Ingen hold vinder alle kampe, og for Horsens blev B93 den lidt overraskende endestation efter 12 sejre på stribe. B93 kom til Horsens med bare to sejre i 20 kampe, men Rami Kais bragte gæsterne foran efter 16 minutter, og i det hele taget åbnede bundholdet kampen med humør og optimisme.
Horsens havde svært ved at reagere på gæsternes flabede tilgang til kampen, og stillingen holdt halvlegen ud. Faktisk var billedet det samme, indtil godt halvvejs i anden halvleg, hvor målscorer Kais fik det røde kort, og så kom der lidt liv i topholdet, der syv minutter senere udlignede. Peter Skjøth stod for målet, der vækkede Horsens, men selv om hjemmeholdet pressede for at snuppe alle tre point, så blev det ved 1-1, og et overraskende, men fortjent point til B93.
I bunden fik Brønshøj en fornem 4-0 sejr mod Ølstykke. Gæsterne har koncentreret sig om at stå stærkt i defensiven indtil videre i foråret, og den medicin fik de selv at smage mod Brønshøj, der startede med bare en angriber til kampen. Det gav bonus, og midtvejs i første halvleg headede Jesper Duelund hvepsene i front. Det gav mere plads at spille på for værterne, der udnyttede deres chancer skarpt denne lørdag eftermiddag. Jacob Josephsen, Lars Michaelsen og Mehmetali Dursun scorede i anden halvleg til den store sejr, der sender Brønshøj fire point foran dagens modstander under stregen.
Bunden er stadig mægtig tæt, og det bliver de indbyrdes opgør, der kommer til at afgøre, hvem der ligger under stregen i sidste ende. I onsdagens runde mødes formstærke NFA og Brønshøj på Falster. En hjemmesejr vil definitivt sende falstringerne fri af nedrykningssumpen.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
EKSKLUSIVT