Sådan skrev Robbie Fowler i sin bog, som udkom i efteråret 2005. Han afslørede hermed, at hans kærlighedsforhold til Liverpool FC på ingen måde var afsluttet, på trods af at han forlod klubben i 2001 efter uoverensstemmelser med daværende manager Gérard Houllier.
På det tidspunkt havde angriberen ? efter 9 år i klubben ? scoret 171 mål i 330 kampe, og op igennem halvfemserne havde han sikret sig legendestatus hos klubbens fans, som længe havde kendt ham under kælenavnet ?Gud.?
Langt størstedelen af de Liverpool fans man møder, kan i dag fortælle præcist hvor de var, hvad de lavede, og hvad de følte, da de hørte nyheden om Fowlers exit fra Anfield på hin vinterdag i 2001. Et klart tegn på, at Robbie Fowler var langt mere end bare en almindelig professionel fodboldspiller.
Selv om det måske havde ligget i luften, siden Fowler – af Houllier og assistent Thompson – var blevet tvunget til en offentlig undskyldning over en nærmest bagatelagtig batalje på træningsbanen tidligere på sæsonen, var folk i chok.
Jeg har siden hørt følelsen og stemningen i Liverpool beskrevet som ikke ulig den, der var fremherskende, da nyheden om The Beatles? opløsning i 1970 nåede menigmand på gaden.
For mange mennesker på Merseyside, var Robbie Fowler et bevis på, at helt almindelige menneskers drømme kunne blive til virkelighed, og det på trods af, at han faktisk var fan af rivalerne fra den anden side af Stanley Park, Everton, da han var barn.
Fowler havde en enorm naturlig karisma og han var en af dem. En fan på banen.
Han blev født og voksede op i den fattige bydel Toxteth, og som ung var han en helt almindelig teenager. Men han havde én speciel evne ? han kunne score mål. Fra alle vinkler, med begge ben, og på alle mulige måder.
Han fik debut i 1993 i en liga cup kamp på udebane mod Fulham, fordi manager Graeme Souness var under pres, og ganske typisk for tiden i Liverpool, scorede han det sidste mål i en 3-1 sejr. I returkampen på Anfield vandt Liverpool 5-0, og den 18-årige Fowler scorede samtlige mål. En legende var født.
Men udover mål, blev han også hurtigt kendt for sine kontroversielle handlinger på banen. De fleste husker, hvordan han i 1997 fik tilkendt et straffespark mod Arsenal for derefter helt sensationelt at bede dommeren om at ombestemme sig. Siden brændte han naturligvis selv straffesparket.
Ugen efter fortsatte han, da han efter en scoring mod Brann Bergen, løftede trøjen, og viste support til byens strejkende havnearbejdere. Det indbragte ham prompte en bøde fra UEFA.
I 1999 var han igen i problemer, da han som reaktion på Everton tilhængernes vedholdende beskyldninger om narkotikamisbrug, sniffede mållinien efter et mål mod Everton. Selv har Fowler altid fastholdt, at han aldrig har taget stoffer.
Siden kom han i problemer efter en batalje med Chelseas Grame Le Saux, hvor Fowler antydede, at Le Saux var homoseksuel. For det fejltrin kunne måtte han indkassere 6 spilledages karantæne.
Men der var bestemt også positive øjeblikke i hans Liverpool karriere. Hans hattrick imod Arsenal i 1994 på fire minutter og 33 sekunder er stadig Premier Leagues hurtigste.
Om skiftet væk fra Anfield skriver Fowler selv i sin bog, at han blev tvunget ud af klubben af Houllier og Thompson, og han havde i virkeligheden kun ét valg at træffe: Hvilken klub skulle han vælge?
Der var interesse fra både Chelsea og Leeds United, men Fowler valgte Leeds, ironisk nok fordi Chelsea på dette tidspunkt – inden Roman Abramovich-æraen – var på randen af økonomisk nedsmeltning, og Leeds virkede økonomisk stabile.
Leeds betalte £11m eller godt 121 millioner kroner for den engelske landsholdsspiller, men efter en god start på et spændende Leeds hold, som indeholdt navne som Ferdinand, Kewell og Viduka, gik det langsomt nedad bakke, efterhånden som skader begyndte at påvirke hans spil.
Han nåede 32 kampe for Leeds, og scorede respektable 14 mål, inden Leeds var tvunget til at sælge ham godt 14 måneder senere, på grund af de store økonomiske problemer klubben fandt sig selv i.
Manchester City og Kevin Keegan betalte £6m men fik indføjet i handlen, at Leeds stadig skulle betale halvdelen af angriberens løn ? godt £20.000 om ugen. Hos City nåede han at spille 92 kampe, men fik kun 27 mål på kontoen. Ikke godt for en angriber med hans statistik.
Nu er han vendt tilbage, hvor det hele startede, og Fowler er lykkelig over, at være kommet hjem.
?Det bliver rart at komme tilbage på Anfield i den røde trøje. Bare at gå ned igennem spillertunnellen bliver specielt,? sagde han i et interview til klubbens officielle hjemmeside.
?Det har altid været en klub tæt på mit hjerte. Jeg voksede op som fan af den anden side, men lige siden jeg kom til Liverpool, da jeg var 11, blev jeg tæt knyttet til alle i og omkring klubben.?
?Man tager den røde trøje på, og det er bare en fantastisk følelse, og jeg er glad for, at jeg har fået den mulighed igen,? sagde han.
Rick Parry, klubbens direktør, afslørede efterfølgende, at han måtte tvinge Fowler til at læse kontrakten igennem, inden han skrev den under. Så ivrig var angriberen for at vende hjem. Kontrakten, som løber 6 måneder, menes at være på niveau med reservespillerne i Liverpool. Leeds betaler dog fortsat deres halvdel af den oprindelige kontrakt.
Hvor meget de mange skader har skadet Robbie Fowlers kvaliteter som angriber, vides ikke, men Liverpools fans er i ekstase over at se en fortabt søn vende tilbage. Ingen af klubbens nuværende angribere har leveret varen foran mål, og tilhængerne har længe skreget efter en mand, der kan afslutte.
Dét kan Fowler, men det skal blive spændende at se, hvor mange chancer han får, og om skader vil ødelægge det igen for den tilbagevendte publikumsyndling.
En følelsesladet aften venter på onsdag, når Liverpool hjemme møder Birmingham City, og Fowler ventes at være tilbage i truppen. Hvis han scorer, vil der ikke være et øje tørt. Så meget betyder Robbie Fowler på den røde halvdel af Merseyside.
Peter Schulz, korrespondent i England ? [email protected]

Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’

Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal

Superliga-talenter sender landshold i ekstase

Ny FCM-profil overrasket over Danmark

Eriksens næste klub? Han vil være fremragende dér

Bekymret: Det kan koste FC Midtjylland guldet

Flere klubber pønser på FCM-transfer

De henter Vendsyssel-boss

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet

Blatter og Platini frifundet i sag om korruption

Nu lysner det

Flere klubber jagter dansk landstræner

Overraskelse: Mister sportschef til Superliga-klub

Tordner mod linjedommer efter Schmeichel-skade

Nu får Roony Bardghji comeback

Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’

Guldregn – får kongeløn i Real Madrid

Ærgerlig aften for Jacob Friis: ‘Jeg er skuffet’

Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår

Scoringer i Skopje

Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

Røverkøb? Her er prisen på svensk superbomber

Raser efter podcast-udtalelse

Præsenterer millionunderskud

U21-landsholdet spiller uafgjort med Italien

Nu taler han om Brøndby-besøg

– Vi er ved at starte en ny æra

Kæmpe udrensning: Vil af med over 10 spillere

Sådan rangerer Schmeichel ift. andre topkeepere

Hyldes efter bizar blunder

Engelsk Premier League-stjerne overvejer fremtiden

Nedtur for Martin Braithwaite

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Afsløring: AGF afviser Djurgården

Her er Bo Henriksens største svaghed

Kasper Schmeichel på Rundens Hold

Inter-præsident om danskerrygte: ‘God spiller’

Forstår ikke Riemers valg: ‘Jeg er meget kritisk’

Gravesen i stort forsvar af Kasper Schmeichel

Læge giver status på Kasper Schmeichel

Vejen til VM: Her er Danmarks program i 2025

Brøndby har fundet ny gerningsmand

Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Fremhæver én dansk fejl: ‘Gør hele forskellen’

Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Eriksen udskiftet: Kunne have spillet 120 minutter

Bekymrende: Her er status på Schmeichel

Riemer slår fast: ‘Det er billigt købt’

Smerteramt Schmeichel kørt til undersøgelse

Ville have skiftet Kasper Schmeichel ud

Christian Nørgaard: ‘Stemningen er mærkelig’

Tricolorii tømmer La Serenissima for blod

Rasmus Kristensen tilbød sig selv som målmand