Fælder hård Eriksen-dom: ‘Elefanten i rummet’

Christian Eriksen bør absolut ikke være i spil til en startplads i Danmarks kommende VM-kvalifikationskampe, mener Thomas Gravesen.



Han blev ikke udtaget ved den seneste landsholdssamling, da han stod uden klub, men Christian Eriksen er nu tilbage for Danmark.

Den nye Wolfsburg-spiller er blandt de 24 spillere, som Brian Riemer har udtaget til de to kommende VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Grækenland.

Thomas Gravesen har ved flere lejligheder forholdt sig kritisk til Christian Eriksen, men ifølge Viaplay-eksperten er det korrekt af Brian Riemer at udtage Christian Eriksen, men ikke som andet end en trupspiller.

– Uha, det er elefanten i rummet, som vi snakker om her, siger Thomas Gravesen, da han på Viaplay Sport News bliver spurgt, om Eriksens udtagelse er berettiget.

– I min verden skal man jo gøre sig fortjent til at være på det danske A-landshold. Vi har hørt Daniel Ortved (Viaplay-kommentator, red.) sidde og tale om Christian Eriksens betydning og den måde, han har spillet på.

Bør Christian Eriksen starte inde for Danmark i næste uge?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Det er ved at være et stykke tid siden, synes jeg, at vi har set Christian Eriksen i fuld flor. At vi har set en Christian Eriksen dominere på højeste niveau. Så for mig, grundet omstændighederne i det danske ‘landsholdsland’, synes jeg, at Christian Eriksens plads er i 25-mandstruppen eller 23-mandstruppen. Der synes jeg, at han skal være der.

Christian Eriksen kan spille sin landskamp nummer 145, når Danmark møder Belarus i næste uge (Foto: Alamy).

Kan få jokerrolle

Ifølge den tidligere landsholdsprofil bør døren til en startplads i de kommende landskampe dog være fuldstændigt lukket for Christian Eriksen.

– Jeg sad og så de her Wolfsburg-kampe, og Christian Eriksen er bestemt ikke oppe i omdrejninger og er i min verden langt, langt fra det niveau, vi hele tiden forbinder med Christian Eriksen, siger Thomas Gravesen.

Viaplay-eksperten peger herefter på, at Christian Eriksen kan få en jokerrolle i næste uges VM-kvalifikationskampe, hvis der bliver brug for at få ham i spil.

Du kan se hele Thomas Gravesens analyse af Christian Eriksens aktuelle situation i afspilleren øverst i artiklen.





På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!

Meget hård tilskuerstraf til FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent