Eks-Barça-boss bortforklarer elendige megahandler

Barcelona har ikke fået meget for de knap tre milliarder kroner, man brugte på Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og Ousmane Dembélé, men ifølge catalanernes tidligere præsident er den slags gigantiske fejlkøb ikke noget, man skal tage så tungt.



Josep Bartomeu har ikke fået meget ros for sin tid som Barcelona-præsident, hvor catalanerne brugte knap tre milliarder kroner på tre spillere, der ikke har gjort den store forskel på Camp Nou.

Hverken Philippe Coutinho, Ousmane Dembélé eller Antoine Griezmann har således levet op til forventningerne, men ifølge Bartomeu skal man ikke tage den slags forfejlede milliard-transfers så tungt, selvom Barcelona nu døjer med en gigantisk gæld.

– Nogle af indkøbene levede ikke op til forventningerne. Spillere, som kostede mange penge. Men den slags sker i fodbold. Da disse to spillere (Coutinho og Dembélé, red.) blev hentet, jublede alle over disse transfers. Coutinho blev hentet, fordi Iniesta sagde farvel. Han var den bedste spiller i Premier League. Dembélé kom til efter Neymars exit. Specialister peger på, at der er omtrent 50 procents risiko for, at man tager fejl, og en lige så stor procentchance for succes, lyder det således, ifølge Esport3, fra Bartomeu, der altså formåede at ramme forkert i alle tre tilfælde.

– Hvad Griezmann angår, så var det trænerne, der bad om at få ham, og de insisterede på det i et helt år. De regnede ham for at være uundværlig, især fordi Luis Suárez ofte var skadet. Han var en anden type angriber, en verdensklassespiller og en holdspiller.

Josep Bartomeu var Barcelona-præsident fra 2014 og indtil oktober sidste år.





Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Denne klub drømmer om Højbjerg

De lurer på Kjærgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Her er FCM’s Europa League-modstander