Alexis Sanchez’ ophold i Manchester United blev en voldsom skuffelse, og efter skiftet til Inter erkendte chileneren, at han allerede efter sin første træningssession i Manchester United ønskede at vende tilbage til Arsenal.
Den udtalelse havde den tidligere Manchester United-back Rafael dog særdeles svært ved at tage seriøst. På Instagram gjorde brasilianeren således grin med Sanchez’ forklaring på sit håbløse ophold på Old Trafford.
– Måske så han et spøgelse og blev bange… det kan måske forklare, hvorfor han spillede så skod hver gang, lød det således fra Rafael.
Nemt at give andre skylden
Og i et interview med The Athletic har brasilianeren nu uddybet, hvorfor han var ude med riven efter Alexis Sanchez efter chilenerens opsigtsvækkende udtalelse.
– Hvis han virkelig sagde de ting, så er det en joke. Det er en joke. Den her fyr kom efter sin første træningssession og sagde: ‘Jeg vil væk’. Hvorfor vil du væk? Han sagde det kun, fordi han spillede ad helvede til for Manchester United, lyder det fra Rafael.
– Det er så nemt at bebrejde andre mennesker. Det handler hele tiden om at bebrejde andre. Først er det ene galt, og så er det andet galt. Hvad er formålet med den slags? Det er for nemt.
– Det var sådan, jeg reagerede. Jeg vågnede, og så læste jeg det, og tænkte: ‘Det kan han ikke mene seriøst’. Det kan den fyr ikke bare sige. Alle ved, at jeg elsker Manchester United. Så det var derfor, at jeg reagerede.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
