De sender ham væk: Kan Brøndby måske leje ham?

De to fodboldeksperter er enige om, at den unge danske angriber skal søge væk fra Stuttgart, så han kan få kickstartet karrieren.



Wahid Faghir har haft et hårdt år i Tyskland, hvor skader og manglende spilletid har bragt ham langt ned i angrebshierakiet i VfB Stuttgart.

Derfor meldte tyske medier den tidligere Vejle-angriber på vej væk fra klubben for ganske nyligt. Få dage efter bekræftede Kicker så den mission, mens de tilføjede, at både Brøndby IF og FC København har fået tilbudt Faghir.

Ingen af de to danske klubber har dog midlerne til at betale den pris, som Stuttgart forlanger for deres 19-årige angriber. Men det forhindrer ikke TV3 Sports fodboldeksperter i at vurderer Faghirs situation i Stuttgart.

– Han skal søge væk. Han skal et sted hen, hvor træneren tror på ham, for det gør hans tyske træner ikke. Han tror ikke på, at Faghir kan være med til at vende skuden. Så hvis jeg var ham, ville jeg søge andre steder hen. Om det så er udleje i 2. Bundesligaen eller at komme hjem til Danmark, er et godt spørgsmål, men det vigtigste er bare, at han kommer ud og spiller fodbold igen, siger Tommy Bechmann.

Hans kollega i Bundesliga-studiet, Ken Ilsø, er enig i vurderingen, men han foreslår også en mulighed for Wahid Faghir, hvor han vender hjem til Superligaen.

– Jeg synes, at han skal søge væk. Jeg tvivler dog på, at der er nogen, som vil gå ind og lægge den slags penge med den forfatning han er i lige nu. Umiddelbart vil et udlån være på sin plads, og der begynder man at tænke danske klubber. Brøndby mangler en 9'er. Kunne de på en eller anden måde få lov til at leje ham? Han skal igang på en eller anden måde, for jeg tror ikke på, at karrieren kan kickstartes i Stuttgart, siger han.

VfB Stuttgart forlanger angiveligt 34 millioner kroner for den danske angriber. Men man kan godt forestille sig, at Stuttgart først til sidst i vinduet vil overveje at udleje ham, når man har afsøgt mulighederne for et salg.

Wahid Faghir, 19 år, tog til Stuttgart sidste sommer efter et flot forår i Vejle Boldklub. Indtil videre er det blevet til et mål for førsteholdet, som han ikke har været en del af siden årsskiftet. Kontrakten udløber i 2026.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele studiet, hvor Wahid Faghirs fremtid bliver diskuteret.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK


Dansk stjerne til AGF? ‘Ja, vi har et øje på ham’

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Giver status på Wahid Faghir

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

– Billedet kan blive forringet

Krisen kradser for Bo Henriksen

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Froholdt i stor hovedrolle

Frank mødt af massive buh-råb

Brian Riemer tvunget til ændring

Det er useriøst, FCK!

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Brøndby gør topkampen helt åben

– Det gør bare så ondt

AGF lider sjældent nederlag

Manchester City rundbarberer Liverpool

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Real Madrid spiller uafgjort