Til gengæld er det hurtigt glemt, når man går i gang med kampen. PES 5 er noget mere krævende end andre fodboldspil og det vil tage både tid og omtanke før man kan gøre sig håb om de helt store triumfer. Men det er til gengæld det hele værd, hvis man ikke har noget imod en udfordring. Man skal også gøre sig klart at det ikke nytter noget at buse på som i FIFA 2006.
Der kan vindes meget ved at spille med større tålmodighed og følge sit taktiske koncept, og det er på dette område at udviklerne har set rigtigt. Den største forskel på sidste års udgave og denne er, at man nu ikke kan løbe med bolden klistret til fødderne. Det er faktisk meget vanskeligt at kontrollere bolden både i driblinger og når man modtager en aflevering. Da spillerne samtidigt er mere virkelighedstro i deres løb – det går ikke så lynhurtigt som i bl. a. FIFA – så er det ofte en god idé at spille lidt mere kontrolleret. Der gåes også en del mere til den end i tidligere versioner, så hvis en aflevering slåes lidt for hårdt kan det nemt ende med at bolden springer fra modtageren, der istedet bliver savet midt over af en fremstormende modspiller.
Som krydderi er der det efterhånden velkendte koncept med at man tjener point ved at vinde fodboldkampe og turneringer. Dem bruger man så på at skaffe sig adgang til forskellige ting, såsom nye typer bolde og lignende. Udvalget er dog stort set det samme som i sidste version, så ikke meget nyt dér.
Man må derimod kalde muligheden for at spille over nettet for et nyt tiltag. For selv om det var inkluderet sidste år er dette den første udgave, hvor det virker optimalt.
Hvor FIFA-spillene har Ronaldinho som deres frontfigur, kan man på coveret af Pro Evolution 5 finde John Terry og Thierry Henry. Især engelske John Terry passer meget godt som symbol for spillet. Et mere solidt alternativ overfor den flaboyante og meget angrebsorienterede stjerne.
Det kan næsten ikke undgås at lave et lille ordspil med spillets navn, for der er helt klart ikke det store revolutionerende nyt i forhold til tidligere udgaver. Men denne planet er jo også bevis på, at man kan nå langt med evolution og lidt tålmodighed.
Dette er spillet for de, der kan lide at et fodboldspil ligner fodbold så meget som muligt og ikke er bange for at bruge tid og kræfter på en stor udfordring.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED