– Det var lidt arrogant sagt af Emil Højlund

Schalke 04 er i stor krise. Den tyske storklub ligger nemlig i bunden af 2. Bundesliga med danske Emil Højlund i truppen. Danskerens start i klubben har heller ikke været noget at skrive hjem om, mener tysk journalist.



For 20 år siden var Schalke 04 en stormagt i tysk fodbold med den danske stjerne Ebbe Sand i angrebet.

Nu ser det dog helt anderledes ud for klubben fra Gelsenkirchen. 

Det tyske hold er nemlig i dyb krise, da mandskabet er næstsidst i 2. Bundesliga med blot ni point efter 11 kampe. 

Danske Emil Højlund skiftede fra FC København til Schalke 04 i jili, og danskeren har ikke fået den bedste start på opholdet i den tyske klub. 

Lige nu er danskeren skadet, og han har blot fået 114 minutter fordelt over fire kampe i den næstbedste tyske række. 

Derfor kommer Schalke 04 til at hente en Højlund-konkurrent, vurderer tysk journalist.

– Schalke håbede på, at de havde en god angriber, men Emil Højlund har været skadet i lang tid, og der kan gå uger før, at han er tilbage. Klubben har ikke kommunikeret grunden til det endnu. Klubben har brug for en nier.

– Sylla (Moussa Sylla, red.) skal spille på højrekanten, og Karaman (Kenan Karaman, red.9 er bedre på den offensive midtbane. Så jeg tror, at de vil forsøge at hente en angriber i januar-transfervinduet. Måske kan Anthony Modeste være en mulighed, og han kan blive ny konkurrent til Højlund, fortæller Kicker-journalist Toni Lieto, der dækker Schalke 04 fast, til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2XRA7K2

Foto: Alamy

Lidt arrogant
Journalisten sætter også ord på Højlunds første måneder i Schalke.

– Hans start har ikke været overbevisende.

Lieto nævner også, at Højlund kom med en 'uheldig' udtalelse i sommer, der ikke har gjort tingene bedre.

– I juli fortalte han, at han ville spille i en af de bedste ligaer i verden, måske i Premier League. Jeg synes ikke, at det er det bedste at sige, hvis du er 19 år, og lige er skiftet. Det virkede lidt arrogant på det tidspunkt, siger Kicker-journalisten. 

Søndag skal Schalke 04 i aktion mod bundproppen Jahn Regensburg. Med et nederlag i den kamp dumper Schalke 04 ned på sidstepladsen i 2. Bundesliga. 





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Messi-statue fjernes



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Storklub jagter to danskere

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage