Det hører til sjældenhederne, at man ser danske spillere i bulgarsk fodbold, men det er sket nu.
Jeg har allerede oplevet nogle vilde ting.
Hans Christian BernatNy Botev Plovdiv-keeper
Den tidligere OB-keeper Hans Christian Bernat har noget overraskende valgt at skifte til bulgarske Botev Plovdiv, hvor målmanden har skrevet under på en toårig kontrakt.
Tipsbladet har interviewet Bernat om det utraditionelle valg af klub.
– Det handler om, at jeg har haft en drøm, siden jeg var helt lille om at komme uden for de trygge rammer i Skandinavien. Hvis man kigger på det i forhold til ligaens niveau og i forhold til, hvor spillerne bliver flyttet hen, så minder det rigtig meget om Danmark. Du ser flere og flere spillere rykke til La Liga og Portugal. Der er rigtig fine muligheder for at komme videre herfra.
– Jeg har skrevet en kontrakt med to år plus en option på et år, og jeg har en frikøbsklausul, der gør, at jeg kan komme hurtigt videre, hvis jeg gør det godt. Det bunder i, at jeg ikke har været så nervøs, og jeg har bare sprunget ud i det. Det er jo et Balkanland.
– Jeg har allerede oplevet nogle vilde ting på tre dage i forhold til de danske normer, men det er jo helt normalt her. Det er et eventyr og et springbræt, så det kan bringe mig til næste step i karrieren, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
Hvilke vilde ting har du oplevet?
– Jeg har lidt svært ved at komme ind på det af respekt for klubben. Det er ikke noget, hvor man tænker: ‘Det er helt normalt i Danmark’.
Der er jo ingen danskere i bulgarsk fodbold. Har du haft nogle betænkeligheder?
– Jeg har et par tyske agenter, og de har et rigtig flot skab af spillere. De arbejder udelukkende med målmænd, og det ved, hvad det drejer sig om. Det er ikke for sjov. Først var der noget i Rumænien, som jeg kunne overveje, og så starter hjernen allerede der.
– Senere hen kom Botev på banen, og de kender målmandstræneren, og de ved, hvordan han arbejder. Han har været 15 år i Tyskland, og han har fået tysk opdragelse. Han taler flydende engelsk og flydende tysk. På den måde gjorde det mig lidt mindre nervøs.
– De tanker, som man gjorde sig i første omgang, da man hørte Rumænien og Bulgarien. Sportsdirektøren har været otte år i Dortmund som scout, og han ved, hvad det handler om.
– Efter jeg fik tingene undersøgt, så blev jeg bare enig med mig selv: ‘Hvad stopper mig?’. Jeg havde en rigtig god mulighed for at komme ned at spille, hvis jeg slår til.
– Det er en spændende klub. Vi skal ud at spille Europa League-kvalifikation mod Maribor. Hvis vi vinder den, skal vi møde Panathinaikos. Udsigterne er fantastiske, hvis jeg kommer ind at stå.
Artiklen fortsætter under billedet.
Rødglødende telefon
Den tidligere Superliga-målmand fortæller, at der har været rigeligt med muligheder. Telefonen har nemlig været rødglødende, siden han meldte ud, at han ville forlade OB.
– Jeg har fået en del opkald fra Danmark, Norge og Sverige. Så var der en del snak om 2. Bundesliga, hvor jeg kunne ind som nummer to eller tre. ‘Hvad er det, som jeg vil?’.
– Her har jeg en reel chance for at stå i to år, og så komme videre til et endnu større step. Jeg tror, at min agent og jeg syntes, at det var mest indbydende at komme ned at spille.
– Jeg vil gerne gøre det godt, og så ser det godt ud om halvandet til to år, eller hvordan det går. Det er et unikt eventyr for at komme endnu længere, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
Tipsbladet har også talt med målmanden om exittet i OB og klubbens nedtur i Superligaen. Det kan du læse mere om i weekenden.
Bernat nåede at vogte målet i 45 Superliga-kampe for OB.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT