Raul Albentosa træner med i ny klub

Raul Albentosa fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket træner med i den spanske klub Unionistas Salamanca fra den tredjebedste række. Han er spændt på, hvad fremtiden bringer.



35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet. 

Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer. 

Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger. 

– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.

– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2WXWW33_1

Foto: Alamy

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.  

– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.

– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.

Har du fået tilbud fra danske klubber?

– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.

– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.

Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.

– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.

– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet. 

35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna. 

I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Fem bud på David Nielsens afløser

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’