Eks-United-profil langer ud efter Alexis Sanchez: En joke

Den tidligere Manchester United-back Rafael har ikke meget tilovers for Alexis Sanchez’ forklaring på sine problemer på Old Trafford.



Alexis Sanchez’ ophold i Manchester United blev en voldsom skuffelse, og efter skiftet til Inter erkendte chileneren, at han allerede efter sin første træningssession i Manchester United ønskede at vende tilbage til Arsenal.

Den udtalelse havde den tidligere Manchester United-back Rafael dog særdeles svært ved at tage seriøst. På Instagram gjorde brasilianeren således grin med Sanchez’ forklaring på sit håbløse ophold på Old Trafford.

– Måske så han et spøgelse og blev bange… det kan måske forklare, hvorfor han spillede så skod hver gang, lød det således fra Rafael.

Nemt at give andre skylden
Og i et interview med The Athletic har brasilianeren nu uddybet, hvorfor han var ude med riven efter Alexis Sanchez efter chilenerens opsigtsvækkende udtalelse. 

– Hvis han virkelig sagde de ting, så er det en joke. Det er en joke. Den her fyr kom efter sin første træningssession og sagde: ‘Jeg vil væk’. Hvorfor vil du væk? Han sagde det kun, fordi han spillede ad helvede til for Manchester United, lyder det fra Rafael.

– Det er så nemt at bebrejde andre mennesker. Det handler hele tiden om at bebrejde andre. Først er det ene galt, og så er det andet galt. Hvad er formålet med den slags? Det er for nemt. 

– Det var sådan, jeg reagerede. Jeg vågnede, og så læste jeg det, og tænkte: ‘Det kan han ikke mene seriøst’. Det kan den fyr ikke bare sige. Alle ved, at jeg elsker Manchester United. Så det var derfor, at jeg reagerede.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Paraguay – Frankrig

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Åbner for sommertransfer

Medie: De lurer på FCM-profil

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FCK jagter Jacob Bruun Larsen