Det hører til sjældenhederne, at man ser danske spillere i bulgarsk fodbold, men det er sket nu.
Jeg har allerede oplevet nogle vilde ting.
Hans Christian BernatNy Botev Plovdiv-keeper
Den tidligere OB-keeper Hans Christian Bernat har noget overraskende valgt at skifte til bulgarske Botev Plovdiv, hvor målmanden har skrevet under på en toårig kontrakt.
Tipsbladet har interviewet Bernat om det utraditionelle valg af klub.
– Det handler om, at jeg har haft en drøm, siden jeg var helt lille om at komme uden for de trygge rammer i Skandinavien. Hvis man kigger på det i forhold til ligaens niveau og i forhold til, hvor spillerne bliver flyttet hen, så minder det rigtig meget om Danmark. Du ser flere og flere spillere rykke til La Liga og Portugal. Der er rigtig fine muligheder for at komme videre herfra.
– Jeg har skrevet en kontrakt med to år plus en option på et år, og jeg har en frikøbsklausul, der gør, at jeg kan komme hurtigt videre, hvis jeg gør det godt. Det bunder i, at jeg ikke har været så nervøs, og jeg har bare sprunget ud i det. Det er jo et Balkanland.
– Jeg har allerede oplevet nogle vilde ting på tre dage i forhold til de danske normer, men det er jo helt normalt her. Det er et eventyr og et springbræt, så det kan bringe mig til næste step i karrieren, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
Hvilke vilde ting har du oplevet?
– Jeg har lidt svært ved at komme ind på det af respekt for klubben. Det er ikke noget, hvor man tænker: ‘Det er helt normalt i Danmark’.
Der er jo ingen danskere i bulgarsk fodbold. Har du haft nogle betænkeligheder?
– Jeg har et par tyske agenter, og de har et rigtig flot skab af spillere. De arbejder udelukkende med målmænd, og det ved, hvad det drejer sig om. Det er ikke for sjov. Først var der noget i Rumænien, som jeg kunne overveje, og så starter hjernen allerede der.
– Senere hen kom Botev på banen, og de kender målmandstræneren, og de ved, hvordan han arbejder. Han har været 15 år i Tyskland, og han har fået tysk opdragelse. Han taler flydende engelsk og flydende tysk. På den måde gjorde det mig lidt mindre nervøs.
– De tanker, som man gjorde sig i første omgang, da man hørte Rumænien og Bulgarien. Sportsdirektøren har været otte år i Dortmund som scout, og han ved, hvad det handler om.
– Efter jeg fik tingene undersøgt, så blev jeg bare enig med mig selv: ‘Hvad stopper mig?’. Jeg havde en rigtig god mulighed for at komme ned at spille, hvis jeg slår til.
– Det er en spændende klub. Vi skal ud at spille Europa League-kvalifikation mod Maribor. Hvis vi vinder den, skal vi møde Panathinaikos. Udsigterne er fantastiske, hvis jeg kommer ind at stå.
Artiklen fortsætter under billedet.
Rødglødende telefon
Den tidligere Superliga-målmand fortæller, at der har været rigeligt med muligheder. Telefonen har nemlig været rødglødende, siden han meldte ud, at han ville forlade OB.
– Jeg har fået en del opkald fra Danmark, Norge og Sverige. Så var der en del snak om 2. Bundesliga, hvor jeg kunne ind som nummer to eller tre. ‘Hvad er det, som jeg vil?’.
– Her har jeg en reel chance for at stå i to år, og så komme videre til et endnu større step. Jeg tror, at min agent og jeg syntes, at det var mest indbydende at komme ned at spille.
– Jeg vil gerne gøre det godt, og så ser det godt ud om halvandet til to år, eller hvordan det går. Det er et unikt eventyr for at komme endnu længere, siger Hans Christian Bernat til Tipsbladet.
Tipsbladet har også talt med målmanden om exittet i OB og klubbens nedtur i Superligaen. Det kan du læse mere om i weekenden.
Bernat nåede at vogte målet i 45 Superliga-kampe for OB.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Sepp Piontek er død
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Medie peger på FC København
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
I svime over Højlund
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!