35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet.
Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer.
Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger.
– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.
– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.
– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.
– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.
Har du fået tilbud fra danske klubber?
– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.
– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.
Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.
– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.
– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet.
35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna.
I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
‘De har problemer med os’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar