– Man skal huske, at der skal være sammenhæng mellem det, man siger, og det, man gør.
Henrik Kjerrumgaard, kommunikationsekspert og stifter af bureauet White Cloud, mener, at DBU har begået en brøler. Det handler om, at en dansk landsholdsfan i går blev truet med bortvisning fra Parken, fordi han havde et banner med påskriften “Boycott Qatar 2022”.
Centralt i DBU’s tilgang til den skandaleombruste VM-slutrunde er, at forbundet fører en kritisk dialog med Qatar og FIFA, og at man lægger pres på for forandring. Men når forbundet samtidig ikke tillader, at en fan i Parken kan udøve kritik mod selvsamme slutrunde, svækker DBU’s troværdighed, mener Kjerrumgaard.
– Det ser både tosset, dumt og uheldigt ud, at man fjerner en mand, der står på stadion med et banner, hvor der står “Boycott Qatar 2022”. På sin vis er stadion ligesom Bilka, et privat område, hvor man må gerne sige: “Her må du ikke være nøgen, du må ikke have et Tibet-flag, du må ikke dit og dat.” Men DBU har sagt, at de gerne vil have kritisk dialog og lægge pres, og nu hvor det bliver konkret, vælger DBU at sige, at de ikke vil have banneret, siger Henrik Kjerrumgaard.
– Parken er privat område, så nogle bestemmer, hvad man må og ikke må. Men mange vil tolke det, som at en mand vil sige noget, “og det gad I så ikke høre på”. Derfor er det kommunikativt en fejl af DBU. Og kommunikativt kan det blive en alvorlig ridse, fordi de netop har forsøgt at sælge os historien om, at de har en kritisk dialog med Qatar og gerne vil flytte FIFA.
“Hvis FIFA siger bøh, så hopper vi”
Han mener, at DBU skal passe på, at forbundet ikke bliver opfattet som værende lige så moralsk anløbent som FIFA.
– Det viser, at DBU kommer til at stå et utrolig svært sted. Det er her, hvor DBU skal være i stand til at vise os andre, at der ligger handlinger bag. Ellers ender de præcis samme sted, som FIFA står: “Vi ved godt, at Qatar bryder menneskerettighederne, en masse mennesker måske er døde, men vi er ligeglade, fordi der er så mange penge i det her.”
– DBU har prøvet at placere sig et sted, hvor de ikke var lige så gustne som FIFA. En hændelse som den i Parken gør, at så er de jo bare ligesom FIFA i folks øjne.
Derfor er der i Henrik Kjerrumgaards øjne kun én god løsning for DBU:
– Det begavede at gøre er at gå ud og sige: “Det var en fejl, og vi beklager over for manden.”
DBU har dog via kommunikationschef Jakob Høyer forsvaret episoden med, at man bare fulgte UEFA’s regler. Han har siden over for Ritzau rettet det til FIFA’s regler. Den position er dog svær at komme godt ud af, mener Henrik Kjerrumgaard. Tekniske svar på det, som mange vil opfatte som et brud med egne principper, er sjældent effektive.
– Hvis de siger, at der er nogle FIFA-regler, så siger DBU også: “Hvis FIFA siger bøh, så hopper vi.”
Hej @UEFA.
— 🤌🏻aniel niebuhr (@danielniebuhr) October 9, 2021
Tak, fordi I tager stilling til en af mange vigtige sager ved at konfiskere bannere rundt omkring på kontinentet.
Ses igen tirsdag❤️#Fordanmark pic.twitter.com/xNabghoMeG
Henrik Kjerrumgaard forudser, at bannerepisoden kan ende med at ride DBU som en mare. For hvis andre fans bliver tilstrækkeligt provokeret af det budskab, som episoden sender, kan de måske finde på at udfordre DBU ved at tage endnu flere lignende bannere med i Parken fremover.
På den måde kan situationen minde om den, der har udspillet sig på Amager Fælled i København, hvor en gruppe engagerede aktivister har haft held med at stoppe kommunens planer om at omdanne natur til bebyggelse.
Kjerrumgaard fremhæver, at fodboldfan eksempelvis tidligere har starten en underskriftsindsamling mod VM i Qatar, og at samme aktivistiske linje kan gå igen.
– DBU skulle måske overveje at se på Amager Fælled-sagen. Der er nogle græsrodsorganisationer, der kan lave meget larm og gøre det længe. Man kan ikke sige, at majoriteten af befolkningen vil være ligeglad. Hvis man er oppe mod inkarnerede aktivister, kan det blive en sag for DBU, som Amager Fælled har været for Københavns Kommune, siger han.
Også den fan, der havde banneret med, undrer sig over, at han fik det fjernet. Læs interview med ham her.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
AVIS
Bombe på vej i Wolfsburg?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
‘Schmedes er under pres’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
