ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.
Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.
– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.
Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.
– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.
Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.
Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.
For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.
– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.
– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.
– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.
– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.
FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.
Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL