Tidligere på året nedsatte DBU et udvalg, der skal gå dansk fodbolds regler for klubejere efter i sømmene. Det kom på bagkant af, at dansk fodbold har oplevet et indtog af udenlandske ejere, hvor det ikke altid er gennemsigtigt, hvem der ultimativt ejer klubberne.
I november fortalte udvalgets formand, Jesper Jørgensen, der også er partner i revisionsfirmaet Deloitte, at udvalget blandt andet kigger på en mekanisme, der skal screene potentielle klubejere.
– Det kalder man også kend din klient. Kan du se ejerstrukturen? Kan du se, om de har domme for økonomisk kriminalitet og skattesnyd, og hvad pokker det kunne være, sagde han til avisen.
– Lidt ligesom vi som revisionsfirma gør i dag. Når vi får en kunde i Deloitte, skal vi tjekke, hvem der ultimativt er ejeren. Det er noget af det, vi kigger på. Hvad skal der til i forhold til klubejerne?
Oven på dagens afsløringer om Fremad Amager bekræfter Jørgensen over for Tipsbladet, at den overvejelse fortsat er aktuel i udvalget. Meget nærmere kan han dog ikke komme det.
– Det er et punkt, vi kigger på. Men hvad vi ellers overvejer, kan jeg ikke kommentere. Det er DBU’s bestyrelse, der har førsteret, siger han.
Hvad var baggrunden for at nedsætte udvalget?
– Jeg vil da gætte på, at det er, fordi DBU og Divisionsforeningen godt vil se, om vores love, regler og retningslinjer er skruet rigtig sammen til at håndtere de ejerstrukrurer, vi begynder at se i den her verden med multiejerskab og så videre. Giver alt det anledning til noget, så vi ikke sætter dansk fodbolds image på spil?
Jesper Jørgensen og resten af udvalget kigger blandt andet på, hvilke regler der gælder i udlandet.
– Vi samler erfaringer ind fra andre lande og ser, om der er noget, der giver mening, og som kan passe ind i en dansk kontekst, siger han.
I udvalget sidder ifølge Jesper Jørgensen både jurister og klubfolk fra bredden såvel som eliten. De har fortsat omkring et halvt år at gøre udvalgsarbejdet færdig.
– Vi har fået en tidsramme af DBU. Vi skal aflevere noget til DBU’s bestyrelse omkring 1. juni, siger udvalgsformanden.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Lyngby Boldklub sælger profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
OPTAKT
Argentina – Østrig
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
