Central midtbanespiller, der kom til KB fra Avarta sammen med Martin Bergvold, efter de havde vundet det uofficielle Drenge-DM med Rødovre-klubben. Den lange Bertolt, der kom ind i førsteholdstruppen i sommeren 2004, har dog ikke kunnet følge med Bergvold i udviklingen, men startede inde i søndagens træningskamp mod Schalke 04 som en god start på foråret for den boldsikre og bolderobrende midtbanemand, hvis kontrakt udløber til sommer. FCK har allerede tilbudt en forlængelse, og den tygger Bertolt nu på.
Debuterede i SAS Ligaen i efteråret, da han fik de sidste minutter på banen i den første uafgjorte hjemmekamp mod AGF. Dermed opfyldte den nyoprykkede kantspiller allerede sit sæsonmål i starten af august, men med et fornuftigt halvlegsindhop mod Schalke viste han, at han med sin hurtighed og dribleevne godt kan bruges som reserve på den højrekant, der nu genbesættes af Michael Silberbauer efter Elrio van Heerdens skifte til Club Brugge. Ledertype, der var anfører for både det B93-hold, der vandt Junior-DM, og det KB-hold, der to år senere vandt Ynglinge-DM i 2003.
Målfarlig forward, der trods sin Peter Møller-agtige størrelse og fysiske tyngde (188 centimeter/80 kilo), helst viser målnæsen i andet geled a la Jon Dahl Tomasson. Blev rykket op i førsteholdstruppen i sommer, men efteråret var plaget af skader. Nu er han fit-for-fight og finder FCK ikke en afløser for Peter Møller i løbet af januar, kan Bernburg blive fjerdeangriber i truppen med pæne muligheder for debut. Fik i hvert fald de sidste 25 minutter af kampen mod Schalke. I øvrigt søn af højrekanten Henrik Bernburg, der vandt DM med KB i 1974 og 1980 og desuden spillede 2 landskampe for Danmark.
2. divisionsholdets målmand har netop forlænget sin kontrakt med klubben frem til sommeren 2007, og det giver den meget reaktionsstærke og fodboldspillende keeper chancen for at kæmpe om en plads på bænken bag Jesper Christiansen med sin andenholdstræner Benny Gall.
Venstrebacken bliver ganske givet den næste unge spiller, der bliver rykket op i A-truppen, for han har trænet med førsteholdet siden efteråret, fik 10 minutter mod Schalke og skal også med på træningsturen til La Manga. Teknisk og hurtig type, der som Brandrup og Bernburg har præsteret at vinde Junior DM med B93 og Ynglinge DM med KB. Startede i øvrigt karrieren i Brøndby, hvor han blev kåret som Årets Drengespiller før skiftet ind til Østerbro.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
De vil have Rashford
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER