Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

Den danske målmand får kæmpe ros.



Ingen danske målmænd havde flere clean sheets end Jonathan Fischer i 2024, der smadrede frem på scenen i Norge, og Fredrikstads danske sidsteskanse har også fået en fremragende start på 2025. 

Ja, han har været så god, at Fredrikstads cheftræner, Andreas Hagen, for nylig var ude og erkende, at han frygter et salg af Jonathan Fischer til sommer. 

– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde træneren til VG i sidste uge.

Det er ingen hemmelighed, at norsk fodbold ikke er det, der ses mest af i Danmark. Så hvor god er Jonathan Fischer? 

Det har Tipsbladet spurgt målmandens danske holdkammerat Emil Holten om. Angriberen kom til Fredrikstad i februar, og han er decideret blæst bagover af, hvor god Jonathan Fischer er til træning og i kamp. 

– For det første er han en rigtig fin fyr og sød dreng. Og i målet er han faktisk helt vild, siger Emil Holten til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg tænkte også, at det var lidt overdrevet med al snakken om ham, før jeg kom herop. Men han er faktisk vanvittigt dygtig. Hypen omkring ham er ikke for sjov, og han er ikke en mand, der selv gør noget for at skabe det. Han går bare ind og gør sine ting og er ekstremt professionel. Og så redder han bare helt vildt mange bolde – også mange, der måske burde være gået i mål. 

– Så han er vild, og han kommer inden for den nærmeste fremtid til at tage et voldsomt skridt. Alle ved, at det kommer til at ske, for han er på et helt andet niveau. 

Jonathan Fischer, 23 år, har kontraktudløb i december 2028, men – som Emil Holten også siger – bliver han næppe så længe i klubben.

Til gengæld kan Fredrikstad glæde sig over, at klubben fra sommer har sikret sig en dansk arvtager i form af Valdemar Birksø, der i dette forår spiller i FC Fredericia. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Australien – Egypten

Afviser monsterbud på Simsir

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Jagter stor Liverpool-stjerne