DK spillede til nul men DBU scorede kæmpe selvmål

Hvis et flag med teksten ”Boycott Qatar 2022” ikke er tilladt at vise i Parken til en VM-kvalifikationskamp, hvordan skal vi så tro på DBU’s kritiske dialog med Qatars VM-værter og FIFA?



Danmarks landshold spillede sig tirsdag aften til VM-slutrunden i Qatar til november næste år.

Billetten blev sikret via en 1-0-sejr over Østrig, den ottende sejr ud af lige så mange mulige for Danmark i VM-kvalifikationen, og undervejs har modstanderne ikke scoret én eneste gang.

Til gengæld blev der scoret et stort selvmål på tribunen, hvor en dansk fan blev truet med bortvisning, hvis han ikke pakkede et flag sammen med teksten ”Boycott Qatar 2022”.

Selvsamme fan havde fået selvsamme flag konfiskeret til weekendens danske udesejr i Moldovas hovedstad Chisinau, og onsdag var kommunikationsekspert Henrik Kjerrumgaard ikke imponeret, da han udtalte sig om sagen til tipsbladet.dk.

– Det ser både tosset, dumt og uheldigt ud, at man fjerner en mand, der står på stadion med et banner, hvor der står “Boycott Qatar 2022”. På sin vis er stadion ligesom Bilka, et privat område, hvor man må gerne sige: “Her må du ikke være nøgen, du må ikke have et Tibet-flag, du må ikke dit og dat.” Men DBU har sagt, at de gerne vil have kritisk dialog og lægge pres, og nu hvor det bliver konkret, vælger DBU at sige, at de ikke vil have banneret.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har fulgt Qatars VM-slutrunde og debatten i Danmark og udlandet, siden Qatar fik tildelt VM-værtskabet ved en afstemning i FIFA i december 2010, og han er vurderer, at den nye sag i den grad rammer troværdigheden i DBUs’ Qatar-kurs og forsøg på at skabe forandring via kritisk dialog.

– Det her er dybt undergravende for troværdigheden i den kritiske dialog.

Hvis vi ikke er længere, end at et simpelt flag med et budskab, millioner af fans over hele verden har gentaget, at de ikke vil finde sig i, at VM bliver spillet i Qatar. Hvis det er for meget, så er det svært at tro på, at den kritiske dialog fører nogen steder, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen i den video, du finder i toppen af denne artikel.

Læs også om hele sagen ved at klikke her, og få Henrik Kjerrumgaards vurdering af det kommunikationsproblem, DBU har i sagen, ved at læse med her.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”