Eks-United-profil langer ud efter Alexis Sanchez: En joke

Den tidligere Manchester United-back Rafael har ikke meget tilovers for Alexis Sanchez’ forklaring på sine problemer på Old Trafford.



Alexis Sanchez’ ophold i Manchester United blev en voldsom skuffelse, og efter skiftet til Inter erkendte chileneren, at han allerede efter sin første træningssession i Manchester United ønskede at vende tilbage til Arsenal.

Den udtalelse havde den tidligere Manchester United-back Rafael dog særdeles svært ved at tage seriøst. På Instagram gjorde brasilianeren således grin med Sanchez’ forklaring på sit håbløse ophold på Old Trafford.

– Måske så han et spøgelse og blev bange… det kan måske forklare, hvorfor han spillede så skod hver gang, lød det således fra Rafael.

Nemt at give andre skylden
Og i et interview med The Athletic har brasilianeren nu uddybet, hvorfor han var ude med riven efter Alexis Sanchez efter chilenerens opsigtsvækkende udtalelse. 

– Hvis han virkelig sagde de ting, så er det en joke. Det er en joke. Den her fyr kom efter sin første træningssession og sagde: ‘Jeg vil væk’. Hvorfor vil du væk? Han sagde det kun, fordi han spillede ad helvede til for Manchester United, lyder det fra Rafael.

– Det er så nemt at bebrejde andre mennesker. Det handler hele tiden om at bebrejde andre. Først er det ene galt, og så er det andet galt. Hvad er formålet med den slags? Det er for nemt. 

– Det var sådan, jeg reagerede. Jeg vågnede, og så læste jeg det, og tænkte: ‘Det kan han ikke mene seriøst’. Det kan den fyr ikke bare sige. Alle ved, at jeg elsker Manchester United. Så det var derfor, at jeg reagerede.





EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Danmark – Ukraine

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Medier sender ham hjem til AGF

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Afslører: Dolberg sat til salg



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-dansker vender hjem

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!