Er man til røde pølser eller stegt flæsk?
Falafel eller shawarma?
Trøjen i bukserne eller hængende løst?
Meget i livet er et spørgsmål om smag og behag, og det er spørgsmålet om de største trænerjobs også.
Men sikkert er det, at udenlandske klubber i Europas fodboldelite har fået øjnene op for, at dansk fodbold og ikke mindst danske trænere kan noget.
Efter livlig debat på redaktionen har vi sat listen med de ti største trænerjobs i udlandet, hvor der lige nu er ansat danskere. Her er nedtællingen fra 10. til 1. pladsen.

10: Mike Tullberg
Borussia Dortmunds U/19-hold
Overraskelse?
Ja måske, men Tullberg er i en trænerskole af en anden verden i Dortmund, hvor han har en høj stjerne.
Lur os, om ikke Tullberg har haft adskillige muligheder for at blive cheftræner med det ry, Dortmund har efter at have udklækket verdensstjerner som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, og at han en dag får chancen i en interessant cheftræner-rolle.
Så den tidligere Vendsyssel-assistenttræner og AGF-ungdomstræner stryger ind på vores tiendeplads, selv om der så absolut er andre gode kandidater til pladsen, der er cheftrænere for et førstehold.

9: Johannes Hoff Thorup
Norwich
De har ambitioner om at rykke op i Premier League og giver den nu et par år med fuld skrue takket være nye amerikanske medejere, der bringer flere penge på bordet efter års mådehold og fornuft, der ellers overhovedet ikke kendetegner klubber i Championship.
Det er en god stilling, Johannes Hoff Thorup her har fundet sig, og også en udfordrende en af slagsen i en række, hvor 2/3 af holdene har blodskudte øjne og dundrende underskud i håbet om at hive én af de tre billetter til Premier League.

8: Lars Friis
Sparta Prag
Man kunne sagtens argumentere for, at Lars Friis skulle højere på listen, for Sparta Prag har en flot historie og er en mastodont i Tjekkiet.
De seneste to sæsoners mestre og dermed Lars Friis kommer ikke højere med tanke på, hvor mange gode jobs, der er danskere i – og så kan ranglisten jo sagtens rykke sig til om et år.

7: Brian Riemer
Anderlecht
Man kunne godt have forsvaret at sætte Riemer en del højere med tanke på, at Anderlecht er en institution i Bruxelles, Belgien og i europæisk fodboldhistorie.
Tre europæiske titler, 34 nationale mesterskaber – det er ikke så underligt, at det var ekstremt traumatisk at glippe mesterskabet i sidste måned, der havde Anderlechts første efter syv meget lange år med kaos og et hav af dårlige beslutninger.
Brian Riemer og danskerne har fået hård kritik på det seneste, og det fortæller noget om, at det her er et voldsomt stort job.

6: Jess Thorup
Augsburg
Thorup er kommet udmærket i gang i Augsburg, der ligesom Brøndby har David Blitzer som ejer og frontfigur på lederfronten.
Augsburg er efterhånden en etableret Bundesliga-klub med reelle forhåbninger om at komme i Europa, der er forstærkninger på vej denne sommer, og det er en god stilling, Jess Thorup her har fundet sammen med Jacob Friis.

5: Bo Svensson
Union Berlin
Indtil det til sidst gik skævt i Mainz, troede mange, at Svensson ville ryge til en klub som RB Leipzig, og Union Berlin er et flot job i Tyskland med store muligheder.
Union og Svensson skal bygge hinanden op igen, og det ligner et godt match i den tyske hovedstad.

4: Jon Dahl Tomasson
Sverige
Sverige er ikke den magtfaktor, man tidligere har været, og Danmark sidder tungt på tronen som Skandinaviens bedste landshold.
Men Sveriges landstrænerjob er stort, og da ikke mindst for en udlænding.
Det bliver bestemt ikke let, som kampene mod Portugal, Danmark og senest Serbien (0-3) har vist.
Men Tomasson har nogle særdeles interessante kort som Alexander Isak, Viktor Gyökeres og Dejan Kulusevski til sit offensive moderniseringsprojekt, og det bliver spændende at følge.
Denne tredjeplads forudsætter naturligvis, at man rangerer landstræner-jobs højt – det har vi valgt i dette tilfælde, selv om Sverige er lidt nede i en bølgedal.

3: Bo Henriksen
Mainz 05
Mainz er noget af en danskerklub, og Bo Henriksen skrev sig straks ind i klubbens historie ved at styre holdet til en redning, det var svært at se for sig ved hans ansættelse, hvor man havde så uendelig svært ved at score mål.
Henriksen fik banket glæde og gejst ind i holdet igen efter et tungt 2023, og det er et stort og flot job, fynboen her har fundet sig.
Bundesligaen er så stor, at vi danskere med vores fokus på Premier League og Champions League ofte overser det, og det er vildt, det Bo Henriksen har gang i lige nu.

2: Brian Priske
Feyenoord
16 hollandske mesterskaber, Mesterholdenes Turnering og to gange UEFA Cup.
Feyenoord er naturligvis ikke nær den klub, den var i svundne tider, hvor den var en af Europas stærkeste.
Men kulturelt og historisk er Brian Priskes nye klub så stor, at vi smider ham ind på en andenplads.
Feyenoord kunne ikke følge med et helt forrygende PSV-hold, der var en enkelt svipser mod NEC Nijmegen fra at gå ubesejret gennem Æresdivisionen i 2023/24.
Men i denne sæson er de to klubber stort set jævnbyrdige, alt efter hvem der mister flest profiler på transfermarkedet, og Priskes mandskab skal spille Champions League.
Det er et kæmpe job, Priske har scoret her.

1: Thomas Frank
Brentford
Brentfords danske cheftræner er den længst siddende i en Premier League-klub efter kollegaen Josep Guardiola i Manchester City, og det skyldes succesen i London-klubben snarere end manglende interesse fra rivalerne.
Brentford er en af de mest respekterede klubber internt i engelsk fodbold på grund af klubbens præstationer og fornuftige valg på og uden for banen, hvor Thomas Frank har spillet en hovedrolle.
Så selv om både Feyenoord og flere af de andre klubber med danske cheftrænere har vundet titler, er et job i Premier League det største, hvilket giver Thomas Frank Tipsbladets førsteplads.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Joakim Mæhle åbner op
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Trænerlegende stopper
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko