Edgar Babayan forklarer: Speciel plan med skifte

Den tidligere Superliga-profil forklarer, hvad planen er med hans skifte til lettiske Riga FC.



Den tidligere Hobro-profil Edgar Babayan er mandag blevet præsenteret som ny spiller i Riga FC, men det er efter alt at dømme ikke længe, at han skal spille der.

Søndag kunne bold.dk afsløre, at den armenske landsholdsspiller skal spille et halvt år i den lettiske mesterklub, inden turen går videre til cypriotiske Pafos FC. Og den historie bekræftes nu af Edgar Babayan selv i programmet “Superligahjørnet” på discovery+.

De to klubber har nemlig samme ejer, som længe har forsøgt at hente Edgar Babayan til Cypern. Det var ikke muligt i sommer eller i januar, og derfor er der nu kommet en kreativ løsning på plads.

– Som sagt har ejeren tre klubber, og Pafos bød på mig i sommer. Det var der, skiftet ikke gik igennem, så han ville virkelig gerne have mig til Pafos, men der har været nogle udfordringer, fordi transfervinduet har været lukket derovre, så jeg ikke kunne skrive under der. Så kom tilbuddet fra Riga, hvor vi snakkede om, at det var en god mulighed for mig at vise mig frem på den store scene, fordi de skal spille Championes League-kval, og fordi det er et hold, der har vundet tre mesterskaber i træk, så de kan spille fodbold.

– Meningen er, at jeg skal spille seks måneder i Riga og spille mig i god form og vise mig frem på den store scene, både i ligaen og i Champions League, og så er meningen, at jeg flyver til Cypern og spiller for Pafos det næste års tid, forklarer Edgar Babayan til “Superligahjørnet”.

Se hele klippet, hvor Edgar Babayan også fortæller om, hvorfor det ikke blev Superligaen, i videoen øverst i artiklen.

Flere andre spillere kan være på vej væk fra dansk fodbold i de kommende uger – læs mere om det her.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Tiden er ved at rinde ud

Godt nyt for Jess Thorup

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent