En verden uden for SAS Ligaen: AIA-Tranbjerg

Frem til midten af 1960erne hed førsteudfordreren til AGFs dominans i Århus, hverken IHF, Skovbakken, Århus Fremad eller Brabrand. Nej, det var såmænd de blåblusede fra AIA, som forsøgte at hamleop med "De hvide".



Siden er der sparket rigtig mange bolde i mål, og AIA, der nu hedder Idrætsforeningen AIA-Tranbjerg, spiller i Jyllandsserien på det lille Grønløkke Stadion i byen Tranbjerg med 9.500 indbyggere, som ikke er langt fra at blive opslugt af Århus.

Klubben blev stiftet i 1918 af spillere, som var utilfredse med at benytte AGFs baner i det centrale Århus. Med navnet Arbjdernes Idrætsklub Århus signalerede man også, at klubben var noget andet, end de fine fra AGF.

1950erne var klubbens guldalder. AIA spillede i den bedste række fra 1955 til 1958 og igen i 1961. I 1966 var det dog slut med at være næstbedst i Århus. Byens voksende forstæder havde født stærkere klubber som Fuglebakken og Skovbakken, som det år overhalede det gamle AIA i 3. division.

I 1970 rykkede AIA ned i Danmarksserien, og i 1974 fusionerede klubben med Tranbjerg Idrætsforening. AIA-Tranbjerg spillede i 1976 og 1977 i 3. division, hvilket var sidste gang, at klubben spillede med på divisionsplan. Nedturen fortsatte siden helt ned i Serie 2.

LEGENDER: Den største spillerprofil i klubbens historie er uden tvivl højrewingen Poul Pedersen, som fra 1953 til 1964 spillede 50 landskampe, var med til at vinde sølv ved OL i 1960 og en overgang også var landsholdets anfører. I nyere tid kan nævnes forsvarsspilleren Henrik Eigenbrod, som skiftede fra AIA-Tranbjerg til KB i 1981, fik ni landskampe og en professionel karriere i hollandske AZ 67. En anden forsvarsspiller, den kronragede Martin Nielsen, spillede i AGF, FCK og FC Midtjylland, og trådte også ungdomsskoene i Tranbjerg.

STORT ØJEBLIK: Oprykningen til den bedste række i 1955. På næstsidste spilledag var 9.000 tilskuere på plads på Århus Stadion, da AIA vandt 2-1 over Randers Freja og dermed fik oprykningen i hus. Sæsonen efter var man så klar til den første divisionskamp nogensinde med rivalerne fra AGF. Hele 22.000 tilskuere fyldte Århus Stadion til kampen om Århus, der sluttede uafgjort 1-1.

SORT ØJEBLIK: Efter en skidt sæson i 1977 sluttede AIA-Tranbjerg af med tre sejre i træk, men det var ikke nok til at undgå nedrykning fra 3. division. På sidste spilledag slog århusianerne ellers Glostrup 32 på udebane med 4-1, men der manglede et point op til HIK på den anden side af nedrykningsstregen, for Hellerup-drengene vandt uheldigvis samme dag 2-1 i Holstebro.

FREMTIDEN: Først og fremmest skal klubben have repareret den lille tribune på Grønløkke Stadion, som brændte for et par uger siden. Med cirka 2.000 medlemmer, og badminton, håndbold, svømning, tennis, gymnastik og bordtennis som øvrige sportsgrene vil AIA-Tranbjerg også fremover være det store sociale midtpunkt i byen.

ELLERS NOGET: AIA-Tranbjergs håndboldkvinder spillede i næsten to årtier frem til 1992 i den bedste håndboldrække og vandt DM-guld i 1982 og sølv i 1976, 84 og 89.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Det må for alt i verden ikke ske!

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Køber engelsk klub

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Nu er Dreyer historisk

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Arne Slot dybt frustreret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

– Det vil jeg aldrig gøre!

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Bo Henriksen lander TV-job

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A