Raul Albentosa træner med i ny klub

Raul Albentosa fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket træner med i den spanske klub Unionistas Salamanca fra den tredjebedste række. Han er spændt på, hvad fremtiden bringer.



35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet. 

Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer. 

Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger. 

– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.

– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2WXWW33_1

Foto: Alamy

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.  

– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.

– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.

Har du fået tilbud fra danske klubber?

– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.

– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.

Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.

– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.

– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet. 

35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna. 

I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

England – DR Congo

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”