Ifølge Børsen ernærer han sig via ejendomshandel med primært erhvervsejendomme blandt andet gennem selskabet SH Erhvervsadministration med adresse i Brøndby, mens han privat bor i en stor villa i Humlebæk på nordkysten sammen med sin udenlandske kone Lilian Saremi.
Børsen mener også at vide, at han er aktiv badmintonspiller i den lokale klub, mens Flemming Østergaard efter onsdagens møde kunne supplere med den ikke overraskende information, at Steen Larsen også holder med FCK.
Steen Larsens alder og baggrund er ukendt, bortset fra at han skulle være sidst i fyrrene, have en fortid som både ejendomsmægler og bankmand og har virket på ejendomsmarkedet i 20 år med et resultat, der ifølge Børsens kilder har gjort ham til en milliardær, som lokale Helsingør Dagblad beskriver som en mand, der kører Mercedes og er beskedent klædt i cowboybukser og striktrøje.
Så der er penge nok, og en del af de midler er nu investeret i Parken Sport & Entertainment, der gik ud af det seneste regnskabsår med et rekordoverskud før skat på 55,1 millioner kroner fra en omsætning på 462,5 millioner kroner og fortsat har store planer om videreudvikling af den virksomhed, der udover FCK Fodbold og Håndbold og selve Parken også indeholder ferielandet Lalandia og billetbureuaet E-billetter.
– Når jeg i forbindelse med årsregnskabet sagde, at vi er halvvejs i udviklingen af koncernen, så er det fordi, vi er halvvejs. Jeg vil ikke komme nærmere ind på detaljerne, men der er mange muligheder i Danmark, i Skandinavien, Europa og verden, siger Flemming Østergaard.
Blandt de fremtidige projekter på tegnebrættet er det dog almindelig kendt, at Parken planlægger at ombygge Coca Cola-tribunen bag det ene mål og opføre et fjerde kontortårn i det ledige hjørne. I forbindelse med den reviderede lokalplan, der skal forhandles endelig færdigt efter kommunalvalget, satser selskabet også på at kunne afholde flere arrangementer i Parken, der hidtil har været begrænset til fem ikke-sportslige arrangemengter om året. Og så er der også tankerne om en ny multihal i København, men ifølge Østergaard er planerne altså ikke begrænset til nærområdet.
Og de planer har den nye storaktionær Steen Larsen nu købt sig ind i, foreløbig gennem en investering på godt 200 millioner kroner.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL