Man skal formentlig være p-vagt eller billetkontrollør for at beskæftige sig med noget, der kaster flere skæld ud af sig end at være fodbolddommer.
Men der kan også være ros at hente.
Fredag aften tørnede Skive IK og Middelfart BK sammen i 2. division, og den kamp blev afbrudt to gange på grund af homofobiske tilråb fra lægterne – spillerne måtte anden gang en kort tur i omklædningsrummet på grund af afbrydelsen.
Situationen blev håndteret til et 12-tal af dommer Sebastian Tornhøj Nielsen og hans kollegaer, fastslår Middelfart-træner Kim Engstrøm.
– Stor ros til dommertrioen for at informere spillere og stab om hvordan og hvorledes. Det var efter min mening en super håndtering. Da vi gik i omklædningsrummet, fik vi besked om, at kampen ville blive afbrudt helt, hvis det skete igen. Det hører ingen steder hjemme i fodbold, og det blev håndteret godt, siger Engstrøm til Tipsbladet og fortsætter:
– Det var selvfølgelig irriterende, at det skulle ske, men det var ikke noget, der påvirkede os. Derfor var det vigtigste måden, dommertrioen håndterede det på, og stor ros til dem for at træde i karakter og sende et klart signal.
Der var i omegnen af 800 tilskuere på plads i Skive til fredagens kamp i den tredjebedste række.
– Skive havde inviteret til fredagsfest og givet gratis adgang til studerende, og de billige fadøl gjorde måske, at der var mødt nogle unge mennesker op, som normalt ikke går til fodbold og havde et andet formål med deres tilstedeværelse. Det kan man jo ikke gøre noget ved som klub, men det er heldigvis ikke noget, jeg har oplevet før, og forhåbentlig sker det aldrig igen, siger Kim Engstrøm.
Middelfart vandt 1-0 over Skive og fik dermed tre point med fra udekampen.
– Det er vi glade for, men der er vigtigere ting i livet end resultatet af en fodboldkamp, og sådan noget her er i hvert fald noget, vi skal have udryddet, fastslår Middelfart-træneren.
I Skive IK er man efterladt med røde ører over fredagens episoder.
– Det var enormt ærgerligt, for det er ikke derfor, vi er på stadion. Vi er på stadion for at underholde folk – ikke for at diskriminere. Vi er både kede af det og flove over, at det sker på vores stadion, men desværre kan vi ikke screene for dumhed, når folk ankommer, siger Skive-direktør Rasmus Brandhof til Tipsbladet.
Skive IK arbejder nu på at finde de pågældende personer, så klubben kan udstede karantæner.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE