‘En drømmesigning for Brøndby og FCK’

Superliga-profilen foreslås som en drømmesigning for Brøndby og FC København.



Der kommer til at ske ting og sager i Superligaen til sommer.

Flere klubber skal på jagt efter erstatninger, og det kan være, de skal findes i andre Superliga-klubber.

FC København skal uden tvivl på udkig efter en ny angriber – medmindre Amin Chiakha kommer til at brænde banen af i de resterende kampe. Det samme skal Brøndby, hvis Mathias Kvistgaarden som forventet bliver solgt til udlandet.

Og spørger man Superliga-ekspert David Boysen, burde de to klubber kigge mod FC Nordsjælland. Det fortæller han i SpilXperten-programmet ‘Højt Spil’. Se programmet her.

– Jeg synes, Benjamin Nygren ville være en drømmesigning for både Brøndby og FC København, og det er sgu lige før, jeg også vil hoppe med på FC Midtjylland. Han er en klassespiller, der kan udfylde en masse roller, siger han i programmet og fortsætter:

– Der er nogle spillere, der løfter sig under ansvar, og det kan man se med Benjamin Nygren, der er blevet anfører. Han har tidligere været ude at brokke sig over, at han ikke spillede nok i FC Nordsjælland, og det har hjulpet ham, for han har fået en stor rolle. Jeg synes, han er helt fantastisk og scorer på alle mulige forskellige måder, og han har også fået svensk landsholdsdebut, fortæller Boysen.

Ekspert Lasse Fosgaard er dog ikke helt sikker på, at FC København kommer til at gå efter svenskeren.

– Jeg ved ikke, om FCK tør, når man har hentet Onugkha, der ikke er lykkes. Nygren er dog en helt anden type, og han er vant til at spille på et hold, der er gode på bolden, og han ville måske passe bedre ind i forhold til, hvordan FCK vil have, angribere skal være på, siger den tidligere Superliga-spiller i Højt Spil.

Benjamin Nygren har kontraktudløb ved udgangen af 2025, så der er grænser for, hvor meget FC Nordsjælland kan kræve for ham til sommer.

Hvor ville Benjamin Nygren passe bedst?

  • Brøndby
  • FC København
  • En helt anden klub
  • Brøndby
  • FC København
  • En helt anden klub

0 Votes





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Kontant dom over Elyounoussi

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Dansk angriber sat til salg

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

En sort plet på hans eftermæle

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Revser Alexander Zorniger

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard