Philip Østerbæk er færdig i Tyskland.
Det står klart, da danskeren har fået ophævet kontrakten med den tyske Regionalliga-klub Weiche Flensburg.
Den tidligere Sønderjyske-keeper fortæller til Tipsbladet, at han har haft et skuffende år uden ret meget spilletid.
– Vi havde en rigtig dårlig sæson i Flensborg. Vi reddede os på sidstedagen i en playoff-kamp. Det har været et turbulent år holdmæssigt, og det har betydet, at jeg ikke har fået noget som helst spilletid i år.
– Det er den store årsag. Jeg havde et år mere, og de ville rigtig gerne have, at jeg blev, men jeg følte, at jeg skulle være “garanteret” spilletid. Jeg vil vise mig selv, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg havde en god snak med klubben og fortalte dem om mine ønsker. Jeg ville egentlig først høre, hvad mulighederne var for at være førstekeeper. Da vi var i en situation, hvor der var uvished, om vi rykkede ned eller ej, så var det svært at sige, hvad der skulle ske. Den uvished havde jeg ikke brug for, så jeg bad om at få revet kontrakten over, og det respekterede de.
Er du skuffet?
– Jeg følte, at jeg kunne bidrage med noget andet, når det gik dårligt. Jeg følte, at jeg kunne have gjort noget. Jeg fik ikke rigtig chancen, og så var det svært at bidrage til holdet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Skal til USA
Danskeren går dog ikke en uvis fremtid i møde. Han har nemlig fået fremtiden på plads, da målmanden skal til USA.
Han skal nemlig spille collegefodbold for UAB Men’s Soccer i Alabama.
– Jeg havde egentlig nogle tanker, om jeg skulle tage tilbage til Danmark. Jeg havde også noget med nogle andre klubber i Tyskland, men jeg besluttede mig for, at jeg gerne ville videre. Der kom så en masse interesse fra colleges i USA, og så endte det med, at der kom et rigtig tilbud, og det måtte jeg prøve.
– Jeg er garanteret spilletid, men der er også fokus på en plan B i forhold til et studie. Jeg vil gerne have en masse spilletid, og jeg vil udvikle mig, så må vi se, om det kan blive til noget, når man er færdig derovre.
Østerbæk ser frem til at prøve kræfter med en anden fodboldkultur.
– Jeg har hørt, at det er meget anderledes end europæisk fodbold. Jeg er kun 1,87 meter høj, og det er meget den fysiske pakke, som bliver fokuseret på, så jeg håber, at jeg kan bygge en masse på fysisk. Det er meget intenst det spil, som er derovre.
– Faciliteterne er i top, og det har jeg savnet i Europa. Om vinteren kan man ikke rigtig spille bolden på jorden, og der er det meget duelspil, hvis man ikke spiller på kunstgræs, så det ser jeg frem til, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet.
20-årige Østerbæk nåede at spille en enkelt førsteholdskamp for Sønderjyske, da han var i den nye Superliga-klub.
Det blev til 11 førsteholdskampe for danskeren i Weiche Flensburg.
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER