Dommere får ros af cheftræner: ‘Super håndtering’

Middelfarts cheftræner roser dommertrioen for håndteringen af de homofobiske tilråb under fredagens opgør mod Skive.



Man skal formentlig være p-vagt eller billetkontrollør for at beskæftige sig med noget, der kaster flere skæld ud af sig end at være fodbolddommer.

Men der kan også være ros at hente.

Fredag aften tørnede Skive IK og Middelfart BK sammen i 2. division, og den kamp blev afbrudt to gange på grund af homofobiske tilråb fra lægterne – spillerne måtte anden gang en kort tur i omklædningsrummet på grund af afbrydelsen.

Situationen blev håndteret til et 12-tal af dommer Sebastian Tornhøj Nielsen og hans kollegaer, fastslår Middelfart-træner Kim Engstrøm.

– Stor ros til dommertrioen for at informere spillere og stab om hvordan og hvorledes. Det var efter min mening en super håndtering. Da vi gik i omklædningsrummet, fik vi besked om, at kampen ville blive afbrudt helt, hvis det skete igen. Det hører ingen steder hjemme i fodbold, og det blev håndteret godt, siger Engstrøm til Tipsbladet og fortsætter:

– Det var selvfølgelig irriterende, at det skulle ske, men det var ikke noget, der påvirkede os. Derfor var det vigtigste måden, dommertrioen håndterede det på, og stor ros til dem for at træde i karakter og sende et klart signal.

Der var i omegnen af 800 tilskuere på plads i Skive til fredagens kamp i den tredjebedste række.

– Skive havde inviteret til fredagsfest og givet gratis adgang til studerende, og de billige fadøl gjorde måske, at der var mødt nogle unge mennesker op, som normalt ikke går til fodbold og havde et andet formål med deres tilstedeværelse. Det kan man jo ikke gøre noget ved som klub, men det er heldigvis ikke noget, jeg har oplevet før, og forhåbentlig sker det aldrig igen, siger Kim Engstrøm.

Middelfart vandt 1-0 over Skive og fik dermed tre point med fra udekampen.

– Det er vi glade for, men der er vigtigere ting i livet end resultatet af en fodboldkamp, og sådan noget her er i hvert fald noget, vi skal have udryddet, fastslår Middelfart-træneren.

I Skive IK er man efterladt med røde ører over fredagens episoder.

– Det var enormt ærgerligt, for det er ikke derfor, vi er på stadion. Vi er på stadion for at underholde folk – ikke for at diskriminere. Vi er både kede af det og flove over, at det sker på vores stadion, men desværre kan vi ikke screene for dumhed, når folk ankommer, siger Skive-direktør Rasmus Brandhof til Tipsbladet.

Skive IK arbejder nu på at finde de pågældende personer, så klubben kan udstede karantæner.





Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Erik ten Hag jagter dansker

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

– Ja, der var dialog med Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej