For fem år siden lå det bestemt ikke i kortene, at Youssoufa Moukoko skulle skifte til FC København.
Dengang blev tyskeren regnet for et af verdens største talenter, og Samuel Eto’o talte om ham som Lionel Messis arvtager i FC Barcelona.
Udviklingen er dog gået stå i de seneste år, og denne sommer valgte Dortmund altså at sælge den 20-årige Moukoko til FCK for omtrent 37 millioner kroner.
For den tyske avis Westdeutsche Allgemeine Zeitung er transferen selvsagt en ærgerlig historie for Dortmund.
Artiklen fortsætter under transferønskelisten…
Transfer wishlist
Prøv Tipsbladets transferønskeliste herunder. Du vælger den Superliga-klub, som du vil handle for. Du kan købe spillere fra de andre Superliga-klubber eller selv tilføje spillere. Når du er færdig med at købe og sælge, kan du dele din ønskeliste på sociale medier eller se, hvordan andre fans har handlet. Priserne er fra Transfermarkt.
– Det er et exit ud af bagdøren, helt anderledes end det, de havde forestillet sig med Youssofa Moukoko, skriver avisen og peger på, at angriberen blev den yngste debutant i Bundesligaen og Champions League, samt den yngste målscorer i Bundesligaen og den yngste tysker til at optræde ved en VM-slutrunde.
– Og nu skifter han til FC København for fem millioner euro plus yderligere to millioner i bonusser. Det er ikke ligefrem fodboldverdenens epicenter.
Bliver Youssoufa Moukoko en succes i FC København?
0 Votes

Youssofa Moukoko skal nu have karrieren tilbage på rette spor i FCK (Foto: Alamy).
En dyr forlængelse
Ifølge Westdeutsche Allgemeine Zeitung repræsenterer salget af Youssoufa Moukoko en markant økonomisk nedtur for Dortmund.
På grund af Moukokos store potentiale gav Dortmund nemlig den unge angriber en kæmpe kontrakt, hvor han kunne kunne tjene op til 60 millioner kroner årligt, og ifølge Westdeutche Allgemeine Zeitung betalte Bundesliga-klubben også Moukoko en sign-on-bonus på hele 75 millioner kroner for at forlænge sin kontrakt tilbage i januar 2023.
– Selv på daværende tidspunkt var der tale om en stor risiko, da det allerede var tydeligt, at Moukokos udvikling ville gå langsommere og potentielt helt i stå. Dortmund-sportsdirektør Sebastian Kehl var selvfølgelig under et enormt pres for ikke at lade stortalentet smutte på en fri transfer.
– Set i bakspejlet var den dyre kontraktforlængelse dog en fejl. Den relativt beskedne transfersum fra København begrænser kun i et mindre omfang skaden, skriver Westdeutsche Allgemeine Zeitung.
Nu må tiden vise, om FC København har ramt plet ved at hente en spiller, der i en ganske ung alder opnåede næsten 100 kampe for Dortmund, og som nu skal forsøge at få forløst sit potentiale i dansk fodbold.
Youssofa Moukoko kan få sin Superliga-debut fredag den 18. juli, når FC København indleder sæsonen ude mod Viborg.

Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

‘Det var skræmmende’

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Napoli-stjernes interview chokerer

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Dansker fik kulturchok: ‘Hvad fanden foregår der?’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

‘Jeg mistede halvandet år’

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Taylor Swift til Brøndby?

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Satte historisk målrekord mod FCK

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

‘Alle forventede nok jeg ville smadre Superligaen’

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Vanvittig Pogacar-klausul

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Tyske profiler sender OB videre

FC København ansætter belgisk topchef

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

Danmark suveræne

Dansker skifter cykelhold

Stort talent på besøg i Danmark

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er Carlos Zecas nye job

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld
