Ingen hold vinder alle kampe, og for Horsens blev B93 den lidt overraskende endestation efter 12 sejre på stribe. B93 kom til Horsens med bare to sejre i 20 kampe, men Rami Kais bragte gæsterne foran efter 16 minutter, og i det hele taget åbnede bundholdet kampen med humør og optimisme.
Horsens havde svært ved at reagere på gæsternes flabede tilgang til kampen, og stillingen holdt halvlegen ud. Faktisk var billedet det samme, indtil godt halvvejs i anden halvleg, hvor målscorer Kais fik det røde kort, og så kom der lidt liv i topholdet, der syv minutter senere udlignede. Peter Skjøth stod for målet, der vækkede Horsens, men selv om hjemmeholdet pressede for at snuppe alle tre point, så blev det ved 1-1, og et overraskende, men fortjent point til B93.
I bunden fik Brønshøj en fornem 4-0 sejr mod Ølstykke. Gæsterne har koncentreret sig om at stå stærkt i defensiven indtil videre i foråret, og den medicin fik de selv at smage mod Brønshøj, der startede med bare en angriber til kampen. Det gav bonus, og midtvejs i første halvleg headede Jesper Duelund hvepsene i front. Det gav mere plads at spille på for værterne, der udnyttede deres chancer skarpt denne lørdag eftermiddag. Jacob Josephsen, Lars Michaelsen og Mehmetali Dursun scorede i anden halvleg til den store sejr, der sender Brønshøj fire point foran dagens modstander under stregen.
Bunden er stadig mægtig tæt, og det bliver de indbyrdes opgør, der kommer til at afgøre, hvem der ligger under stregen i sidste ende. I onsdagens runde mødes formstærke NFA og Brønshøj på Falster. En hjemmesejr vil definitivt sende falstringerne fri af nedrykningssumpen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER