Raul Albentosa træner med i ny klub

Raul Albentosa fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket træner med i den spanske klub Unionistas Salamanca fra den tredjebedste række. Han er spændt på, hvad fremtiden bringer.



35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet. 

Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer. 

Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger. 

– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.

– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2WXWW33_1

Foto: Alamy

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.  

– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.

– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.

Har du fået tilbud fra danske klubber?

– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.

– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.

Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.

– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.

– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet. 

35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna. 

I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.





Her er FC Midtjyllands mulige modstandere i Europa



LIVE

TransferLIVE: Nelsson er én ud af tre på listen


Mål i begge ender i Presov

Vil kuppe FC København

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Jagter dansk målræv

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Superliga-spiller tiltalt for grov vold


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Kaoskamp ved klub-VM

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis



Sergio Ramos spolerer Inter-fest

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Nu bekræfter FCK

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Morten Hjulmand til storklub?

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse



Sov ikke efter nederlag til Danmark

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Monstertransfer i Premier League?

Tung kampstart i Trencin



Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro