Der er kommet flere udenlandske ejere til dansk fodbold de seneste år – men trenden er der også den anden vej. Nogle udenlandske klubber er nemlig blevet opkøbt af danskere de seneste år, eksempelvis Notts County og Charlton Athletic i England.
Nu kan endnu en klub skrives på listen.
AFC Eskilstuna fra den tredjebedste svenske række har onsdag fået dansk minoritetsejer i form af J.C.R. Holding, der overtager 49 procent af klubben. Det fortæller Christian Iversen, en af mændene bag og ny administrerende direktør i klubben, til Tipsbladet.
Han har en fortid som cheftræner for Hvidovre IF og FC Roskilde i de danske divisioner, og han er mildest talt spændt på det nye projekt i Eskilstuna, der ligger lidt over en times kørsel fra Stockholm.
– Mit indtryk af menneskerne deroppe er sindssygt positivt. Der er en helvedes masse mennesker, der bare vil det godt og gøre det ordentligt. Vores opgave bliver at få folk til at gøre det sammen, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Christian Iversen til Tipsbladet.
Muligheden for at købe AFC Eskilstuna er blandt andet opstået, fordi at klubben er rykket ned i den tredje bedste række denne vinter, og fordi at Christian Iversen og kompagni følte sig klar til et nyt projekt, efter at de også har selskabet TwoHundred.
Og nu er målet i første omgang at få AFC Eskilstuna op i fra den tredjebedste række til den næstbedste, Superettan.
– Vi vil gerne i top 30. Der er 32 hold i Allsvenskan og Superettan tilsammen, og vi vil gerne være over de to nederste i Superettan i hvert fald. Eskilstuna er også den 21. største by i Sverige, så det skal være en top 30-klub. Sportsligt kommer vi til at holde fokus på at bevare et godt træningstilbud med et godt niveau. Og så vil vi skabe en sundt drevet klub, der – uanset om vi vinder eller taber i weekenden – også er der i morgen.
Den tidligere Manchester United- og Tottenham-spiller Zeki Fryers i aktion for AFC Eskilstuna. Foto: Imago
I og med at klubben befinder sig i den tredjebedste række, er det stort set utænkeligt, at klubben går på rov i Superligaen. Men danskere kan der sagtens komme til klubben.
– Det kunne man sagtens forestille sig. Det vigtigste er, at de passer ind i profilen og tror på projektet. Så kan det være en dansker, islænding, nordmand eller færing. Det skal være de rigtige mennesker, siger Christian Iversen og tilføjer om Eskilstunas transferplaner:
– Vi kan nok ikke konkurrere med Superettan-hold i forhold til lønninger, men vi vil prøve at gøre vores træningstilbud så attraktivt som overhovedet muligt, og det vil vi gøre.
Og så understreger AFC Eskilstunas nye ejere også vigtigheden af stabilitet.
– Man kan jo aldrig se ind i glaskuglen, men vi har ikke gjort det for at smutte igen næste år. Stabilitet slår meget, især i fodboldens verden, og det vil vi skabe. Om det så bliver ti år, må tiden vise, men der er ingen ambitioner om at forlade projektet hurtigt, siger han.
I den forgangne sæson rådede AFC Eskilstuna faktisk over et par spillere, der måske er kendte for danske fans. Klubben havde således den tidligere Manchester United-spiller Zeki Fryers, samt den Lyngby-spiller Abdul Hudu.
Tidligere har Oke Akpoveta og Johan Wiland været forbi klubben.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW