Eks-Barça-boss bortforklarer elendige megahandler

Barcelona har ikke fået meget for de knap tre milliarder kroner, man brugte på Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og Ousmane Dembélé, men ifølge catalanernes tidligere præsident er den slags gigantiske fejlkøb ikke noget, man skal tage så tungt.



Josep Bartomeu har ikke fået meget ros for sin tid som Barcelona-præsident, hvor catalanerne brugte knap tre milliarder kroner på tre spillere, der ikke har gjort den store forskel på Camp Nou.

Hverken Philippe Coutinho, Ousmane Dembélé eller Antoine Griezmann har således levet op til forventningerne, men ifølge Bartomeu skal man ikke tage den slags forfejlede milliard-transfers så tungt, selvom Barcelona nu døjer med en gigantisk gæld.

– Nogle af indkøbene levede ikke op til forventningerne. Spillere, som kostede mange penge. Men den slags sker i fodbold. Da disse to spillere (Coutinho og Dembélé, red.) blev hentet, jublede alle over disse transfers. Coutinho blev hentet, fordi Iniesta sagde farvel. Han var den bedste spiller i Premier League. Dembélé kom til efter Neymars exit. Specialister peger på, at der er omtrent 50 procents risiko for, at man tager fejl, og en lige så stor procentchance for succes, lyder det således, ifølge Esport3, fra Bartomeu, der altså formåede at ramme forkert i alle tre tilfælde.

– Hvad Griezmann angår, så var det trænerne, der bad om at få ham, og de insisterede på det i et helt år. De regnede ham for at være uundværlig, især fordi Luis Suárez ofte var skadet. Han var en anden type angriber, en verdensklassespiller og en holdspiller.

Josep Bartomeu var Barcelona-præsident fra 2014 og indtil oktober sidste år.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spanien – Belgien

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord