Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

Den danske målmand får kæmpe ros.



Ingen danske målmænd havde flere clean sheets end Jonathan Fischer i 2024, der smadrede frem på scenen i Norge, og Fredrikstads danske sidsteskanse har også fået en fremragende start på 2025. 

Ja, han har været så god, at Fredrikstads cheftræner, Andreas Hagen, for nylig var ude og erkende, at han frygter et salg af Jonathan Fischer til sommer. 

– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde træneren til VG i sidste uge.

Det er ingen hemmelighed, at norsk fodbold ikke er det, der ses mest af i Danmark. Så hvor god er Jonathan Fischer? 

Det har Tipsbladet spurgt målmandens danske holdkammerat Emil Holten om. Angriberen kom til Fredrikstad i februar, og han er decideret blæst bagover af, hvor god Jonathan Fischer er til træning og i kamp. 

– For det første er han en rigtig fin fyr og sød dreng. Og i målet er han faktisk helt vild, siger Emil Holten til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg tænkte også, at det var lidt overdrevet med al snakken om ham, før jeg kom herop. Men han er faktisk vanvittigt dygtig. Hypen omkring ham er ikke for sjov, og han er ikke en mand, der selv gør noget for at skabe det. Han går bare ind og gør sine ting og er ekstremt professionel. Og så redder han bare helt vildt mange bolde – også mange, der måske burde være gået i mål. 

– Så han er vild, og han kommer inden for den nærmeste fremtid til at tage et voldsomt skridt. Alle ved, at det kommer til at ske, for han er på et helt andet niveau. 

Jonathan Fischer, 23 år, har kontraktudløb i december 2028, men – som Emil Holten også siger – bliver han næppe så længe i klubben.

Til gengæld kan Fredrikstad glæde sig over, at klubben fra sommer har sikret sig en dansk arvtager i form af Valdemar Birksø, der i dette forår spiller i FC Fredericia. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Trist: Marios Oikonomou er død

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner