Engelsk klub købte dansk profil: Lang forhandling

Nicolas Madsen har forladt belgisk fodbold og Westerlo, da engelske Queens Park Rangers har sat kløerne i danskeren. Madsen fortæller til Tipsbladet, at Westerlo og Queens Park Rangers i lang tid forhandlede om danskeren.



Nicolas Madsen har foretaget et flot klubskifte. 

Danskeren har igennem flere sæsoner været en profil for belgiske Westerlo, men nu venter der noget helt andet for danskeren. 

Championship-klubben Queens Park Rangers har nemlig købt Madsen. 

Skiftet er noget, som den danske midtbanespiller er meget begejstret for.

– Jeg tænker, at det er et skridt op. Det håbede jeg, at jeg kunne tage her denne sommer. Jeg synes, at det er et fedt projekt, og der bliver investeret meget i nye træningsfaciliteter og mig. Det virker som det rigtige sted for mig, siger Nicolas Madsen i et interview med Tipsbladet.

Var der andre interesserede klubber?

– Det ved jeg ikke, hvor meget jeg skal sige om, men jeg kan i hvert fald sige, at den er den rigtige beslutning. Jeg var ikke så meget i tvivl, da de kom på banen. Vi har arbejdet på det i længere tid i vinduet. At det kunne lykkes, er jeg meget glad for.

Danskeren fortæller, at skiftet har været under opsejling længe, men det har været nogle hårde forhandlinger. 

– Jeg synes, at vi har arbejdet på det ret længe, men der er tre parter, der skal være tilfredse. Det første er, at klubberne skal være enige, og det har taget noget tid. Det har været en længere proces, og der er mange mekanismer i sådan en forhandling.

– Der har også været flere gange, hvor jeg nærmest troede, at jeg var på flyet, og andre gange har jeg aldrig troet, at jeg skulle komme. Sådan tror jeg, at det er i de fleste forhandlinger. Jeg er glad for, at det lykkedes til sidst. Det gik også relativt stærkt til sidst med at komme afsted.

24-årige Madsen har i lang tid haft en ambition om at spille i England.

– Det er jo klart en drøm. Nu havde jeg min første kamp i lørdags, og det er bare anderledes den måde, som englænderne ser fodbold på blandt andet stemningen på stadion. Det har jeg altid kunnet tænke mig, og jeg synes, at Championship er en undervurderet liga, hvor der er god plads til at udvikle og tage det helt sjove step på et tidspunkt.

Artiklen fortsætter under billedet.

9581154bd3060f997c1136c0077536f9

Foto: QPR

Lucas Andersen har hjulpet
Efter et klubskifte er der ofte en tilvænningsperiode, men den er blevet nemmere med den tidligere Superliga-profil Lucas Andersen i klubben.

– Lucas har taget godt imod mig, og han har taget sig af mig. Det er jeg glad for. Jeg kender ikke Cifuentes personligt. Jeg snakkede dog med ham et par gange inden. Alle har været gode til at få mig ind. Jeg trænede kun en gang, inden jeg spillede, så træneren tror rigtig meget på mig. Jeg er glad for, at Lucas er her. Det gør det lidt nemmere det hele.

– Han skrev næsten til mig dagen efter, at jeg kom, at jeg bare skulle sige, hvis der var noget. Efter kampen skrev han: *Det var sgu en fin kamp’. Han fik mig godt i gang. Det er dejligt at have en, der kan hjælpe en med det fodboldmæssige og et sted at bo.

Nu vil den nye QPR-spiller forsøge at bide sig fast på holdet. 

– Jeg håber, at jeg kan få en stor rolle og bidrage med det, som jeg har gjort i de seneste sæsoner. Jeg tror, at jeg kan komme med noget, der ikke er i truppen endnu. Jeg håber, at det kan gøre gavn for mig og holdet.

– Man er aldrig sikker på at spille, og der er en masse kampe. Det er fedt, at der nærmest er kamp hver tredje dag. Hvis man ikke spiller den ene, kan det være, at man spiller de to andre. Jeg tror 100 procent, at det nok skal blive godt, siger Nicolas Madsen til Tipsbladet. 

Madsen står allerede noteret for to kampe for QPR, og han har været kontrakt med klubben til sommeren 2029. 

Danskeren nåede at være to år i Westerlo, da han skiftede fra FC Midtjylland i sommeren 2022.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

– Det er så ringe, begge dele!

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Riemer svarer på Tøftings kritik

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Hylder ny United-spiller