Man skal formentlig være p-vagt eller billetkontrollør for at beskæftige sig med noget, der kaster flere skæld ud af sig end at være fodbolddommer.
Men der kan også være ros at hente.
Fredag aften tørnede Skive IK og Middelfart BK sammen i 2. division, og den kamp blev afbrudt to gange på grund af homofobiske tilråb fra lægterne – spillerne måtte anden gang en kort tur i omklædningsrummet på grund af afbrydelsen.
Situationen blev håndteret til et 12-tal af dommer Sebastian Tornhøj Nielsen og hans kollegaer, fastslår Middelfart-træner Kim Engstrøm.
– Stor ros til dommertrioen for at informere spillere og stab om hvordan og hvorledes. Det var efter min mening en super håndtering. Da vi gik i omklædningsrummet, fik vi besked om, at kampen ville blive afbrudt helt, hvis det skete igen. Det hører ingen steder hjemme i fodbold, og det blev håndteret godt, siger Engstrøm til Tipsbladet og fortsætter:
– Det var selvfølgelig irriterende, at det skulle ske, men det var ikke noget, der påvirkede os. Derfor var det vigtigste måden, dommertrioen håndterede det på, og stor ros til dem for at træde i karakter og sende et klart signal.
Der var i omegnen af 800 tilskuere på plads i Skive til fredagens kamp i den tredjebedste række.
– Skive havde inviteret til fredagsfest og givet gratis adgang til studerende, og de billige fadøl gjorde måske, at der var mødt nogle unge mennesker op, som normalt ikke går til fodbold og havde et andet formål med deres tilstedeværelse. Det kan man jo ikke gøre noget ved som klub, men det er heldigvis ikke noget, jeg har oplevet før, og forhåbentlig sker det aldrig igen, siger Kim Engstrøm.
Middelfart vandt 1-0 over Skive og fik dermed tre point med fra udekampen.
– Det er vi glade for, men der er vigtigere ting i livet end resultatet af en fodboldkamp, og sådan noget her er i hvert fald noget, vi skal have udryddet, fastslår Middelfart-træneren.
I Skive IK er man efterladt med røde ører over fredagens episoder.
– Det var enormt ærgerligt, for det er ikke derfor, vi er på stadion. Vi er på stadion for at underholde folk – ikke for at diskriminere. Vi er både kede af det og flove over, at det sker på vores stadion, men desværre kan vi ikke screene for dumhed, når folk ankommer, siger Skive-direktør Rasmus Brandhof til Tipsbladet.
Skive IK arbejder nu på at finde de pågældende personer, så klubben kan udstede karantæner.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
NYHEDER