ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften siger Superligaen farvel i et par uger med landsholdspause ved at byde op til fodboldbal i Århus.
Det er en meget speciel aften, der venter i Århus med sidste kamp på stadion i den nuværende udformning, før AGF flytter til en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen efter nytår.
– Jeg tror, det bliver en højintens kamp. Det plejer det at være mod FCK. Der bliver nogle drabelige dueller, intense kampe og en god stemning på lægterne. Det kommer mange udebanefans, og vi har forhåbentlig et udsolgt Ceres Park til den sidste Superliga-kamp på det nuværende stadion. Jeg tror virkelig, det kan blive en mindeværdig kamp, siger AGF's Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det var en lidt tom følelse at spille uden stemningsfansene, selv om det selvfølgelig også kræver, at fansene opfører sig ordentligt, så der kan være plads til dem. Men jo, det bliver en fed kamp. Der plejer altid at være mål og dramatik. Vi har haft lidt problemer med dem i Parken, men vi slog dem sidst hjemme med Mads Emil Madsens hattrick.
Senest, de to hold mødtes i juli, vandt FC København 3-2, et comeback til FCK Uwe Rösler som cheftræner stadig mindes med stor ærgrelse, og som skal revancheres.
– Vi skal ramme niveauet 100 procent og holde fast i vores koncept og vores måde at gøre tingene på. Og så er jeg sikker på, vi nok skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson.
Presset er på FCK – og FCM
Mikael Anderson og AGF har lidt de to eneste nederlag i ligaen til FC København og senest FC Midtjylland i Herning.
Nederlaget til FCK skal søndag revancheres, og man kan få tanken, at Mikael Anderson læser med på Tipsbladets oversigter over spillerbudgetter i Superligaen.
For Anderson placerer entydigt forventningspresset på de to klubber, der med afstand der længst fremme i budgetligaen i dansk fodbolds bedste række.
– Der er syv hold, der spiller rigtig godt, og hvor vi ligger forholdsvis tæt på hinanden. Vores ambition er klart at spille i toppen. Vi er klar over, vi ikke er favoritter overhovedet, for der er er nogle hold, der har klart større budget og større forventninger end os, og de skal vinde, siger Mikael Anderson.
– De er klare favoritter til at vinde guld. For FCK er det jo en katastrofe, hvis de ikke vinder guld. De vandt heller ikke sidste sæson. Og med de penge, FC Midtjylland har brugt på deres spillertrup, så er det også en katastrofe, hvis de ikke bliver danske mestre. Der er de to hold, der helt sikkert har en målsætning om at vinde guld, og så er der os, Brøndby og vel også FC Nordsjælland, der kæmper i laget under, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen synes sagtens, AGF kan stræbe efter at vinde uden, at der går gamle tiders snak om selvsving i den.
– Jeg synes kollektivt, at vi er superstærke. Vi har næsten spillet med det samme hold nu i rigtig mange år efterhånden. Det er den samme stamme, et hold, der kender hinanden og spiller, og der fungerer rigtig godt med hinanden. Og så er det klart, så skal vi også være heldige med, at det flasker sig, som du siger.
– Men vi skal også selv turde drømme og at gå efter det. Det kan godt være, at det ikke lykkes, men vi skal være modige nok til at tage handsken af og tro på vinder-mentaliteten i klubben, og sige, at vi går efter at vinde, siger Mikael Anderson.
FC København og AGF mødes 18.00 søndag i Århus.
Det stadion, AGF søndag aften siger farvel til, og om 24 måneder flytter tilbage på, blev tirsdag 250 millioner kroner dyrere. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: To jobs frister Jürgen Klopp
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
HELT VILDT
– De lignede lort!
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
HELT VILDT