Nicolas Madsen har foretaget et flot klubskifte.
Danskeren har igennem flere sæsoner været en profil for belgiske Westerlo, men nu venter der noget helt andet for danskeren.
Championship-klubben Queens Park Rangers har nemlig købt Madsen.
Skiftet er noget, som den danske midtbanespiller er meget begejstret for.
– Jeg tænker, at det er et skridt op. Det håbede jeg, at jeg kunne tage her denne sommer. Jeg synes, at det er et fedt projekt, og der bliver investeret meget i nye træningsfaciliteter og mig. Det virker som det rigtige sted for mig, siger Nicolas Madsen i et interview med Tipsbladet.
Var der andre interesserede klubber?
– Det ved jeg ikke, hvor meget jeg skal sige om, men jeg kan i hvert fald sige, at den er den rigtige beslutning. Jeg var ikke så meget i tvivl, da de kom på banen. Vi har arbejdet på det i længere tid i vinduet. At det kunne lykkes, er jeg meget glad for.
Danskeren fortæller, at skiftet har været under opsejling længe, men det har været nogle hårde forhandlinger.
– Jeg synes, at vi har arbejdet på det ret længe, men der er tre parter, der skal være tilfredse. Det første er, at klubberne skal være enige, og det har taget noget tid. Det har været en længere proces, og der er mange mekanismer i sådan en forhandling.
– Der har også været flere gange, hvor jeg nærmest troede, at jeg var på flyet, og andre gange har jeg aldrig troet, at jeg skulle komme. Sådan tror jeg, at det er i de fleste forhandlinger. Jeg er glad for, at det lykkedes til sidst. Det gik også relativt stærkt til sidst med at komme afsted.
24-årige Madsen har i lang tid haft en ambition om at spille i England.
– Det er jo klart en drøm. Nu havde jeg min første kamp i lørdags, og det er bare anderledes den måde, som englænderne ser fodbold på blandt andet stemningen på stadion. Det har jeg altid kunnet tænke mig, og jeg synes, at Championship er en undervurderet liga, hvor der er god plads til at udvikle og tage det helt sjove step på et tidspunkt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Lucas Andersen har hjulpet
Efter et klubskifte er der ofte en tilvænningsperiode, men den er blevet nemmere med den tidligere Superliga-profil Lucas Andersen i klubben.
– Lucas har taget godt imod mig, og han har taget sig af mig. Det er jeg glad for. Jeg kender ikke Cifuentes personligt. Jeg snakkede dog med ham et par gange inden. Alle har været gode til at få mig ind. Jeg trænede kun en gang, inden jeg spillede, så træneren tror rigtig meget på mig. Jeg er glad for, at Lucas er her. Det gør det lidt nemmere det hele.
– Han skrev næsten til mig dagen efter, at jeg kom, at jeg bare skulle sige, hvis der var noget. Efter kampen skrev han: *Det var sgu en fin kamp’. Han fik mig godt i gang. Det er dejligt at have en, der kan hjælpe en med det fodboldmæssige og et sted at bo.
Nu vil den nye QPR-spiller forsøge at bide sig fast på holdet.
– Jeg håber, at jeg kan få en stor rolle og bidrage med det, som jeg har gjort i de seneste sæsoner. Jeg tror, at jeg kan komme med noget, der ikke er i truppen endnu. Jeg håber, at det kan gøre gavn for mig og holdet.
– Man er aldrig sikker på at spille, og der er en masse kampe. Det er fedt, at der nærmest er kamp hver tredje dag. Hvis man ikke spiller den ene, kan det være, at man spiller de to andre. Jeg tror 100 procent, at det nok skal blive godt, siger Nicolas Madsen til Tipsbladet.
Madsen står allerede noteret for to kampe for QPR, og han har været kontrakt med klubben til sommeren 2029.
Danskeren nåede at være to år i Westerlo, da han skiftede fra FC Midtjylland i sommeren 2022.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
På røven over dansk stjerne
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
HELT VILDT
I svime over dansker
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT