Den tidligere Hobro-profil Edgar Babayan er mandag blevet præsenteret som ny spiller i Riga FC, men det er efter alt at dømme ikke længe, at han skal spille der.
Søndag kunne bold.dk afsløre, at den armenske landsholdsspiller skal spille et halvt år i den lettiske mesterklub, inden turen går videre til cypriotiske Pafos FC. Og den historie bekræftes nu af Edgar Babayan selv i programmet “Superligahjørnet” på discovery+.
De to klubber har nemlig samme ejer, som længe har forsøgt at hente Edgar Babayan til Cypern. Det var ikke muligt i sommer eller i januar, og derfor er der nu kommet en kreativ løsning på plads.
– Som sagt har ejeren tre klubber, og Pafos bød på mig i sommer. Det var der, skiftet ikke gik igennem, så han ville virkelig gerne have mig til Pafos, men der har været nogle udfordringer, fordi transfervinduet har været lukket derovre, så jeg ikke kunne skrive under der. Så kom tilbuddet fra Riga, hvor vi snakkede om, at det var en god mulighed for mig at vise mig frem på den store scene, fordi de skal spille Championes League-kval, og fordi det er et hold, der har vundet tre mesterskaber i træk, så de kan spille fodbold.
– Meningen er, at jeg skal spille seks måneder i Riga og spille mig i god form og vise mig frem på den store scene, både i ligaen og i Champions League, og så er meningen, at jeg flyver til Cypern og spiller for Pafos det næste års tid, forklarer Edgar Babayan til “Superligahjørnet”.
Se hele klippet, hvor Edgar Babayan også fortæller om, hvorfor det ikke blev Superligaen, i videoen øverst i artiklen.
Flere andre spillere kan være på vej væk fra dansk fodbold i de kommende uger – læs mere om det her.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Manchester City vinder FA Cup
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
