Erik Rasmussen har en fortid som både professionel fodboldspiller og tidligere Superliga-træner, ikke mindst hos FC Midtjylland og AGF i 2000’erne.
I de senere år har nu 63-årige dansker dog ikke haft sin gang i dansk fodbold, men i stedet har han stiftet og været leder af den statsstøttede organisation Brighter Horizons, der blandt andet har til formål at hjælpe kvinder ud af prostitution i Sierra Leone.
En organisation, Erik Rasmussen – også kendt som Tryllerik – dog nu er trådt ud af, samtidig med at TV 2 bringer en kritisk dokumentar om ham.
Det oplyses i programmet “Operation X” på TV 2, hvor tv-stationen via skjulte optagelser fortæller, at Erik Rasmussen samtidig selv har benyttet sig af seksuelle ydelser fra sexarbejdere i Sierra Leone.
– Jeg har også været sammen med en del. Det er svært at lade være. Det er det, siger den tidligere Superliga-træner blandt andet i programmet, som Tipsbladet har set.
– Jeg har ikke gjort det i nogle år nu. Også fordi mange gange… Hvis jeg er her, bor jeg sammen med nogle andre danskere, og så er det ikke særlig god stil. Det er det jo ikke. Jeg skal jo også være lidt opmærksom på, at jeg trods alt har et humanitært projekt, hvor vi arbejder med prostituerede om at få dem ud af prostitution, siger han grinende.
Ifølge dokumentaren er udtalelsen om, at det ikke er sket i nogle år, dog ikke hele sandheden.
– De første tre-fire år gjorde jeg det ikke. Men så har der været otte år efter, hvor jeg selvfølgelig er sammen med nogle dernede nogle gange, siger Erik Rasmussen på skjulte optagelser lidt senere i dokumentaren.
Samtidig tilbyder han kondomer til en undercover journalist, der spørger, hvordan og hvorledes han kunne være sammen med en prostitueret i Sierra Leone.
Erik Rasmussen fastslår flere gange, at han ikke er sammen med nogle, der er med i Brighter Horizons-projektet. Selvom han holder de ting adskilt, får hans handlinger kritik.
– Det er helt usammenhængende med det arbejde, han udfører… Man kan ikke skelne det private og det offentlige i sådan et spørgsmål her, lyder det i dokumentaren fra Lars Engberg-Pedersen, der er forskningsleder ved Dansk Institut for Internationale Studier.
Da Operation X så interviewer Kim Jensen, der er presseansvarlig i Civilsamfund i Udvikling, via Udenrigsministeriet har tildelt Brighter Horizons flere millioner i støtte fra den danske stat, fortæller han, at Erik Rasmussen er trådt ud af projektet.
Den tidligere Superliga-trænre fremgår heller ikke længere af Brighter Horizons hjemmeside.
Det er på grund af dokumentaren
Tipsbladet har talt med Erik Rasmussen, der bekræfter, at han stopper i organisationen grundet dokumentaren.
– Ja, selvfølgelig. Det er det, siger han og tilføjer:
– Det vigtigste for mig er de mennesker, vi har arbejdet for i mange år. De skal ikke rammes af det her. Jeg er en belastning for organisationen, når Operation X laver sådan en dokumentar.
Han erkender også, at han i løbet af årene har været sammen med sexarbejdere i Sierra Leone, men fastholder, at projektet har kørt godt.
– Operation X har prøvet at kulegravet projektet de seneste otte måneder, hvor de også har været nede i Sierra Leone, og der har ikke været en eneste i projektet, som de har talt med hernede, som har sagt noget negativt om mig. Hvis jeg er sådan en gammel gris, som de prøver at udstille mig som, hvorfor er der så ingen, der siger noget negativt? Projektet har kørt upåklageligt.
– Og så spørger du, hvordan jeg har kunnet gøre det. Det har jeg gjort. Det er svaret. Det er en del år siden, som jeg også siger på altanen. Andet kan jeg ikke sige. Hvis jeg har været sammen med nogle kvinder, har jeg behandlet dem på en god måde.
Flere eksperter i dokumentaren og pressechefen fra Civilsamfund i Udvikling kalder det uforeneligt med din rolle i organisationen. Kan du godt selv se problematikken i den?
– Jeg kan i hvert fald se så meget problematik i det, at jeg er trådt tilbage. Det belaster organisationen, som jeg har arbejdet for og brændt for i så mange år. Jeg kan godt se problematikken i det, men jeg kan ikke se en problematik i det arbejde, jeg har lavet.
Fortryder du, hvad du har gjort?
– Nej. Eller jeg fortryder, at jeg inviterede de to luskebukke (undercoverjournalister, red.) ned i projektet, fordi de sagde, at de ville lave en positiv og smuk skildring af det arbejde, der nu engang bliver lavet Brighter Horizons. Jeg fortryder en smule, at jeg var så naiv. Jeg fortryder ikke noget, jeg har gjort. Jeg siger, at “ja, det er nogle år siden, men jeg har gjort det”.
Du gentager, at det ikke er sket i de seneste år. Det sagde du også på skjulte optagelser, men i et klip i dokumentaren siger du, at det ikke skete i dine første år dernede, men er sket over de seneste otte år…
– Nu skal vi ikke fluekneppe ordene. Det er ikke sket i nogle år, og det siger jeg også på skjulte optagelser.
Men så rådgiver du undercoverjournalister til, hvordan de kan være sammen med nogle sexarbejdere. Det er vel også uforenligt med arbejdet i Brighter Horizons?
– Det mener jeg simpelthen af min bedste overbevisning ikke. Den ene af de to journalister har igennem nogle dage sagt, “nej, hvor er de lækre, kvinderne hernede, og nej, hvor kunne jeg godt tænke mig at være sammen med en.” Så sidder jeg halvstiv ude på altanen og sige nogle kvajede ting, der ikke er særlig passende. Der sættes en fælde for mig, og jeg springer i. Jeg forklarer, at pigerne rigtig gerne vil med ham hjem, og jeg forklarer, at han skal bruge kondom, hvis det er, så de passer på.
Erik Rasmussen kritiserer også TV 2 for at have hyret en lokal journalist, som ifølge ham har rendt “rundt og prøvet at bestikke folk til at komme med løgnehistorier”. Det har TV 2 afvist pure i et interview med RadioIIII.
Programmet “Operation X: Sex, løgn og støttekroner” kan ses på TV 2 Play.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
