David Beckham drafter tidligere Randers-spiller til Miami

Tidligere Randers FC-spiller skal nu tørne ud for Miami, der indtræder i 2020-sæsonen i Major League Soccer.



David Beckhams Inter Miami CF træder i 2020 ind i den bedste amerikanske række, Major League Soccer. Her skal holdet konkurrere med andre dygtige mandskaber som DC United, LA Galaxy og de forsvarende mestre Seattle Sounders. Ud over Miami kommer også Nashville SC ind i ligaen.

Og da de to hold er nye, har der været afholdt en ekstraordinær draft – udvægelsesstævne – hvor de to hold har kunnet vælge spillere fra de andre hold i MLS. I alt har de Miami og Nashville kunnet vælge fem spillere hver. Der har været visse restriktioner på, hvem der kan vælges. For eksempel kan man ikke vælge spillere fra hold, der fik taget en spiller sidste år, hvor FC Cincinnati kom ind i ligaen. Og så har holdene kunnet beskytte 12 spillere, der altså ikke kunne hentes af de andre mandskaber.

Der har alligevel været mange interessante spillere i spil for Miami og Nashville. For eksempel kunne de have valgt Zlatan Ibrahimovic, men gjrode det ikke. Det er nok, fordi de ved, at Zlatan Ibrahimovic tager tilbage til Europa.

De kunne også have valgt Benny Feilhaber, der har en fortid i AGF. Fanendo Adi, der har en fortid i FC København. Perry Kitchen og David Ousted, der har fortid i Randers FC.

Selv om de to tidligere Randers FC-spillere ikke blev draftet, var der faktisk en spiller med en fortid i det kronjyske, som var en af de fem spillere, Miami valgte.

David Beckhams hold valgte med valg fem i draften – Miamis tredje valg midtbanespiller Lee Nguyen fra Los Angeles FC. Den 33-årige, der har en fortid på det amerikanske landshold, fik sig halvanden sæson i dansk fodbold og Randers.

I januar 2008 henteede Randers FC Lee Nguyen i hollandske PSV, og midtbanespilleren nåede i alt 22 Superliga-kampe for Randers, inden han forlod Danmark og tog til Vietnam. I 2012 kom han så til amerikanske New England Revolution og var en stor succes. Seks år senere røg han til Los Angeles, og nu skal han altså spille i Florida hos David Beckhams klub Inter Miami CF.




EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Storklub byder på FCK- og FCM-emne



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Uha, FC København: Taber til Hillerød

FC København henter stortalent i Malmö FF

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Bekræfter interesse



Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper