Dansker revser agenter: De er værre end gribbe

Den danske klubejer mener, at der bør foretages ændringer, så agenternes magt bliver mindre.



Den fynske millardæer Thomas Sandgaard blev for lidt over et år siden fodboldklubejer, da han købte den engelske fodboldklub Charlton Athletic, der spiller i den tredjebedste række i England. 

Klubben har fået en knap så god start på denne sæon, hvor man i skrivende stund ligger på 21. pladsen efter blot to sejre i 11 kampe. 

Sommerpausen bød ellers på en markant forstærkning af truppen, som fik tilføjet hele 12 nye spillere. Det kan selvfølgelig tage tid at blive spillet sammen, og derfor er det måske ikke så underligt, at klubben ikke har fået en så god start på sæsonen. 

For Thomas Sandgaard har det første år som klubejer blandt andet budt på bekendtskabet med fodboldens transfermarked, og her har danskeren især bemærket, hvilken rolle agenterne spiller. 

Det fortæller han i et interview med det engelske medie Evening Standard. 

Her forklarer han, at han synes, at agenterne har meget magt, og at de i visse situationer udnytter klubberne og spillernes vanskelige situationer. Derfor vil han støtte eventuelle forslag om ændringer på den front.

– Jeg vil stadig gerne se ændringer implementeret fra et højere sted, så agenter ikke har mulighed for at drage fordel af en spillers vanskelige situation eller en klubs vanskelige situation. Vi vil helt sikkert støtte tiltag, der forsøger at minimere deres indflydelse, siger han og fortsætter.

– Der er nogle meget specifikke agenter, som vi simpelthen undgår, selvom det skulle betyde, at vi så ikke får en bestemt spiller. De er værre end gribbe, siger han. 

Yderligere oplyser Sandgaard, at klubbens fremtidige mål er, at der kun skal hentes to til tre spillere i transfervinduet, fordi man ønsker at udvikle egne spillere.

Danske Ronnie Schwartz spiller i Charlton Athletic. Angriberen er dog ude med en lægskade lige for tiden. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million