Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

Den danske målmand får kæmpe ros.



Ingen danske målmænd havde flere clean sheets end Jonathan Fischer i 2024, der smadrede frem på scenen i Norge, og Fredrikstads danske sidsteskanse har også fået en fremragende start på 2025. 

Ja, han har været så god, at Fredrikstads cheftræner, Andreas Hagen, for nylig var ude og erkende, at han frygter et salg af Jonathan Fischer til sommer. 

– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde træneren til VG i sidste uge.

Det er ingen hemmelighed, at norsk fodbold ikke er det, der ses mest af i Danmark. Så hvor god er Jonathan Fischer? 

Det har Tipsbladet spurgt målmandens danske holdkammerat Emil Holten om. Angriberen kom til Fredrikstad i februar, og han er decideret blæst bagover af, hvor god Jonathan Fischer er til træning og i kamp. 

– For det første er han en rigtig fin fyr og sød dreng. Og i målet er han faktisk helt vild, siger Emil Holten til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg tænkte også, at det var lidt overdrevet med al snakken om ham, før jeg kom herop. Men han er faktisk vanvittigt dygtig. Hypen omkring ham er ikke for sjov, og han er ikke en mand, der selv gør noget for at skabe det. Han går bare ind og gør sine ting og er ekstremt professionel. Og så redder han bare helt vildt mange bolde – også mange, der måske burde være gået i mål. 

– Så han er vild, og han kommer inden for den nærmeste fremtid til at tage et voldsomt skridt. Alle ved, at det kommer til at ske, for han er på et helt andet niveau. 

Jonathan Fischer, 23 år, har kontraktudløb i december 2028, men – som Emil Holten også siger – bliver han næppe så længe i klubben.

Til gengæld kan Fredrikstad glæde sig over, at klubben fra sommer har sikret sig en dansk arvtager i form af Valdemar Birksø, der i dette forår spiller i FC Fredericia. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Overvejer AGF-forlængelse

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Disse to er færdige i Brøndby