Torsdag den 4. august, lidt over middag. Spillerne har overstået dagens første træning, har klædt om og spist frokost. Nu bliver der slappet af i det fælles opholdsrum inden det igen går løs på træningsbanen klokken 15.00. Nogle ser fjernsyn, andre spiller bordtennis eller billard, mens der som altid er samlet en lille flok på en fem-seks spillere rundt om et bord i lokalet.
De spiller poker, som det er blevet kutyme, de tre gange om ugen, hvor der typisk trænes to gange om dagen, ligesom den samme gruppe også plejer at spille poker i bussen, når der står udebane i kampprogrammet. Det er en lille kerne på otte-ti spillere, der skiftes til at forsøge lykken ud i det velkendte gamblerspil. På en dag i pokerklubben spilles der typisk om et beløb på 2000-3000 kroner.
Denne torsdag sidder to af de faste deltagere i pokerklubben med rundt om bordet, angrebsmakkerparret – anfører Tommy Olsen og viceanfører Mads Junker – også Kris Stadsgaard spiller med, samt de to nye ansigter i klubben Anders Due og Thomas Kristensen.
23-årige Anders Due har allerede nogle dage forinden bemærket sig nogle mistænkelige ting, når Mads Junker agerer “dealer”, altså er den der giver kort til de øvrige spillere. Han har lagt mærke til, at alt ikke er som det skal være, når den intelligente angriber blander kortene.
For at få spillet til at køre i et vist tempo bliver pokerspillet typisk afviklet ved brug af to spil kort. Mens det ene spil er i gang, blander dealeren imens det andet spil kort. Her har Mads Junker pakket kortene til egen fordel, så han har vist, hvilke kort de øvrige spillere har fået.
Uden at det her skal blive alt for teknisk, så taler man i pokersprog om, at “tage kort af” og at “brænde kort”. Hvad det første angår, så er normal praksis, at dealeren tager halvdelen af kortbunken og lægger den anden halvdel ovenpå, for ligesom at indikere, at der ikke er blevet snydt, inden han giver de første kort mod højre. At “brænde kort” vil sige, som undertegnede ikke-pokerkyndige fodboldjournalist har forstået det, at dealeren hver gang han giver et kort i en ny runde, fjerner det øverste kort og smider det væk, og giver det næste i bunken. Det er ikke en regel, men normal kutyme for at signalere til de øvrige, at alt gør rigtigt til.
– Det gør alle, når de giver kort, som en af TIPS-bladets kilder fortæller det.
Undtagen Mads Junker. Og det har Anders Due nu obeserveret. Han kan også se, at Mads Junker stort set vinder hver gang, han giver kort.
Han fortæller om sin mistanke på forhånd til et par af de andre ved bordet, hvorefter spillet går sin gang, og der bliver holdt øje med Mads Junker.
Da de andre, efter et par spil, også er blevet overbeviste om Mads Junkers snyderier, så bliver der grebet til handling.
Anders Due og en særdeles Tommy Olsen konfronterer Mads Junker med mistanken.
“Hvad har du gang i? Du snyder jo,” råber medspillerne til ham og trænger ham op i en krog. Stemningen er aggressiv. Især anfører Tommy Olsen har svært ved at styre sit velkendte temperament, fortælles det af flere af TIPS-bladets kilder.
Seancen udvikler sig dog aldrig fysisk, kun verbalt. De forurettede er helt oppe at køre og bliver mere og mere højrøstede. De øvrige fra spillertruppen, der opholder sig i lokalet iler til.
“Hvad sker der? Slap nu af,” lyder det fra flere sider.
“Du snyder jo, du snyder jo,” råbes de ophidsede beskyldninger fra poker-deltagerne mod Mads Junker.
“Nej, det gør jeg ikke, det gør jeg ikke, det gør jeg ikke,” gentager Mads Junker chokeret. Flere spillere kommer til. Mads Junker kan ikke komme væk, indser at han er taget på fersk gerning og indrømmer til sidst foran holdkammeraterne.
Flov, men fattet, kigger han ned i gulvet.
“Jeg har et problem. Jeg får et kick ud af at vinde, så jeg har snydt,” lyder det fra synderen.
Han fortæller, at snyderierne kun har stået på i en måned til halvanden, og at han vil betale pengene tilbage.
Chokerede holdkammerater tror ikke deres egne ører.
Anfører Tommy Olsen er ved at eksplodere. Han går derefter ned på cheftræner Johnny Petersens kontor og sætter ham ind i sagen. Derefter tager de kontakt til klubejer Allan K. Pedersen.
Om eftermiddagen trænes der næsten som om intet er hændt. Og dog. Stemningen er mere end almindeligt trykket. Mads Junker er helt ved siden af sig selv. Løber og kigger ned i jorden. Undgår øjenkontakt.
Ingen taler til ham. Kun dem som ikke har været til stede i fællesrummet og derfor ikke ved, hvad der er foregået, taler til ham.
Spillerne tager hjem efter træning.
Dagen efter er der spillermøde, hvor truppen informeres om det skete og Mads Junker siger undskyld.
Stemningen er trykket. Spillertruppen er delt.
Pokerklubben, dem som ved, hvad det hele virkelig drejer sig om, er uforsonlige. Ønsker Mads Junker hen, hvor peberet gror. Nogle få er skuffede og har svært ved at tage ham alvorligt som kammerat og fodboldspiller. Andre er mere eller mindre ligeglade, og kan godt godtage hans undskyldning.
Mads Junker fratages sit hverv som viceanfører og får at vide, at han skal trække sig som paneldeltager i det ugentlige fodbolddebatprogram “Ren fodboldsnak”.
Han tilbyder, at betale pengene tilbage til de spillere, han har snydt. Nogle godtager, mens en enkelt spiller “ikke vil have en skid med dine penge at gøre”.
Truppen får mundkurv på. Sagen skal holdes hemmelig for pressen.
Søndag er den alligevel lækket til både Ekstra Bladet og B.T. Nogle spillere må have givet historien videre og ønsker tilsyneladende ikke, at den skal ende som et internt anliggende. Uroen ulmer i spillerbussen, da den sætter kursen mod Odense til kampen mod OB.
Her er standard-kommentaren fra spillerne til de nysgerrige journalister før og efter kampen “Ingen kommentarer”.
Kun Allan Olesen lader munden løbe, men han har tilsyneladende ikke været til stede, da mundkurven blev strammet om hovederne.
Ellers er det en meget tavs spillertrup, der klarer 0-0 i Odense.
I det hele taget, forlyder det fra TIPS-bladets kilder i Farum, så har der efter søndagens afsløring af begivenhederne været en dårlig stemning spillerne imellem. Mistænksomheden råder.
– De går og kigger skævt til hinanden, som en kilde udtrykker det.
For hvem og hvor mange er det, der har talt over sig til pressen.
– Nogle enkelte spillere ønker helt klart, at Mads Junker skal smides på porten, så det er jo nok blandt dem, at man skal finde de personer, der har lækket det hele til aviserne, fortæller en kilde.
Irritationen er tilsyneladende stor i Farum. Ingen ved rigtig, hvad der skal ske.
Mads Junker går rundt som i trance og kigger hele tiden ned i jorden. Flov. Udstødt.
Er han på vej ud?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale