Tidligere på året nedsatte DBU et udvalg, der skal gå dansk fodbolds regler for klubejere efter i sømmene. Det kom på bagkant af, at dansk fodbold har oplevet et indtog af udenlandske ejere, hvor det ikke altid er gennemsigtigt, hvem der ultimativt ejer klubberne.
I november fortalte udvalgets formand, Jesper Jørgensen, der også er partner i revisionsfirmaet Deloitte, at udvalget blandt andet kigger på en mekanisme, der skal screene potentielle klubejere.
– Det kalder man også kend din klient. Kan du se ejerstrukturen? Kan du se, om de har domme for økonomisk kriminalitet og skattesnyd, og hvad pokker det kunne være, sagde han til avisen.
– Lidt ligesom vi som revisionsfirma gør i dag. Når vi får en kunde i Deloitte, skal vi tjekke, hvem der ultimativt er ejeren. Det er noget af det, vi kigger på. Hvad skal der til i forhold til klubejerne?
Oven på dagens afsløringer om Fremad Amager bekræfter Jørgensen over for Tipsbladet, at den overvejelse fortsat er aktuel i udvalget. Meget nærmere kan han dog ikke komme det.
– Det er et punkt, vi kigger på. Men hvad vi ellers overvejer, kan jeg ikke kommentere. Det er DBU’s bestyrelse, der har førsteret, siger han.
Hvad var baggrunden for at nedsætte udvalget?
– Jeg vil da gætte på, at det er, fordi DBU og Divisionsforeningen godt vil se, om vores love, regler og retningslinjer er skruet rigtig sammen til at håndtere de ejerstrukrurer, vi begynder at se i den her verden med multiejerskab og så videre. Giver alt det anledning til noget, så vi ikke sætter dansk fodbolds image på spil?
Jesper Jørgensen og resten af udvalget kigger blandt andet på, hvilke regler der gælder i udlandet.
– Vi samler erfaringer ind fra andre lande og ser, om der er noget, der giver mening, og som kan passe ind i en dansk kontekst, siger han.
I udvalget sidder ifølge Jesper Jørgensen både jurister og klubfolk fra bredden såvel som eliten. De har fortsat omkring et halvt år at gøre udvalgsarbejdet færdig.
– Vi har fået en tidsramme af DBU. Vi skal aflevere noget til DBU’s bestyrelse omkring 1. juni, siger udvalgsformanden.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
