Ingen danske målmænd havde flere clean sheets end Jonathan Fischer i 2024, der smadrede frem på scenen i Norge, og Fredrikstads danske sidsteskanse har også fået en fremragende start på 2025.
Ja, han har været så god, at Fredrikstads cheftræner, Andreas Hagen, for nylig var ude og erkende, at han frygter et salg af Jonathan Fischer til sommer.
– Jeg håber, at han bliver her længe, men jeg frygter, at han ikke gør det. Jeg ved, at der er klubber, der følger ham, sagde træneren til VG i sidste uge.
Det er ingen hemmelighed, at norsk fodbold ikke er det, der ses mest af i Danmark. Så hvor god er Jonathan Fischer?
Det har Tipsbladet spurgt målmandens danske holdkammerat Emil Holten om. Angriberen kom til Fredrikstad i februar, og han er decideret blæst bagover af, hvor god Jonathan Fischer er til træning og i kamp.
– For det første er han en rigtig fin fyr og sød dreng. Og i målet er han faktisk helt vild, siger Emil Holten til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg tænkte også, at det var lidt overdrevet med al snakken om ham, før jeg kom herop. Men han er faktisk vanvittigt dygtig. Hypen omkring ham er ikke for sjov, og han er ikke en mand, der selv gør noget for at skabe det. Han går bare ind og gør sine ting og er ekstremt professionel. Og så redder han bare helt vildt mange bolde – også mange, der måske burde være gået i mål.
– Så han er vild, og han kommer inden for den nærmeste fremtid til at tage et voldsomt skridt. Alle ved, at det kommer til at ske, for han er på et helt andet niveau.
Jonathan Fischer, 23 år, har kontraktudløb i december 2028, men – som Emil Holten også siger – bliver han næppe så længe i klubben.
Til gengæld kan Fredrikstad glæde sig over, at klubben fra sommer har sikret sig en dansk arvtager i form af Valdemar Birksø, der i dette forår spiller i FC Fredericia.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Brasiliansk VM-mavepuster
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW