Det er godt og vel 20 måneder siden, at den brasilianske offensivspiller Evander forlod FC Midtjylland til fordel for Portland Timbers i den amerikanske liga, MLS, for godt 70 millioner kroner.
Det ligner i øjeblikket penge godt givet ud af Portland Timbers.
Evander nyder nemlig kæmpe succes i det amerikanske, hvor han i den indeværende sæson har været noget nær ustoppelig. I 2024 har han 22 kampe med 12 mål og 13 assister til følge – altså har han været involveret i 25 scoringer i 22 kampe.
Kun én spiller – Luciano Acosta fra FC Cincinatti – har været involveret i flere mål med 26 målinvolveringer i 25 kampe.
Særligt siden slutningen af juni har den tidligere FC Midtjylland-spiller været i topform. I sine seneste otte kampe har han leveret fem mål og syv assister.
For nylig satte mediet MLS Multiplex også fokus på Evanders store sæson, og her blev brasilianerens præstationer kaldt “fra en anden verden”. Samtidig spekuleres der i, hvor længe Portland Timbers kan holde på 10eren.
– Hvordan er Evander stadig i MLS? Misforstå mig ikke, ligaen vokser, og han har en fantastisk sæson, men helt ærligt, når du ser en 26-årig med sådan et talent, burde Europas store klubber være opmærksom på det. Han har haft et ophold i Danmark hos FC Midtjylland, men det ser ud til, at de større klubber ikke har fanget, hvad der sker med ham herovre.
– Det, Evander leverer i MLS, er på niveau med en spiller, der kunne spille i enhver af de store europæiske ligaer. Så her er det virkelige spørgsmål: Hvor længe vil han blive? Det europæiske transfervindue er altid vildt, og med den måde, han spiller på, ville jeg ikke blive overrasket, hvis en spansk eller italiensk klub snart banker på, skriver journalisten Arthur Fernandes i MLS Multiplex.
Hans storform har dog ikke gjort Portland Timbers til en mastodont. Klubben er nummer otte i sin halvdel af ligaen og er kun akkurat med i slutspilsbilledet.
Evander, 26 år, har lidt over to år tilbage af sin kontrakt med Portland Timbers.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER