Eks-United-profil langer ud efter Alexis Sanchez: En joke

Den tidligere Manchester United-back Rafael har ikke meget tilovers for Alexis Sanchez’ forklaring på sine problemer på Old Trafford.



Alexis Sanchez’ ophold i Manchester United blev en voldsom skuffelse, og efter skiftet til Inter erkendte chileneren, at han allerede efter sin første træningssession i Manchester United ønskede at vende tilbage til Arsenal.

Den udtalelse havde den tidligere Manchester United-back Rafael dog særdeles svært ved at tage seriøst. På Instagram gjorde brasilianeren således grin med Sanchez’ forklaring på sit håbløse ophold på Old Trafford.

– Måske så han et spøgelse og blev bange… det kan måske forklare, hvorfor han spillede så skod hver gang, lød det således fra Rafael.

Nemt at give andre skylden
Og i et interview med The Athletic har brasilianeren nu uddybet, hvorfor han var ude med riven efter Alexis Sanchez efter chilenerens opsigtsvækkende udtalelse. 

– Hvis han virkelig sagde de ting, så er det en joke. Det er en joke. Den her fyr kom efter sin første træningssession og sagde: ‘Jeg vil væk’. Hvorfor vil du væk? Han sagde det kun, fordi han spillede ad helvede til for Manchester United, lyder det fra Rafael.

– Det er så nemt at bebrejde andre mennesker. Det handler hele tiden om at bebrejde andre. Først er det ene galt, og så er det andet galt. Hvad er formålet med den slags? Det er for nemt. 

– Det var sådan, jeg reagerede. Jeg vågnede, og så læste jeg det, og tænkte: ‘Det kan han ikke mene seriøst’. Det kan den fyr ikke bare sige. Alle ved, at jeg elsker Manchester United. Så det var derfor, at jeg reagerede.






LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job