Man skal formentlig være p-vagt eller billetkontrollør for at beskæftige sig med noget, der kaster flere skæld ud af sig end at være fodbolddommer.
Men der kan også være ros at hente.
Fredag aften tørnede Skive IK og Middelfart BK sammen i 2. division, og den kamp blev afbrudt to gange på grund af homofobiske tilråb fra lægterne – spillerne måtte anden gang en kort tur i omklædningsrummet på grund af afbrydelsen.
Situationen blev håndteret til et 12-tal af dommer Sebastian Tornhøj Nielsen og hans kollegaer, fastslår Middelfart-træner Kim Engstrøm.
– Stor ros til dommertrioen for at informere spillere og stab om hvordan og hvorledes. Det var efter min mening en super håndtering. Da vi gik i omklædningsrummet, fik vi besked om, at kampen ville blive afbrudt helt, hvis det skete igen. Det hører ingen steder hjemme i fodbold, og det blev håndteret godt, siger Engstrøm til Tipsbladet og fortsætter:
– Det var selvfølgelig irriterende, at det skulle ske, men det var ikke noget, der påvirkede os. Derfor var det vigtigste måden, dommertrioen håndterede det på, og stor ros til dem for at træde i karakter og sende et klart signal.
Der var i omegnen af 800 tilskuere på plads i Skive til fredagens kamp i den tredjebedste række.
– Skive havde inviteret til fredagsfest og givet gratis adgang til studerende, og de billige fadøl gjorde måske, at der var mødt nogle unge mennesker op, som normalt ikke går til fodbold og havde et andet formål med deres tilstedeværelse. Det kan man jo ikke gøre noget ved som klub, men det er heldigvis ikke noget, jeg har oplevet før, og forhåbentlig sker det aldrig igen, siger Kim Engstrøm.
Middelfart vandt 1-0 over Skive og fik dermed tre point med fra udekampen.
– Det er vi glade for, men der er vigtigere ting i livet end resultatet af en fodboldkamp, og sådan noget her er i hvert fald noget, vi skal have udryddet, fastslår Middelfart-træneren.
I Skive IK er man efterladt med røde ører over fredagens episoder.
– Det var enormt ærgerligt, for det er ikke derfor, vi er på stadion. Vi er på stadion for at underholde folk – ikke for at diskriminere. Vi er både kede af det og flove over, at det sker på vores stadion, men desværre kan vi ikke screene for dumhed, når folk ankommer, siger Skive-direktør Rasmus Brandhof til Tipsbladet.
Skive IK arbejder nu på at finde de pågældende personer, så klubben kan udstede karantæner.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Tottenham henter forløsende sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen