Raul Albentosa træner med i ny klub

Raul Albentosa fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket træner med i den spanske klub Unionistas Salamanca fra den tredjebedste række. Han er spændt på, hvad fremtiden bringer.



35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet. 

Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer. 

Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger. 

– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.

– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2WXWW33_1

Foto: Alamy

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.  

– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.

– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.

Har du fået tilbud fra danske klubber?

– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.

– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.

Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.

– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.

– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet. 

35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna. 

I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Sean Dyche fyret

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Vild aften! Kun sket én gang før

Hård dom over Franks fremtid

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nægtet Brøndby-skifte

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Zorniger i chok: Er det en joke?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Forventer kæmpe jobtilbud

Ekspert: Det mest positive for FCK

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Thomas Frank fyret

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu