Efter afsløringer: Det er et punkt, vi kigger på

DBU har nedsat et udvalg, der skal se nærmere på reglerne for ejere af danske klubber.



Tidligere på året nedsatte DBU et udvalg, der skal gå dansk fodbolds regler for klubejere efter i sømmene. Det kom på bagkant af, at dansk fodbold har oplevet et indtog af udenlandske ejere, hvor det ikke altid er gennemsigtigt, hvem der ultimativt ejer klubberne.

I november fortalte udvalgets formand, Jesper Jørgensen, der også er partner i revisionsfirmaet Deloitte, at udvalget blandt andet kigger på en mekanisme, der skal screene potentielle klubejere. 

– Det kalder man også kend din klient. Kan du se ejerstrukturen? Kan du se, om de har domme for økonomisk kriminalitet og skattesnyd, og hvad pokker det kunne være, sagde han til avisen.

– Lidt ligesom vi som revisionsfirma gør i dag. Når vi får en kunde i Deloitte, skal vi tjekke, hvem der ultimativt er ejeren. Det er noget af det, vi kigger på. Hvad skal der til i forhold til klubejerne?

Oven på dagens afsløringer om Fremad Amager bekræfter Jørgensen over for Tipsbladet, at den overvejelse fortsat er aktuel i udvalget. Meget nærmere kan han dog ikke komme det.

– Det er et punkt, vi kigger på. Men hvad vi ellers overvejer, kan jeg ikke kommentere. Det er DBU’s bestyrelse, der har førsteret, siger han.

Hvad var baggrunden for at nedsætte udvalget?

– Jeg vil da gætte på, at det er, fordi DBU og Divisionsforeningen godt vil se, om vores love, regler og retningslinjer er skruet rigtig sammen til at håndtere de ejerstrukrurer, vi begynder at se i den her verden med multiejerskab og så videre. Giver alt det anledning til noget, så vi ikke sætter dansk fodbolds image på spil?

Jesper Jørgensen og resten af udvalget kigger blandt andet på, hvilke regler der gælder i udlandet.

– Vi samler erfaringer ind fra andre lande og ser, om der er noget, der giver mening, og som kan passe ind i en dansk kontekst, siger han.

I udvalget sidder ifølge Jesper Jørgensen både jurister og klubfolk fra bredden såvel som eliten. De har fortsat omkring et halvt år at gøre udvalgsarbejdet færdig.

– Vi har fået en tidsramme af DBU. Vi skal aflevere noget til DBU’s bestyrelse omkring 1. juni, siger udvalgsformanden.

Læs mere om Fremad Amagers bedrageridømte ejer her.






Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næste sæson skal vi i Europa

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning