Tidligere på året nedsatte DBU et udvalg, der skal gå dansk fodbolds regler for klubejere efter i sømmene. Det kom på bagkant af, at dansk fodbold har oplevet et indtog af udenlandske ejere, hvor det ikke altid er gennemsigtigt, hvem der ultimativt ejer klubberne.
I november fortalte udvalgets formand, Jesper Jørgensen, der også er partner i revisionsfirmaet Deloitte, at udvalget blandt andet kigger på en mekanisme, der skal screene potentielle klubejere.
– Det kalder man også kend din klient. Kan du se ejerstrukturen? Kan du se, om de har domme for økonomisk kriminalitet og skattesnyd, og hvad pokker det kunne være, sagde han til avisen.
– Lidt ligesom vi som revisionsfirma gør i dag. Når vi får en kunde i Deloitte, skal vi tjekke, hvem der ultimativt er ejeren. Det er noget af det, vi kigger på. Hvad skal der til i forhold til klubejerne?
Oven på dagens afsløringer om Fremad Amager bekræfter Jørgensen over for Tipsbladet, at den overvejelse fortsat er aktuel i udvalget. Meget nærmere kan han dog ikke komme det.
– Det er et punkt, vi kigger på. Men hvad vi ellers overvejer, kan jeg ikke kommentere. Det er DBU’s bestyrelse, der har førsteret, siger han.
Hvad var baggrunden for at nedsætte udvalget?
– Jeg vil da gætte på, at det er, fordi DBU og Divisionsforeningen godt vil se, om vores love, regler og retningslinjer er skruet rigtig sammen til at håndtere de ejerstrukrurer, vi begynder at se i den her verden med multiejerskab og så videre. Giver alt det anledning til noget, så vi ikke sætter dansk fodbolds image på spil?
Jesper Jørgensen og resten af udvalget kigger blandt andet på, hvilke regler der gælder i udlandet.
– Vi samler erfaringer ind fra andre lande og ser, om der er noget, der giver mening, og som kan passe ind i en dansk kontekst, siger han.
I udvalget sidder ifølge Jesper Jørgensen både jurister og klubfolk fra bredden såvel som eliten. De har fortsat omkring et halvt år at gøre udvalgsarbejdet færdig.
– Vi har fået en tidsramme af DBU. Vi skal aflevere noget til DBU’s bestyrelse omkring 1. juni, siger udvalgsformanden.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
Schweiz sender Colombia ud af VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Medier jubler over USA’s nedtur
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
