– Man skal huske, at der skal være sammenhæng mellem det, man siger, og det, man gør.
Henrik Kjerrumgaard, kommunikationsekspert og stifter af bureauet White Cloud, mener, at DBU har begået en brøler. Det handler om, at en dansk landsholdsfan i går blev truet med bortvisning fra Parken, fordi han havde et banner med påskriften “Boycott Qatar 2022”.
Centralt i DBU’s tilgang til den skandaleombruste VM-slutrunde er, at forbundet fører en kritisk dialog med Qatar og FIFA, og at man lægger pres på for forandring. Men når forbundet samtidig ikke tillader, at en fan i Parken kan udøve kritik mod selvsamme slutrunde, svækker DBU’s troværdighed, mener Kjerrumgaard.
– Det ser både tosset, dumt og uheldigt ud, at man fjerner en mand, der står på stadion med et banner, hvor der står “Boycott Qatar 2022”. På sin vis er stadion ligesom Bilka, et privat område, hvor man må gerne sige: “Her må du ikke være nøgen, du må ikke have et Tibet-flag, du må ikke dit og dat.” Men DBU har sagt, at de gerne vil have kritisk dialog og lægge pres, og nu hvor det bliver konkret, vælger DBU at sige, at de ikke vil have banneret, siger Henrik Kjerrumgaard.
– Parken er privat område, så nogle bestemmer, hvad man må og ikke må. Men mange vil tolke det, som at en mand vil sige noget, “og det gad I så ikke høre på”. Derfor er det kommunikativt en fejl af DBU. Og kommunikativt kan det blive en alvorlig ridse, fordi de netop har forsøgt at sælge os historien om, at de har en kritisk dialog med Qatar og gerne vil flytte FIFA.
“Hvis FIFA siger bøh, så hopper vi”
Han mener, at DBU skal passe på, at forbundet ikke bliver opfattet som værende lige så moralsk anløbent som FIFA.
– Det viser, at DBU kommer til at stå et utrolig svært sted. Det er her, hvor DBU skal være i stand til at vise os andre, at der ligger handlinger bag. Ellers ender de præcis samme sted, som FIFA står: “Vi ved godt, at Qatar bryder menneskerettighederne, en masse mennesker måske er døde, men vi er ligeglade, fordi der er så mange penge i det her.”
– DBU har prøvet at placere sig et sted, hvor de ikke var lige så gustne som FIFA. En hændelse som den i Parken gør, at så er de jo bare ligesom FIFA i folks øjne.
Derfor er der i Henrik Kjerrumgaards øjne kun én god løsning for DBU:
– Det begavede at gøre er at gå ud og sige: “Det var en fejl, og vi beklager over for manden.”
DBU har dog via kommunikationschef Jakob Høyer forsvaret episoden med, at man bare fulgte UEFA’s regler. Han har siden over for Ritzau rettet det til FIFA’s regler. Den position er dog svær at komme godt ud af, mener Henrik Kjerrumgaard. Tekniske svar på det, som mange vil opfatte som et brud med egne principper, er sjældent effektive.
– Hvis de siger, at der er nogle FIFA-regler, så siger DBU også: “Hvis FIFA siger bøh, så hopper vi.”
Hej @UEFA.
— 🤌🏻aniel niebuhr (@danielniebuhr) October 9, 2021
Tak, fordi I tager stilling til en af mange vigtige sager ved at konfiskere bannere rundt omkring på kontinentet.
Ses igen tirsdag❤️#Fordanmark pic.twitter.com/xNabghoMeG
Henrik Kjerrumgaard forudser, at bannerepisoden kan ende med at ride DBU som en mare. For hvis andre fans bliver tilstrækkeligt provokeret af det budskab, som episoden sender, kan de måske finde på at udfordre DBU ved at tage endnu flere lignende bannere med i Parken fremover.
På den måde kan situationen minde om den, der har udspillet sig på Amager Fælled i København, hvor en gruppe engagerede aktivister har haft held med at stoppe kommunens planer om at omdanne natur til bebyggelse.
Kjerrumgaard fremhæver, at fodboldfan eksempelvis tidligere har starten en underskriftsindsamling mod VM i Qatar, og at samme aktivistiske linje kan gå igen.
– DBU skulle måske overveje at se på Amager Fælled-sagen. Der er nogle græsrodsorganisationer, der kan lave meget larm og gøre det længe. Man kan ikke sige, at majoriteten af befolkningen vil være ligeglad. Hvis man er oppe mod inkarnerede aktivister, kan det blive en sag for DBU, som Amager Fælled har været for Københavns Kommune, siger han.
Også den fan, der havde banneret med, undrer sig over, at han fik det fjernet. Læs interview med ham her.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FC Nordsjælland vinder i egen hule
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
