– En katastrofe for FCK og FCM

AGF går efter så store resultater som muligt i sæsonen, men favoritværdigheden til DM ligger i den grad på de to store FC-klubber, mener AGF's Mikael Anderson.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.

Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.

– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.

– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.

Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.

– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.

Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.

Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.

For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.

Foto: Alamy

– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.

– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.

AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.

– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.

– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.

FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.

Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Går langt ned i løn

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte