Nicolas Madsen har foretaget et flot klubskifte.
Danskeren har igennem flere sæsoner været en profil for belgiske Westerlo, men nu venter der noget helt andet for danskeren.
Championship-klubben Queens Park Rangers har nemlig købt Madsen.
Skiftet er noget, som den danske midtbanespiller er meget begejstret for.
– Jeg tænker, at det er et skridt op. Det håbede jeg, at jeg kunne tage her denne sommer. Jeg synes, at det er et fedt projekt, og der bliver investeret meget i nye træningsfaciliteter og mig. Det virker som det rigtige sted for mig, siger Nicolas Madsen i et interview med Tipsbladet.
Var der andre interesserede klubber?
– Det ved jeg ikke, hvor meget jeg skal sige om, men jeg kan i hvert fald sige, at den er den rigtige beslutning. Jeg var ikke så meget i tvivl, da de kom på banen. Vi har arbejdet på det i længere tid i vinduet. At det kunne lykkes, er jeg meget glad for.
Danskeren fortæller, at skiftet har været under opsejling længe, men det har været nogle hårde forhandlinger.
– Jeg synes, at vi har arbejdet på det ret længe, men der er tre parter, der skal være tilfredse. Det første er, at klubberne skal være enige, og det har taget noget tid. Det har været en længere proces, og der er mange mekanismer i sådan en forhandling.
– Der har også været flere gange, hvor jeg nærmest troede, at jeg var på flyet, og andre gange har jeg aldrig troet, at jeg skulle komme. Sådan tror jeg, at det er i de fleste forhandlinger. Jeg er glad for, at det lykkedes til sidst. Det gik også relativt stærkt til sidst med at komme afsted.
24-årige Madsen har i lang tid haft en ambition om at spille i England.
– Det er jo klart en drøm. Nu havde jeg min første kamp i lørdags, og det er bare anderledes den måde, som englænderne ser fodbold på blandt andet stemningen på stadion. Det har jeg altid kunnet tænke mig, og jeg synes, at Championship er en undervurderet liga, hvor der er god plads til at udvikle og tage det helt sjove step på et tidspunkt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Lucas Andersen har hjulpet
Efter et klubskifte er der ofte en tilvænningsperiode, men den er blevet nemmere med den tidligere Superliga-profil Lucas Andersen i klubben.
– Lucas har taget godt imod mig, og han har taget sig af mig. Det er jeg glad for. Jeg kender ikke Cifuentes personligt. Jeg snakkede dog med ham et par gange inden. Alle har været gode til at få mig ind. Jeg trænede kun en gang, inden jeg spillede, så træneren tror rigtig meget på mig. Jeg er glad for, at Lucas er her. Det gør det lidt nemmere det hele.
– Han skrev næsten til mig dagen efter, at jeg kom, at jeg bare skulle sige, hvis der var noget. Efter kampen skrev han: *Det var sgu en fin kamp’. Han fik mig godt i gang. Det er dejligt at have en, der kan hjælpe en med det fodboldmæssige og et sted at bo.
Nu vil den nye QPR-spiller forsøge at bide sig fast på holdet.
– Jeg håber, at jeg kan få en stor rolle og bidrage med det, som jeg har gjort i de seneste sæsoner. Jeg tror, at jeg kan komme med noget, der ikke er i truppen endnu. Jeg håber, at det kan gøre gavn for mig og holdet.
– Man er aldrig sikker på at spille, og der er en masse kampe. Det er fedt, at der nærmest er kamp hver tredje dag. Hvis man ikke spiller den ene, kan det være, at man spiller de to andre. Jeg tror 100 procent, at det nok skal blive godt, siger Nicolas Madsen til Tipsbladet.
Madsen står allerede noteret for to kampe for QPR, og han har været kontrakt med klubben til sommeren 2029.
Danskeren nåede at være to år i Westerlo, da han skiftede fra FC Midtjylland i sommeren 2022.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
– En gigantisk nedtur!
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
MEDIE
United overvejer disse fem managers
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
AGF smider sejren i de døende sekunder
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT