ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.
Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.
– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.
Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.
– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.
Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.
Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.
For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.
– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.
– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.
– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.
– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.
FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.
Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER