Ingen hold vinder alle kampe, og for Horsens blev B93 den lidt overraskende endestation efter 12 sejre på stribe. B93 kom til Horsens med bare to sejre i 20 kampe, men Rami Kais bragte gæsterne foran efter 16 minutter, og i det hele taget åbnede bundholdet kampen med humør og optimisme.
Horsens havde svært ved at reagere på gæsternes flabede tilgang til kampen, og stillingen holdt halvlegen ud. Faktisk var billedet det samme, indtil godt halvvejs i anden halvleg, hvor målscorer Kais fik det røde kort, og så kom der lidt liv i topholdet, der syv minutter senere udlignede. Peter Skjøth stod for målet, der vækkede Horsens, men selv om hjemmeholdet pressede for at snuppe alle tre point, så blev det ved 1-1, og et overraskende, men fortjent point til B93.
I bunden fik Brønshøj en fornem 4-0 sejr mod Ølstykke. Gæsterne har koncentreret sig om at stå stærkt i defensiven indtil videre i foråret, og den medicin fik de selv at smage mod Brønshøj, der startede med bare en angriber til kampen. Det gav bonus, og midtvejs i første halvleg headede Jesper Duelund hvepsene i front. Det gav mere plads at spille på for værterne, der udnyttede deres chancer skarpt denne lørdag eftermiddag. Jacob Josephsen, Lars Michaelsen og Mehmetali Dursun scorede i anden halvleg til den store sejr, der sender Brønshøj fire point foran dagens modstander under stregen.
Bunden er stadig mægtig tæt, og det bliver de indbyrdes opgør, der kommer til at afgøre, hvem der ligger under stregen i sidste ende. I onsdagens runde mødes formstærke NFA og Brønshøj på Falster. En hjemmesejr vil definitivt sende falstringerne fri af nedrykningssumpen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Offentliggøres i dag
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT