DK spillede til nul men DBU scorede kæmpe selvmål

Hvis et flag med teksten ”Boycott Qatar 2022” ikke er tilladt at vise i Parken til en VM-kvalifikationskamp, hvordan skal vi så tro på DBU’s kritiske dialog med Qatars VM-værter og FIFA?



Danmarks landshold spillede sig tirsdag aften til VM-slutrunden i Qatar til november næste år.

Billetten blev sikret via en 1-0-sejr over Østrig, den ottende sejr ud af lige så mange mulige for Danmark i VM-kvalifikationen, og undervejs har modstanderne ikke scoret én eneste gang.

Til gengæld blev der scoret et stort selvmål på tribunen, hvor en dansk fan blev truet med bortvisning, hvis han ikke pakkede et flag sammen med teksten ”Boycott Qatar 2022”.

Selvsamme fan havde fået selvsamme flag konfiskeret til weekendens danske udesejr i Moldovas hovedstad Chisinau, og onsdag var kommunikationsekspert Henrik Kjerrumgaard ikke imponeret, da han udtalte sig om sagen til tipsbladet.dk.

– Det ser både tosset, dumt og uheldigt ud, at man fjerner en mand, der står på stadion med et banner, hvor der står “Boycott Qatar 2022”. På sin vis er stadion ligesom Bilka, et privat område, hvor man må gerne sige: “Her må du ikke være nøgen, du må ikke have et Tibet-flag, du må ikke dit og dat.” Men DBU har sagt, at de gerne vil have kritisk dialog og lægge pres, og nu hvor det bliver konkret, vælger DBU at sige, at de ikke vil have banneret.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har fulgt Qatars VM-slutrunde og debatten i Danmark og udlandet, siden Qatar fik tildelt VM-værtskabet ved en afstemning i FIFA i december 2010, og han er vurderer, at den nye sag i den grad rammer troværdigheden i DBUs’ Qatar-kurs og forsøg på at skabe forandring via kritisk dialog.

– Det her er dybt undergravende for troværdigheden i den kritiske dialog.

Hvis vi ikke er længere, end at et simpelt flag med et budskab, millioner af fans over hele verden har gentaget, at de ikke vil finde sig i, at VM bliver spillet i Qatar. Hvis det er for meget, så er det svært at tro på, at den kritiske dialog fører nogen steder, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen i den video, du finder i toppen af denne artikel.

Læs også om hele sagen ved at klikke her, og få Henrik Kjerrumgaards vurdering af det kommunikationsproblem, DBU har i sagen, ved at læse med her.





Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

I svime over Froholdt – får ny hæder

De kan være færdige i Brøndby

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF