Eks-United-profil langer ud efter Alexis Sanchez: En joke

Den tidligere Manchester United-back Rafael har ikke meget tilovers for Alexis Sanchez’ forklaring på sine problemer på Old Trafford.



Alexis Sanchez’ ophold i Manchester United blev en voldsom skuffelse, og efter skiftet til Inter erkendte chileneren, at han allerede efter sin første træningssession i Manchester United ønskede at vende tilbage til Arsenal.

Den udtalelse havde den tidligere Manchester United-back Rafael dog særdeles svært ved at tage seriøst. På Instagram gjorde brasilianeren således grin med Sanchez’ forklaring på sit håbløse ophold på Old Trafford.

– Måske så han et spøgelse og blev bange… det kan måske forklare, hvorfor han spillede så skod hver gang, lød det således fra Rafael.

Nemt at give andre skylden
Og i et interview med The Athletic har brasilianeren nu uddybet, hvorfor han var ude med riven efter Alexis Sanchez efter chilenerens opsigtsvækkende udtalelse. 

– Hvis han virkelig sagde de ting, så er det en joke. Det er en joke. Den her fyr kom efter sin første træningssession og sagde: ‘Jeg vil væk’. Hvorfor vil du væk? Han sagde det kun, fordi han spillede ad helvede til for Manchester United, lyder det fra Rafael.

– Det er så nemt at bebrejde andre mennesker. Det handler hele tiden om at bebrejde andre. Først er det ene galt, og så er det andet galt. Hvad er formålet med den slags? Det er for nemt. 

– Det var sådan, jeg reagerede. Jeg vågnede, og så læste jeg det, og tænkte: ‘Det kan han ikke mene seriøst’. Det kan den fyr ikke bare sige. Alle ved, at jeg elsker Manchester United. Så det var derfor, at jeg reagerede.







LIVE

TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’