Central midtbanespiller, der kom til KB fra Avarta sammen med Martin Bergvold, efter de havde vundet det uofficielle Drenge-DM med Rødovre-klubben. Den lange Bertolt, der kom ind i førsteholdstruppen i sommeren 2004, har dog ikke kunnet følge med Bergvold i udviklingen, men startede inde i søndagens træningskamp mod Schalke 04 som en god start på foråret for den boldsikre og bolderobrende midtbanemand, hvis kontrakt udløber til sommer. FCK har allerede tilbudt en forlængelse, og den tygger Bertolt nu på.
Debuterede i SAS Ligaen i efteråret, da han fik de sidste minutter på banen i den første uafgjorte hjemmekamp mod AGF. Dermed opfyldte den nyoprykkede kantspiller allerede sit sæsonmål i starten af august, men med et fornuftigt halvlegsindhop mod Schalke viste han, at han med sin hurtighed og dribleevne godt kan bruges som reserve på den højrekant, der nu genbesættes af Michael Silberbauer efter Elrio van Heerdens skifte til Club Brugge. Ledertype, der var anfører for både det B93-hold, der vandt Junior-DM, og det KB-hold, der to år senere vandt Ynglinge-DM i 2003.
Målfarlig forward, der trods sin Peter Møller-agtige størrelse og fysiske tyngde (188 centimeter/80 kilo), helst viser målnæsen i andet geled a la Jon Dahl Tomasson. Blev rykket op i førsteholdstruppen i sommer, men efteråret var plaget af skader. Nu er han fit-for-fight og finder FCK ikke en afløser for Peter Møller i løbet af januar, kan Bernburg blive fjerdeangriber i truppen med pæne muligheder for debut. Fik i hvert fald de sidste 25 minutter af kampen mod Schalke. I øvrigt søn af højrekanten Henrik Bernburg, der vandt DM med KB i 1974 og 1980 og desuden spillede 2 landskampe for Danmark.
2. divisionsholdets målmand har netop forlænget sin kontrakt med klubben frem til sommeren 2007, og det giver den meget reaktionsstærke og fodboldspillende keeper chancen for at kæmpe om en plads på bænken bag Jesper Christiansen med sin andenholdstræner Benny Gall.
Venstrebacken bliver ganske givet den næste unge spiller, der bliver rykket op i A-truppen, for han har trænet med førsteholdet siden efteråret, fik 10 minutter mod Schalke og skal også med på træningsturen til La Manga. Teknisk og hurtig type, der som Brandrup og Bernburg har præsteret at vinde Junior DM med B93 og Ynglinge DM med KB. Startede i øvrigt karrieren i Brøndby, hvor han blev kåret som Årets Drengespiller før skiftet ind til Østerbro.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Sverige med drømmestart på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
OPTAKT