhold til et studie. Jeg vil gerne have en masse spilletid, og jeg vil udvikle mig, så må vi se, om det kan blive til noget, når man er færdig derovre.

Østerbæk ser frem til at prøve kræfter med en anden fodboldkultur.

– Jeg har hørt, at det er meget anderledes end europæisk fodbold. Jeg er kun 1,87 meter høj, og det er meget den fysiske pakke, som bliver fokuseret på, så jeg håber, at jeg kan bygge en masse på fysisk. Det er meget intenst det spil, som er derovre.

– Faciliteterne er i top, og det har jeg savnet i Europa. Om vinteren kan man ikke rigtig spille bolden på jorden, og der er det meget duelspil, hvis man ikke spiller på kunstgræs, så det ser jeg frem til, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet.

20-årige Østerbæk nåede at spille en enkelt førsteholdskamp for Sønderjyske, da han var i den nye Superliga-klub.

Det blev til 11 førsteholdskampe for danskeren i Weiche Flensburg.






‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth




FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

OB siger farvel til seks spillere

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Fyrer landstræner to måneder før VM

Ringet op af Brøndby-træner

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Chelsea – Manchester United



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ivan Toney klar på choktransfer

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’