Dansker er færdig i Tyskland: Her er hans nye klub

Den tidligere Sønderjyske-keeper Philip Østerbæk fortæller til Tipsbladet, at han har fået revet kontrakten over med tyske Weiche Flensburg. Danskeren har dog allerede fået fremtiden på plads, da han har fået et godt tilbud fra USA.



Philip Østerbæk er færdig i Tyskland.

Det står klart, da danskeren har fået ophævet kontrakten med den tyske Regionalliga-klub Weiche Flensburg.

Den tidligere Sønderjyske-keeper fortæller til Tipsbladet, at han har haft et skuffende år uden ret meget spilletid.

– Vi havde en rigtig dårlig sæson i Flensborg. Vi reddede os på sidstedagen i en playoff-kamp. Det har været et turbulent år holdmæssigt, og det har betydet, at jeg ikke har fået noget som helst spilletid i år.

– Det er den store årsag. Jeg havde et år mere, og de ville rigtig gerne have, at jeg blev, men jeg følte, at jeg skulle være “garanteret” spilletid. Jeg vil vise mig selv, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg havde en god snak med klubben og fortalte dem om mine ønsker. Jeg ville egentlig først høre, hvad mulighederne var for at være førstekeeper. Da vi var i en situation, hvor der var uvished, om vi rykkede ned eller ej, så var det svært at sige, hvad der skulle ske. Den uvished havde jeg ikke brug for, så jeg bad om at få revet kontrakten over, og det respekterede de.

Er du skuffet?

– Jeg følte, at jeg kunne bidrage med noget andet, når det gik dårligt. Jeg følte, at jeg kunne have gjort noget. Jeg fik ikke rigtig chancen, og så var det svært at bidrage til holdet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Phlip___sterb__k

Foto: Weiche Flensburg

Skal til USA
Danskeren går dog ikke en uvis fremtid i møde. Han har nemlig fået fremtiden på plads, da målmanden skal til USA.

Han skal nemlig spille collegefodbold for UAB Men’s Soccer i Alabama.

– Jeg havde egentlig nogle tanker, om jeg skulle tage tilbage til Danmark. Jeg havde også noget med nogle andre klubber i Tyskland, men jeg besluttede mig for, at jeg gerne ville videre. Der kom så en masse interesse fra colleges i USA, og så endte det med, at der kom et rigtig tilbud, og det måtte jeg prøve.

– Jeg er garanteret spilletid, men der er også fokus på en plan B i forhold til et studie. Jeg vil gerne have en masse spilletid, og jeg vil udvikle mig, så må vi se, om det kan blive til noget, når man er færdig derovre.

Østerbæk ser frem til at prøve kræfter med en anden fodboldkultur.

– Jeg har hørt, at det er meget anderledes end europæisk fodbold. Jeg er kun 1,87 meter høj, og det er meget den fysiske pakke, som bliver fokuseret på, så jeg håber, at jeg kan bygge en masse på fysisk. Det er meget intenst det spil, som er derovre.

– Faciliteterne er i top, og det har jeg savnet i Europa. Om vinteren kan man ikke rigtig spille bolden på jorden, og der er det meget duelspil, hvis man ikke spiller på kunstgræs, så det ser jeg frem til, siger Philip Østerbæk til Tipsbladet.

20-årige Østerbæk nåede at spille en enkelt førsteholdskamp for Sønderjyske, da han var i den nye Superliga-klub.

Det blev til 11 førsteholdskampe for danskeren i Weiche Flensburg.





Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dem kan FCM trække i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen

Kontant melding fra ny Spurs-boss



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stort medie langer ud efter Jens Stage

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Han er tilgivet’

Stor overraskelse til FCM-træning

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Her skal Sepp Piontek begraves

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

‘Jeg hadede verden’

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League