ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.
Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.
– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.
Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.
– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.
Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.
Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.
For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.
– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.
– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.
– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.
– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.
FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.
Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Superliga-træner enormt stolt
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
‘Jeg er fucking irriteret’
HELT VILDT
FC København-fans raser
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT