For 20 år siden var Schalke 04 en stormagt i tysk fodbold med den danske stjerne Ebbe Sand i angrebet.
Nu ser det dog helt anderledes ud for klubben fra Gelsenkirchen.
Det tyske hold er nemlig i dyb krise, da mandskabet er næstsidst i 2. Bundesliga med blot ni point efter 11 kampe.
Danske Emil Højlund skiftede fra FC København til Schalke 04 i jili, og danskeren har ikke fået den bedste start på opholdet i den tyske klub.
Lige nu er danskeren skadet, og han har blot fået 114 minutter fordelt over fire kampe i den næstbedste tyske række.
Derfor kommer Schalke 04 til at hente en Højlund-konkurrent, vurderer tysk journalist.
– Schalke håbede på, at de havde en god angriber, men Emil Højlund har været skadet i lang tid, og der kan gå uger før, at han er tilbage. Klubben har ikke kommunikeret grunden til det endnu. Klubben har brug for en nier.
– Sylla (Moussa Sylla, red.) skal spille på højrekanten, og Karaman (Kenan Karaman, red.9 er bedre på den offensive midtbane. Så jeg tror, at de vil forsøge at hente en angriber i januar-transfervinduet. Måske kan Anthony Modeste være en mulighed, og han kan blive ny konkurrent til Højlund, fortæller Kicker-journalist Toni Lieto, der dækker Schalke 04 fast, til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Lidt arrogant
Journalisten sætter også ord på Højlunds første måneder i Schalke.
– Hans start har ikke været overbevisende.
Lieto nævner også, at Højlund kom med en 'uheldig' udtalelse i sommer, der ikke har gjort tingene bedre.
– I juli fortalte han, at han ville spille i en af de bedste ligaer i verden, måske i Premier League. Jeg synes ikke, at det er det bedste at sige, hvis du er 19 år, og lige er skiftet. Det virkede lidt arrogant på det tidspunkt, siger Kicker-journalisten.
Søndag skal Schalke 04 i aktion mod bundproppen Jahn Regensburg. Med et nederlag i den kamp dumper Schalke 04 ned på sidstepladsen i 2. Bundesliga.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER