35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet.
Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer.
Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger.
– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.
– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.
– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.
– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.
Har du fået tilbud fra danske klubber?
– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.
– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.
Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.
– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.
– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet.
35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna.
I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Her kan du se Skotland mod Danmark
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER