Forbudt i Parken: Dansk fan truet med bortvisning

En dansk fan fik tirsdag at vide, at han skulle pakke sit Qatar-kritiske banner sammen eller forlade Parken.



Hver gang samtalen falder på VM i Qatar, fremhæver DBU, at forbundet tager en kritisk dialog og lægger pres på arrangørerne. Men tirsdag aften blev en dansk fan truet med at blive smidt ud af Parken, hvis han ikke pakkede sit Qatar-kritiske banner sammen.

Daniel Niebuhr havde medbragt et banner, hvor der stod “Boycott Qatar 2022”. Det fremviste han og hans venner i første omgang, da de stod langt tilbage på den ene endetribune. Da de efter kampen gik tættere på banen for at hylde de danske spillere og tog banneret frem igen, kom en kontrollør hen.

– Efter cirka 30 sekunder er der en vagt, der henvender sig til os og siger, vi skal tage banneret ned. Vi spørger selvfølgelig hvorfor. Vi siger, at vi er af den opfattelse, at vi gerne må stå med det, og fortsætter med at holde det oppe. Så kommer der en anden sikkerhedsvagt og siger, at vi skal tage det ned, fortæller Niebuhr til tipsbladet.dk.

– Der bliver sagt, at hvis vi ikke tager banneret ned, bliver vi bedt om at forlade stadion. Vi fastholder, at vi gerne må holde banneret oppe, og der bliver tilkaldt en tribuneleder. Hun beder om at se banneret og tage billede af det. Vi har så en dialog med hende om, hvilke regler vi bryder. Hun siger, det er UEFA’s regler, og får nævnt, at vi jo kan krænke qatarerne.

Siger hun ordret, at det bryder UEFA’s regler, og at banneret kan krænke qatarerne?

– Det er korrekt. Så siger hun, at vi skal lægge flaget væk ned i tasken. På det tidspunkt har spillerne forladt banen, så det gør vi og forlader stadion i god ro og orden.

Henviser de mere specifikt til, hvilke reglerne I overtrådte?

– Jeg tror, der blev nævnt noget kortvarigt med, at det var noget politisk, men det klinger lidt hult, eftersom der var palæstinensiske flag under Israel-kampen og med sagen fra Baku, hvor DBU var meget verbale med utilfredshed over, at flaget blev konfiskeret, siger Daniel Niebuhr.

– Vi spurgte, hvorfra vagterne havde fået besked på, at de skulle bede os om at lægge banneret væk, og om det var noget, de havde fået at vide oppefra. Så svarede de ja. Så spurgte vi, om det var DBU, og de svarede ja.

Daniel Niebuhr havde det samme banner med, da han var i Moldova for at støtte landsholdet i sidste uge. Da fik han det konfiskeret og udleveret igen efter kampen. Efter den episode reagerede Christian Rothmann, formand for Danske Fodboldfans, med kritik af, at Niebuhr havde fået frataget sit flag.

Han hæftede sig imidlertid ved én ting:

– Jeg er dog betrygget ved, at vi ikke ser det i Danmark, men uden for landets grænser og i andre kulturer. Jeg er bare glad for, at der i Danmark er plads til, at vi kan udtrykke os på den måde. Vi er ikke vant til, at der bliver lagt beslag på fans’ holdninger på relevante emner. Qatar er noget, vi har diskuteret rigtig længe, og det er en slutrunde, vi arbejder på at kvalificere os til, så naturligvis synes jeg, fans har ret til udtrykke sig, sagde han.

Den udtalelse endte med at blive nærmest omvendt profetisk. Den fremhæver Daniel Niebuhr da også.

– Jeg synes, det er beklageligt. Jeg vil meget gerne hæfte mig ved Christian Rothmanns citat. Jeg synes, det indrammer det meget godt. Det er beklageligt, at man frarøver fans muligheden for at udtrykke sig kritisk. Det er sådan, situationen er, vil jeg sige.

DBU har ikke svaret på tipsbladet.dk’s henvendelse. Kommunikationschef Jakob Høyer har dog talt med Berlingske. Her siger han, at banneret blev fjernet, fordi det havde et politisk budskab.

– Reglerne er bare sådan, at du ikke må have politiske budskaber med. Og jeg vil gerne tage en sammenligning. For en måned siden var der landskamp mellem Danmark og Israel, hvor der var masser af palæstinensiske flag. Det kan man godt have. Men hvis du havde et palæstinensisk flag, hvor du skriver boykot Israel henover, så bliver det inddraget, siger han blandt andet.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Gravesen med vild Neestrup-melding

Henter Kamil Wilczek

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Storklub har taget kontakt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt