Philip Østerbæk er færdig i Tyskland.
Det står klart, da danskeren har fået ophævet kontrakten med den tyske Regionalliga-klub Weiche Flensburg.
Den tidligere Sønderjyske-keeper fortæller til Tipsbladet, at han har haft et skuffende år uden ret meget spilletid.
– Vi havde en rigtig dårlig sæson i Flensborg. Vi reddede os på sidstedagen i en playoff-kamp. Det har været et turbulent år holdmæssigt, og det har betydet, at jeg ikke har fået noget som helst spilletid i år.
– Det er den store årsag. Jeg havde et år mere, og de ville rigtig gerne have, at jeg blev, men jeg følte, at jeg skulle være “garanteret” spilletid. Jeg vil vise mig selv, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg havde en god snak med klubben og fortalte dem om mine ønsker. Jeg ville egentlig først høre, hvad mulighederne var for at være førstekeeper. Da vi var i en situation, hvor der var uvished, om vi rykkede ned eller ej, så var det svært at sige, hvad der skulle ske. Den uvished havde jeg ikke brug for, så jeg bad om at få revet kontrakten over, og det respekterede de.
Er du skuffet?
– Jeg følte, at jeg kunne bidrage med noget andet, når det gik dårligt. Jeg følte, at jeg kunne have gjort noget. Jeg fik ikke rigtig chancen, og så var det svært at bidrage til holdet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Skal til USA
Danskeren går dog ikke en uvis fremtid i møde. Han har nemlig fået fremtiden på plads, da målmanden skal til USA.
Han skal nemlig spille collegefodbold for UAB Men’s Soccer i Alabama.
– Jeg havde egentlig nogle tanker, om jeg skulle tage tilbage til Danmark. Jeg havde også noget med nogle andre klubber i Tyskland, men jeg besluttede mig for, at jeg gerne ville videre. Der kom så en masse interesse fra colleges i USA, og så endte det med, at der kom et rigtig tilbud, og det måtte jeg prøve.
– Jeg er garanteret spilletid, men der er også fokus på en plan B i forhold til et studie. Jeg vil gerne have en masse spilletid, og jeg vil udvikle mig, så må vi se, om det kan blive til noget, når man er færdig derovre.
Østerbæk ser frem til at prøve kræfter med en anden fodboldkultur.
– Jeg har hørt, at det er meget anderledes end europæisk fodbold. Jeg er kun 1,87 meter høj, og det er meget den fysiske pakke, som bliver fokuseret på, så jeg håber, at jeg kan bygge en masse på fysisk. Det er meget intenst det spil, som er derovre.
– Faciliteterne er i top, og det har jeg savnet i Europa. Om vinteren kan man ikke rigtig spille bolden på jorden, og der er det meget duelspil, hvis man ikke spiller på kunstgræs, så det ser jeg frem til, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet.
20-årige Østerbæk nåede at spille en enkelt førsteholdskamp for Sønderjyske, da han var i den nye Superliga-klub.
Det blev til 11 førsteholdskampe for danskeren i Weiche Flensburg.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
FCK afværger historisk nederlag
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Alexander Lind revser Superliga-profil
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT