Det hører til sjældenhederne, at man ser danske spillere i bulgarsk fodbold, men det er sket nu.
Jeg har allerede oplevet nogle vilde ting.
Hans Christian BernatNy Botev Plovdiv-keeper
Den tidligere OB-keeper Hans Christian Bernat har noget overraskende valgt at skifte til bulgarske Botev Plovdiv, hvor målmanden har skrevet under på en toårig kontrakt.
Tipsbladet har interviewet Bernat om det utraditionelle valg af klub.
– Det handler om, at jeg har haft en drøm, siden jeg var helt lille om at komme uden for de trygge rammer i Skandinavien. Hvis man kigger på det i forhold til ligaens niveau og i forhold til, hvor spillerne bliver flyttet hen, så minder det rigtig meget om Danmark. Du ser flere og flere spillere rykke til La Liga og Portugal. Der er rigtig fine muligheder for at komme videre herfra.
– Jeg har skrevet en kontrakt med to år plus en option på et år, og jeg har en frikøbsklausul, der gør, at jeg kan komme hurtigt videre, hvis jeg gør det godt. Det bunder i, at jeg ikke har været så nervøs, og jeg har bare sprunget ud i det. Det er jo et Balkanland.
– Jeg har allerede oplevet nogle vilde ting på tre dage i forhold til de danske normer, men det er jo helt normalt her. Det er et eventyr og et springbræt, så det kan bringe mig til næste step i karrieren, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
Hvilke vilde ting har du oplevet?
– Jeg har lidt svært ved at komme ind på det af respekt for klubben. Det er ikke noget, hvor man tænker: ‘Det er helt normalt i Danmark’.
Der er jo ingen danskere i bulgarsk fodbold. Har du haft nogle betænkeligheder?
– Jeg har et par tyske agenter, og de har et rigtig flot skab af spillere. De arbejder udelukkende med målmænd, og det ved, hvad det drejer sig om. Det er ikke for sjov. Først var der noget i Rumænien, som jeg kunne overveje, og så starter hjernen allerede der.
– Senere hen kom Botev på banen, og de kender målmandstræneren, og de ved, hvordan han arbejder. Han har været 15 år i Tyskland, og han har fået tysk opdragelse. Han taler flydende engelsk og flydende tysk. På den måde gjorde det mig lidt mindre nervøs.
– De tanker, som man gjorde sig i første omgang, da man hørte Rumænien og Bulgarien. Sportsdirektøren har været otte år i Dortmund som scout, og han ved, hvad det handler om.
– Efter jeg fik tingene undersøgt, så blev jeg bare enig med mig selv: ‘Hvad stopper mig?’. Jeg havde en rigtig god mulighed for at komme ned at spille, hvis jeg slår til.
– Det er en spændende klub. Vi skal ud at spille Europa League-kvalifikation mod Maribor. Hvis vi vinder den, skal vi møde Panathinaikos. Udsigterne er fantastiske, hvis jeg kommer ind at stå.
Artiklen fortsætter under billedet.
Rødglødende telefon
Den tidligere Superliga-målmand fortæller, at der har været rigeligt med muligheder. Telefonen har nemlig været rødglødende, siden han meldte ud, at han ville forlade OB.
– Jeg har fået en del opkald fra Danmark, Norge og Sverige. Så var der en del snak om 2. Bundesliga, hvor jeg kunne ind som nummer to eller tre. ‘Hvad er det, som jeg vil?’.
– Her har jeg en reel chance for at stå i to år, og så komme videre til et endnu større step. Jeg tror, at min agent og jeg syntes, at det var mest indbydende at komme ned at spille.
– Jeg vil gerne gøre det godt, og så ser det godt ud om halvandet til to år, eller hvordan det går. Det er et unikt eventyr for at komme endnu længere, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
Tipsbladet har også talt med målmanden om exittet i OB og klubbens nedtur i Superligaen. Det kan du læse mere om i weekenden.
Bernat nåede at vogte målet i 45 Superliga-kampe for OB.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Bayern slår rekord i ny storsejr
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Afviser mesterskabssnak
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’