Danmarks landshold spillede sig tirsdag aften til VM-slutrunden i Qatar til november næste år.
Billetten blev sikret via en 1-0-sejr over Østrig, den ottende sejr ud af lige så mange mulige for Danmark i VM-kvalifikationen, og undervejs har modstanderne ikke scoret én eneste gang.
Til gengæld blev der scoret et stort selvmål på tribunen, hvor en dansk fan blev truet med bortvisning, hvis han ikke pakkede et flag sammen med teksten ”Boycott Qatar 2022”.
Selvsamme fan havde fået selvsamme flag konfiskeret til weekendens danske udesejr i Moldovas hovedstad Chisinau, og onsdag var kommunikationsekspert Henrik Kjerrumgaard ikke imponeret, da han udtalte sig om sagen til tipsbladet.dk.
– Det ser både tosset, dumt og uheldigt ud, at man fjerner en mand, der står på stadion med et banner, hvor der står “Boycott Qatar 2022”. På sin vis er stadion ligesom Bilka, et privat område, hvor man må gerne sige: “Her må du ikke være nøgen, du må ikke have et Tibet-flag, du må ikke dit og dat.” Men DBU har sagt, at de gerne vil have kritisk dialog og lægge pres, og nu hvor det bliver konkret, vælger DBU at sige, at de ikke vil have banneret.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har fulgt Qatars VM-slutrunde og debatten i Danmark og udlandet, siden Qatar fik tildelt VM-værtskabet ved en afstemning i FIFA i december 2010, og han er vurderer, at den nye sag i den grad rammer troværdigheden i DBUs’ Qatar-kurs og forsøg på at skabe forandring via kritisk dialog.
– Det her er dybt undergravende for troværdigheden i den kritiske dialog.
Hvis vi ikke er længere, end at et simpelt flag med et budskab, millioner af fans over hele verden har gentaget, at de ikke vil finde sig i, at VM bliver spillet i Qatar. Hvis det er for meget, så er det svært at tro på, at den kritiske dialog fører nogen steder, siger Troels Bager Thøgersen.
Se hele analysen i den video, du finder i toppen af denne artikel.
Læs også om hele sagen ved at klikke her, og få Henrik Kjerrumgaards vurdering af det kommunikationsproblem, DBU har i sagen, ved at læse med her.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER