Ingen danske målmænd havde flere clean sheets end Jonathan Fischer i 2024, der smadrede frem på scenen i Norge, og Fredrikstads danske sidsteskanse har også fået en fremragende start på 2025.
Ja, han har været så god, at Fredrikstads cheftræner, Andreas Hagen, for nylig var ude og erkende, at han frygter et salg af Jonathan Fischer til sommer.
– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde træneren til VG i sidste uge.
Det er ingen hemmelighed, at norsk fodbold ikke er det, der ses mest af i Danmark. Så hvor god er Jonathan Fischer?
Det har Tipsbladet spurgt målmandens danske holdkammerat Emil Holten om. Angriberen kom til Fredrikstad i februar, og han er decideret blæst bagover af, hvor god Jonathan Fischer er til træning og i kamp.
– For det første er han en rigtig fin fyr og sød dreng. Og i målet er han faktisk helt vild, siger Emil Holten til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg tænkte også, at det var lidt overdrevet med al snakken om ham, før jeg kom herop. Men han er faktisk vanvittigt dygtig. Hypen omkring ham er ikke for sjov, og han er ikke en mand, der selv gør noget for at skabe det. Han går bare ind og gør sine ting og er ekstremt professionel. Og så redder han bare helt vildt mange bolde – også mange, der måske burde være gået i mål.
– Så han er vild, og han kommer inden for den nærmeste fremtid til at tage et voldsomt skridt. Alle ved, at det kommer til at ske, for han er på et helt andet niveau.
Jonathan Fischer, 23 år, har kontraktudløb i december 2028, men – som Emil Holten også siger – bliver han næppe så længe i klubben.
Til gengæld kan Fredrikstad glæde sig over, at klubben fra sommer har sikret sig en dansk arvtager i form af Valdemar Birksø, der i dette forår spiller i FC Fredericia.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER