Raul Albentosa træner med i ny klub

Raul Albentosa fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket træner med i den spanske klub Unionistas Salamanca fra den tredjebedste række. Han er spændt på, hvad fremtiden bringer.



35-årige Raul Albentosa kunne ikke blive enige med Vejle Boldklub om en ny aftale, og derfor er den erfarne spanier fri på markedet. 

Forsvareren holder dog formen ved lige, inden det rigtige tilbud kommer. 

Albentosa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han i øjeblikket er en del af Unionistas de Salamanca CF fra den tredjebedste række i Spanien, og det skal han i de næste to uger. 

– Jeg træner med for at holde mig i god form. Når jeg skal finde en ny klub, skal jeg være i god forfatning. Træneren i Salamanca er min ven fra Valencia, og sportsdirektøren ville hente mig for fem år siden i Numancia, da de lå i 2. division.

– Jeg har et forhold til ham, og jeg startede med at komme til en træning med mine børn, så jeg kunne kigge. Han spurgte, om jeg ville træne med, og jeg sagde, at jeg ville se tiden an i en uges tid. Hvis jeg ikke havde skrevet under med en klub, ville jeg komme. Jeg skrev ikke under, og så startede jeg med at træne med, siger spanieren til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2WXWW33_1

Foto: Alamy

Overvejer flere tilbud
Lige nu har den tidligere Superliga-anfører flere muligheder, men mange ting skal gå op i en højere enhed.  

– Jeg overvejer nogle tilbud i øjeblikket, men jeg har ikke besluttet mig endnu. Jeg overvejer, hvad min næste udfordring skal være og på hvilket niveau. Der er nogle lande, der er langt væk fra Spanien som i Asien.

– Det kommer meget an på holdet. Jeg har ikke nogle præfererencer. Jeg vil analysere, hvad der er bedst for mig og for min familie. Jeg tror, at transfervinduet er stressfuldt lige op til lukning, og så kigger de måske til mig og skriver kontrakt med mig.

Har du fået tilbud fra danske klubber?

– Der er ikke nogle danske klubber lige nu. Jeg har talt med en Superliga-klub, men jeg vil ikke sige navnet på klubben. Den sagde, at jeg er rigtig god spiller og kan hjælpe dem med at præstere i Superligaen.

– Men det var ingenting. Det var kun en samtale.

Den tidligere La Liga-spiller er dog stadig rolig angående fodboldfremtiden.

– Efter mange år i branchen kender jeg til momenterne. Det er kun lidt stressfuldt, at trænere og sportschefer siger, at jeg er 35 år, og jeg er svær at skrive kontrakt med mig. Jeg har vist et godt niveau i Superligaen.

– Jeg kan spille flere år på et godt niveau. Jeg har tilbud, hvor jeg kan tjene gode penge, men der er niveauet, som er problemet. Jeg har besluttet, at jeg ikke tager afsted. Måske gør jeg noget andet om to uger. Du ved aldrig, hvad der sker. Min næste udfordring skal være kompetitiv, siger Raul Albentosa til Tipsbladet. 

35-årige Albentosa har et ganske flot fodbold-CV med blandt andet 93 La Liga-kampe for Eibar, Malaga og Deportivo La Coruna. 

I den seneste sæson spillede spanieren 30 Superliga-kampe for Vejle Boldklub.



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘De har problemer med os’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Bekræftet: Færdig

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’