Eks-Barça-boss bortforklarer elendige megahandler

Barcelona har ikke fået meget for de knap tre milliarder kroner, man brugte på Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og Ousmane Dembélé, men ifølge catalanernes tidligere præsident er den slags gigantiske fejlkøb ikke noget, man skal tage så tungt.



Josep Bartomeu har ikke fået meget ros for sin tid som Barcelona-præsident, hvor catalanerne brugte knap tre milliarder kroner på tre spillere, der ikke har gjort den store forskel på Camp Nou.

Hverken Philippe Coutinho, Ousmane Dembélé eller Antoine Griezmann har således levet op til forventningerne, men ifølge Bartomeu skal man ikke tage den slags forfejlede milliard-transfers så tungt, selvom Barcelona nu døjer med en gigantisk gæld.

– Nogle af indkøbene levede ikke op til forventningerne. Spillere, som kostede mange penge. Men den slags sker i fodbold. Da disse to spillere (Coutinho og Dembélé, red.) blev hentet, jublede alle over disse transfers. Coutinho blev hentet, fordi Iniesta sagde farvel. Han var den bedste spiller i Premier League. Dembélé kom til efter Neymars exit. Specialister peger på, at der er omtrent 50 procents risiko for, at man tager fejl, og en lige så stor procentchance for succes, lyder det således, ifølge Esport3, fra Bartomeu, der altså formåede at ramme forkert i alle tre tilfælde.

– Hvad Griezmann angår, så var det trænerne, der bad om at få ham, og de insisterede på det i et helt år. De regnede ham for at være uundværlig, især fordi Luis Suárez ofte var skadet. Han var en anden type angriber, en verdensklassespiller og en holdspiller.

Josep Bartomeu var Barcelona-præsident fra 2014 og indtil oktober sidste år.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’