– Det var lidt arrogant sagt af Emil Højlund

Schalke 04 er i stor krise. Den tyske storklub ligger nemlig i bunden af 2. Bundesliga med danske Emil Højlund i truppen. Danskerens start i klubben har heller ikke været noget at skrive hjem om, mener tysk journalist.



For 20 år siden var Schalke 04 en stormagt i tysk fodbold med den danske stjerne Ebbe Sand i angrebet.

Nu ser det dog helt anderledes ud for klubben fra Gelsenkirchen. 

Det tyske hold er nemlig i dyb krise, da mandskabet er næstsidst i 2. Bundesliga med blot ni point efter 11 kampe. 

Danske Emil Højlund skiftede fra FC København til Schalke 04 i jili, og danskeren har ikke fået den bedste start på opholdet i den tyske klub. 

Lige nu er danskeren skadet, og han har blot fået 114 minutter fordelt over fire kampe i den næstbedste tyske række. 

Derfor kommer Schalke 04 til at hente en Højlund-konkurrent, vurderer tysk journalist.

– Schalke håbede på, at de havde en god angriber, men Emil Højlund har været skadet i lang tid, og der kan gå uger før, at han er tilbage. Klubben har ikke kommunikeret grunden til det endnu. Klubben har brug for en nier.

– Sylla (Moussa Sylla, red.) skal spille på højrekanten, og Karaman (Kenan Karaman, red.9 er bedre på den offensive midtbane. Så jeg tror, at de vil forsøge at hente en angriber i januar-transfervinduet. Måske kan Anthony Modeste være en mulighed, og han kan blive ny konkurrent til Højlund, fortæller Kicker-journalist Toni Lieto, der dækker Schalke 04 fast, til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2XRA7K2

Foto: Alamy

Lidt arrogant
Journalisten sætter også ord på Højlunds første måneder i Schalke.

– Hans start har ikke været overbevisende.

Lieto nævner også, at Højlund kom med en 'uheldig' udtalelse i sommer, der ikke har gjort tingene bedre.

– I juli fortalte han, at han ville spille i en af de bedste ligaer i verden, måske i Premier League. Jeg synes ikke, at det er det bedste at sige, hvis du er 19 år, og lige er skiftet. Det virkede lidt arrogant på det tidspunkt, siger Kicker-journalisten. 

Søndag skal Schalke 04 i aktion mod bundproppen Jahn Regensburg. Med et nederlag i den kamp dumper Schalke 04 ned på sidstepladsen i 2. Bundesliga. 






Derfor kommer han IKKE til FC København




LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte