‘Den danske maestro’: Højbjerg spiller sit livs fodbold under Mourinho

Pierre-Emile Højbjergs rolle på Tottenham-mandskabet er blevet analyseret dybdegående af mediet Breaking The Lines.



Forventningerne var ikke store, da Pierre-Emile Højbjerg skiftede fra Southampton til Tottenham i sommer. Efter blot tre måneder i London har den danske landsholdsprofil dog gjort kritikken til skamme. 

Højbjerg er således blevet kaldt en ‘nøglespiller’ for Tottenham, der indtil i onsdags lå nummer ét i Premier League, mens José Mourinho gang efter gang har hyldet sin danske midtbanedynamo

Den ubesungne helt
På mediet Breaking The Lines, hvor man specialiserer sig i taktisk analyse, har man taget et nærmere kig på Pierre-Emile Højbjergs rolle på José Mourinhos flyvende Tottenham-mandskab, der efter den skuffende sjetteplads i sidste sæson nu kæmper om mesterskabet.

– Harry Kane og Son Heung-min har været ustopellige i angrebet, mens Tanguy Ndombele har har fået stor opmærksomhed for sine forrygende præstationer, efter en svær tilvænningsperiode i England. Men det er den ubesungne helt på midtbanen, Pierre-Emile Højbjerg, hvis ankomst fra Southampton har transformeret Tottenham fra et hold, der ikke var tæt på noget, til mesterskabsaspiranter, lyder det således fra Breaking The Lines. 

En del af formidabel midtbane-trio
Højbjerg er ikke specielt god til at føre bolden frem, og danskeren er på ingen måde målfarlig, lyder det fra Breaking The Lines. 

– Han spiller dog sit livs bedste fodbold under Mourinho, som har konstrueret en af de mest balancerede midtbanetrioer i Europa med Sissoko, Ndombele og den danske midtbanemaestro. Sissokos utrolige fysiske styrke og kondition frigør Højbjerg til at bevæge sig mere rundt på banen, mens Ndombeles verdensklasse-evne til at modstå pres også hjælper med at skabe plads til, at han kan modtage bolden på midtbanen.  

Fantastisk overblik
Breaking The Lines er særligt imponeret over én kvalitet, som Pierre-Emile Højbjerg besidder. 

– Den ro og det overblik, som Højbjerg udviser i pressede og kaotiske situationer, er en af hans største styrker. I dette eksempel (se nedenstående tweet, red.) erobrede Højbjerg bolden fra West Bromwich-angriberen Karlan Grant i sit andet forsøg. Han (Højbjerg, red.) kiggede derefter og fik øjeblikkeligt øje på Gareth Bale, der var helt åben, inden han spillede waliseren fuldstændigt fri.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Trist Mikael Uhre-besked

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Påpeger Conrad Harders problem

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Kreativ transfer-løsning?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.



FC Barcelona-stjerner i chok

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

FC Barcelona forsøger sig med dansker

På vej mod retur?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Dansker færdig i Galatasaray

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

“Et kup” at hente dansk angriber

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord



Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Megatransfer på vej?

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Femkløver vil væk fra Manchester United

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen



Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste