Edgar Babayan forklarer: Speciel plan med skifte

Den tidligere Superliga-profil forklarer, hvad planen er med hans skifte til lettiske Riga FC.



Den tidligere Hobro-profil Edgar Babayan er mandag blevet præsenteret som ny spiller i Riga FC, men det er efter alt at dømme ikke længe, at han skal spille der.

Søndag kunne bold.dk afsløre, at den armenske landsholdsspiller skal spille et halvt år i den lettiske mesterklub, inden turen går videre til cypriotiske Pafos FC. Og den historie bekræftes nu af Edgar Babayan selv i programmet “Superligahjørnet” på discovery+.

De to klubber har nemlig samme ejer, som længe har forsøgt at hente Edgar Babayan til Cypern. Det var ikke muligt i sommer eller i januar, og derfor er der nu kommet en kreativ løsning på plads.

– Som sagt har ejeren tre klubber, og Pafos bød på mig i sommer. Det var der, skiftet ikke gik igennem, så han ville virkelig gerne have mig til Pafos, men der har været nogle udfordringer, fordi transfervinduet har været lukket derovre, så jeg ikke kunne skrive under der. Så kom tilbuddet fra Riga, hvor vi snakkede om, at det var en god mulighed for mig at vise mig frem på den store scene, fordi de skal spille Championes League-kval, og fordi det er et hold, der har vundet tre mesterskaber i træk, så de kan spille fodbold.

– Meningen er, at jeg skal spille seks måneder i Riga og spille mig i god form og vise mig frem på den store scene, både i ligaen og i Champions League, og så er meningen, at jeg flyver til Cypern og spiller for Pafos det næste års tid, forklarer Edgar Babayan til “Superligahjørnet”.

Se hele klippet, hvor Edgar Babayan også fortæller om, hvorfor det ikke blev Superligaen, i videoen øverst i artiklen.

Flere andre spillere kan være på vej væk fra dansk fodbold i de kommende uger – læs mere om det her.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Premier League-dansker skal have ny manager

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Han vender hjem til FC København

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Vender tilbage til skærmen