Dickoh og den afrikanske oplevelse

I 2006 deltog Francis Dickoh i Africa Cup of Nations, der løber af stablen igen i de kommende uger. Læs hans afrikanske minde her.



I weekenden fløjtes der op for Africa Cup of Nations i Angola. I tidens løb har flere tidligere SAS Ligaspillere deltaget i turneringen. I januar 2006 fik en ung mand fra Danmark således et af sit livs store oplevelser. Manden var Francis Dickoh, der dengang spillede i FC Nordsjælland og markerede sig med gode præstationer. På grund af sin ghanesiske baggrund fik han tilbuddet om at komme med til Africa Cup of Nations, der blev spillet i Egypten.

– Det var en fed oplevelse. Det var særlig godt, fordi jeg spillede i FC Nordsjælland, som jo er en relativt lille klub. Det var super fedt at være med. Godt nok fik jeg ikke spilletid, men bare det at være med i træningen og prøve at være i træningslejr var rigtig stort, siger Francis Dickoh, der i dag spiller i hollandsk fodbold for FC Utrecht, til tipsbladet.dk.

Han husker særligt fodboldbegejstringen i Egypten for fire år siden.

– Fodbolden lever virkelig i Afrika. Det betyder meget for fansene, og man kan virkelig mærke det, når man er på stadion. Der er næsten altid fuldt hus, og fansene går meget op i det. Man kan høre dem hele tiden, og der kommer tilråb fra alle kanter. Det er meget intensivt, fortæller Dickoh, der i 2006 var en del af Ghanas hold, der blandt andet talte stjernen Stephen Appiah.

Men selvom Ghana var blandt favoritterne, røg holdet ud allerede i gruppespillet, hvilket var en stor skuffelse.

– Vi spillede en skuffende slutrunde, og det var bare ikke godt nok. I den sidste kamp kunne vi nøjes med uafgjort for at gå videre, men vi tabte 2-1 til sidst. Så jeg kan huske, at der var helt stille i omklædningsrummet efter kampen, fordi folk godt viste, at man ikke havde præsteret godt nok.

Trods holdets skuffenede præstation og Dickohs manglende spilletid ser han tilbage på 2006 som en god oplevelse.

– Selvfølgelig kunne jeg godt have ønsket at få noget tid på banen, men selve oplevelsen var bare rigtig stor. Det var fedt at være af sted, siger Francis Dickoh, der siden turneringen i 2006 har opnået 11 landskampe for Ghana – den seneste i efteråret 2009, hvor han fik 10 minutter på banen i en kamp mod Ghana. På grund af svingende efterår må han gå glip af dette års turnering.

Læs stor optakt til Africa Cup of Nations 2010 i Tipsbladet Indsigt – på gaden fredag.





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester City – Real Madrid

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe