Erik Rasmussen har en fortid som både professionel fodboldspiller og tidligere Superliga-træner, ikke mindst hos FC Midtjylland og AGF i 2000’erne.
I de senere år har nu 63-årige dansker dog ikke haft sin gang i dansk fodbold, men i stedet har han stiftet og været leder af den statsstøttede organisation Brighter Horizons, der blandt andet har til formål at hjælpe kvinder ud af prostitution i Sierra Leone.
En organisation, Erik Rasmussen – også kendt som Tryllerik – dog nu er trådt ud af, samtidig med at TV 2 bringer en kritisk dokumentar om ham.
Det oplyses i programmet “Operation X” på TV 2, hvor tv-stationen via skjulte optagelser fortæller, at Erik Rasmussen samtidig selv har benyttet sig af seksuelle ydelser fra sexarbejdere i Sierra Leone.
– Jeg har også været sammen med en del. Det er svært at lade være. Det er det, siger den tidligere Superliga-træner blandt andet i programmet, som Tipsbladet har set.
– Jeg har ikke gjort det i nogle år nu. Også fordi mange gange… Hvis jeg er her, bor jeg sammen med nogle andre danskere, og så er det ikke særlig god stil. Det er det jo ikke. Jeg skal jo også være lidt opmærksom på, at jeg trods alt har et humanitært projekt, hvor vi arbejder med prostituerede om at få dem ud af prostitution, siger han grinende.
Ifølge dokumentaren er udtalelsen om, at det ikke er sket i nogle år, dog ikke hele sandheden.
– De første tre-fire år gjorde jeg det ikke. Men så har der været otte år efter, hvor jeg selvfølgelig er sammen med nogle dernede nogle gange, siger Erik Rasmussen på skjulte optagelser lidt senere i dokumentaren.
Samtidig tilbyder han kondomer til en undercover journalist, der spørger, hvordan og hvorledes han kunne være sammen med en prostitueret i Sierra Leone.
Erik Rasmussen fastslår flere gange, at han ikke er sammen med nogle, der er med i Brighter Horizons-projektet. Selvom han holder de ting adskilt, får hans handlinger kritik.
– Det er helt usammenhængende med det arbejde, han udfører… Man kan ikke skelne det private og det offentlige i sådan et spørgsmål her, lyder det i dokumentaren fra Lars Engberg-Pedersen, der er forskningsleder ved Dansk Institut for Internationale Studier.
Da Operation X så interviewer Kim Jensen, der er presseansvarlig i Civilsamfund i Udvikling, via Udenrigsministeriet har tildelt Brighter Horizons flere millioner i støtte fra den danske stat, fortæller han, at Erik Rasmussen er trådt ud af projektet.
Den tidligere Superliga-trænre fremgår heller ikke længere af Brighter Horizons hjemmeside.
Det er på grund af dokumentaren
Tipsbladet har talt med Erik Rasmussen, der bekræfter, at han stopper i organisationen grundet dokumentaren.
– Ja, selvfølgelig. Det er det, siger han og tilføjer:
– Det vigtigste for mig er de mennesker, vi har arbejdet for i mange år. De skal ikke rammes af det her. Jeg er en belastning for organisationen, når Operation X laver sådan en dokumentar.
Han erkender også, at han i løbet af årene har været sammen med sexarbejdere i Sierra Leone, men fastholder, at projektet har kørt godt.
– Operation X har prøvet at kulegravet projektet de seneste otte måneder, hvor de også har været nede i Sierra Leone, og der har ikke været en eneste i projektet, som de har talt med hernede, som har sagt noget negativt om mig. Hvis jeg er sådan en gammel gris, som de prøver at udstille mig som, hvorfor er der så ingen, der siger noget negativt? Projektet har kørt upåklageligt.
– Og så spørger du, hvordan jeg har kunnet gøre det. Det har jeg gjort. Det er svaret. Det er en del år siden, som jeg også siger på altanen. Andet kan jeg ikke sige. Hvis jeg har været sammen med nogle kvinder, har jeg behandlet dem på en god måde.
Flere eksperter i dokumentaren og pressechefen fra Civilsamfund i Udvikling kalder det uforeneligt med din rolle i organisationen. Kan du godt selv se problematikken i den?
– Jeg kan i hvert fald se så meget problematik i det, at jeg er trådt tilbage. Det belaster organisationen, som jeg har arbejdet for og brændt for i så mange år. Jeg kan godt se problematikken i det, men jeg kan ikke se en problematik i det arbejde, jeg har lavet.
Fortryder du, hvad du har gjort?
– Nej. Eller jeg fortryder, at jeg inviterede de to luskebukke (undercoverjournalister, red.) ned i projektet, fordi de sagde, at de ville lave en positiv og smuk skildring af det arbejde, der nu engang bliver lavet Brighter Horizons. Jeg fortryder en smule, at jeg var så naiv. Jeg fortryder ikke noget, jeg har gjort. Jeg siger, at “ja, det er nogle år siden, men jeg har gjort det”.
Du gentager, at det ikke er sket i de seneste år. Det sagde du også på skjulte optagelser, men i et klip i dokumentaren siger du, at det ikke skete i dine første år dernede, men er sket over de seneste otte år…
– Nu skal vi ikke fluekneppe ordene. Det er ikke sket i nogle år, og det siger jeg også på skjulte optagelser.
Men så rådgiver du undercoverjournalister til, hvordan de kan være sammen med nogle sexarbejdere. Det er vel også uforenligt med arbejdet i Brighter Horizons?
– Det mener jeg simpelthen af min bedste overbevisning ikke. Den ene af de to journalister har igennem nogle dage sagt, “nej, hvor er de lækre, kvinderne hernede, og nej, hvor kunne jeg godt tænke mig at være sammen med en.” Så sidder jeg halvstiv ude på altanen og sige nogle kvajede ting, der ikke er særlig passende. Der sættes en fælde for mig, og jeg springer i. Jeg forklarer, at pigerne rigtig gerne vil med ham hjem, og jeg forklarer, at han skal bruge kondom, hvis det er, så de passer på.
Erik Rasmussen kritiserer også TV 2 for at have hyret en lokal journalist, som ifølge ham har rendt “rundt og prøvet at bestikke folk til at komme med løgnehistorier”. Det har TV 2 afvist pure i et interview med RadioIIII.
Programmet “Operation X: Sex, løgn og støttekroner” kan ses på TV 2 Play.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
