Dansker svinet til: DBU ryster ikke på hånden

DBU har ikke i sinde at afbryde samarbejdet med det græske fodboldforbund efter weekendens hændelser, hvor Jakob Kehlet røg en tur i den græske mediemølle.



Som elitedommer skal man lægge øre til lidt af hvert for fodbold er følelser og følelser skaber holdninger.

Nogle af dem går ud over dommerne, hvilket Jakob Kehlet også fik at føle, da han dømte kæmpebraget mellem Panathinaikos og Olympiakos søndag.

Beskyldninger om korruption, tilsvininger og trusler om at trække sig ud af det græske ligasystem var en del af kritikken fra Olympiakos’ ejer Vangelis Marinakis. DBU’s formand for dommerudvalget Michael Johansen tager efterfølgende Jakob Kehlet i forsvar.

– For at slå det helt fast så er der ikke lavet nogen fejlkendelser. Der bliver dømt et straffespark i seks minutters overtid, som bliver dømt udenfor, men VAR rykker den så indenfor. Rent dommerfagligt er det en korrekt afvikling af kampen, siger han til Tipsbladet.

Derfor har DBU’s formand for dommerudvalget Michael Johansen heller ikke nogle planer om at stoppe samarbejdet med det græske fodboldforbund, som har eksisteret i de seneste tre år.

– Vi har analyseret situationen til bunds og vi kan jo se, at det handler mest om følelser mere end det faglige på banen. Vi ved, at der er rigtig mange følelser i græsk fodbold og det er der også i andre kampe i UEFA’s turneringer, her kan vi stå i kampe, hvor følelserne er meget ekstreme. Det ryster vi ikke på hånden af, så vi agter helt klart at fortsætte med at støtte Grækenland i det omfang de har brug for os.

42-årige Jakob Kehlet må ikke udtale sig efter søndagens møde mellem Panathinaikos og Olympiakos, som endte 1-1 efter et sent straffespark, fortæller Michael Johansen. Derfor kan Formanden for dommerudvalget i DBU selv fortælle, hvordan Kehlet har det.

– Alle har det fint og i vores verden er det her ikke unormalt at vi oplever klubudtalelser og hård kritik i pressen. Nu er det en stærk præstation, som bliver leveret dernede, og vi kender også omstændighederne. Ud fra, at det ikke er dommerne, der har afgjort kampen, så er stemningen iblandt Kehlets dommerteam rigtig fin. Det er selvfølgelig altid specielt at opleve, når det bliver så voldsomt. Det har de også taget til efterretning, men det er ikke noget, som de er synderligt rystet over.

Beskyldningerne om korruption i græsk fodbold har hersket i mange år, så årsagen til, at danske dommere dømmer nogle af topkampene i Grækenland skyldes et ønske fra klubberne.

– De sidste mange år har det græske fodboldforbund været i seriøse vanskeligheder i deres egne turneringer. De har haft brug for støtte udefra fra Danmark og andre lande, som har sendt dommerteams afsted. Både dommere på banen men også til udvalgte kampe, som typisk er de store derbyer. I den græske turnering er der meget lidt tillid til deres egne dommere og afledt af det har klubberne ønsket, at de får dommere udefra, siger Michael Johansen.

I den kommende weekend venter en ny stor opgave for Jakob Kehlet, da han vogter fløjten i Superliga-opgøret mellem Randers FC og FC Midtjylland.





Glæd jer, OB: ‘Jeg tror, han bliver en succes’




LIVE

Transfervinduet: Forskellige Anton Gaaei-meldinger

Superliga-klub holder telefonen åben for Eriksen

Udtaget til U21: – Han troede, jeg tog pis på ham

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Chok-nedtur

Trods chok-exit: Rune i stor hyldest af dansker

Superliga-klub bør hente Lucas Andersen

Har ét skud i bøssen – Mortensen i chokskifte?



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

– Jeg tager ikke til FCK hvis de ikke vil have mig

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Skæbneuge for dansk fodbold: ‘Det betyder meget’



MEDIE

Her er Pione Sistos løn

FC København går shop-amok: Henter Ait Cheikh

Fantastisk nyt for FC København

Uafklaret Billing: ‘Lössl prøver at overtale mig’

Steinlein: ‘Ville da være meget sjovt at slå Sune’

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

OB henter landsholdsspiller – ankommet til Danmark

Drømmemelding for Strasbourg før Brøndby-gyser

Udpeger Danmarks bedste angriber: ‘Milevidt foran’

Stort FC København-boost: ‘Vi har gjort ALT’

‘Jeg har aldrig snakket med Philip Billing’

FCM-boss udpeger særlig faktor i Billing-transfer

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Claus Steinlein varsler flere store handler

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Spår vanvidstransfer: ‘Jeg er helt sikker’

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs



INTERVIEW

Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?

Lucas Andersen træner med i dansk klub

Topdommer i FCK-brag – men én kamp stak HELT AF

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Disse Superliga-spillere kan hentes kvit og frit

Officielt: FCM sælger angriber til Serie A

Det vildeste transfervindue i Superligaen?

Skuffet Mads Pedersen manglede en mand i finalen

DBU-boss om karantæner: Trist mønster i flere år

Jubler over FC Midtjyllands drømmeindkøb

FC København henter Ahmed Mouhoub

FC Midtjylland indkalder til pressemøde

Kæmpe transfer – derfor har Billing valgt FCM

FC Midtjylland præsenterer Philip Billing

OB køber Ismahila Ouedraogo

Vildere end Rocky: Nu skal Olsson i bokseringen

Harder og Obi er stjernerne: Her er U21-truppen

Afsløring: FCN køber Runar Norheim – her er prisen