Man skal formentlig være p-vagt eller billetkontrollør for at beskæftige sig med noget, der kaster flere skæld ud af sig end at være fodbolddommer.
Men der kan også være ros at hente.
Fredag aften tørnede Skive IK og Middelfart BK sammen i 2. division, og den kamp blev afbrudt to gange på grund af homofobiske tilråb fra lægterne – spillerne måtte anden gang en kort tur i omklædningsrummet på grund af afbrydelsen.
Situationen blev håndteret til et 12-tal af dommer Sebastian Tornhøj Nielsen og hans kollegaer, fastslår Middelfart-træner Kim Engstrøm.
– Stor ros til dommertrioen for at informere spillere og stab om hvordan og hvorledes. Det var efter min mening en super håndtering. Da vi gik i omklædningsrummet, fik vi besked om, at kampen ville blive afbrudt helt, hvis det skete igen. Det hører ingen steder hjemme i fodbold, og det blev håndteret godt, siger Engstrøm til Tipsbladet og fortsætter:
– Det var selvfølgelig irriterende, at det skulle ske, men det var ikke noget, der påvirkede os. Derfor var det vigtigste måden, dommertrioen håndterede det på, og stor ros til dem for at træde i karakter og sende et klart signal.
Der var i omegnen af 800 tilskuere på plads i Skive til fredagens kamp i den tredjebedste række.
– Skive havde inviteret til fredagsfest og givet gratis adgang til studerende, og de billige fadøl gjorde måske, at der var mødt nogle unge mennesker op, som normalt ikke går til fodbold og havde et andet formål med deres tilstedeværelse. Det kan man jo ikke gøre noget ved som klub, men det er heldigvis ikke noget, jeg har oplevet før, og forhåbentlig sker det aldrig igen, siger Kim Engstrøm.
Middelfart vandt 1-0 over Skive og fik dermed tre point med fra udekampen.
– Det er vi glade for, men der er vigtigere ting i livet end resultatet af en fodboldkamp, og sådan noget her er i hvert fald noget, vi skal have udryddet, fastslår Middelfart-træneren.
I Skive IK er man efterladt med røde ører over fredagens episoder.
– Det var enormt ærgerligt, for det er ikke derfor, vi er på stadion. Vi er på stadion for at underholde folk – ikke for at diskriminere. Vi er både kede af det og flove over, at det sker på vores stadion, men desværre kan vi ikke screene for dumhed, når folk ankommer, siger Skive-direktør Rasmus Brandhof til Tipsbladet.
Skive IK arbejder nu på at finde de pågældende personer, så klubben kan udstede karantæner.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Giver transferopdatering
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Cristiano Ronaldo i optur
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS