Færdig i Arsenal: Ødegaard taler med Haaland om fremtiden

Martin Ødegaard skal tilbage til Real Madrid efter lejeopholdet i Arsenal, og midtbanespilleren så gerne, at landsmanden Erling Haaland kunne foretage et skifte til den spanske hovedstad.



Martin Ødegaards lejeophold i Arsenal udløber om få uger, og dermed skal den norske midtbanespiller tilbage til Real Madrid, hvor han har kontrakt frem til 2023.

Ødegaard valgte at rykke til Arsenal i januar, da Zinedine Zidane stort set ikke brugte nordmanden i Real Madrid. Med franskmandens exit ser det dog ud til, at Ødegaard kan begynde på en frisk i Real Madrid i næste sæson. 

– Det er altid trist, når folk siger farvel. Jeg er nødt til at takke Zidane for hans arbejde og hans hjælp, da vi arbejdede sammen på reserveholdet og førsteholdet. Jeg havde et godt forhold til ham. Der kommer en ny træner nu. Det bliver spændende at se, hvem det bliver, lyder det således, ifølge Foot Mercato, fra Ødegaard. 

– Jeg var udlejet og jeg har en kontrakt med Real Madrid i et par år endnu. Det er sådan, situationen er. Derudover kan jeg ikke sige så meget nyt i øjeblikket.

Ifølge Marca og Fabrizio Romano ser Carlo Ancelotti ud til at blive Real Madrids næste cheftræner. 

Vil gerne spille med Haaland
Martin Ødegaard spiller sammen med Erling Haaland på det norske landshold, og midtbanespilleren kunne godt tænke sig at blive holdkammerat med Dortmund-stjernen i klubregi også. 

– Selvfølgelig. Hans fremtid? Selvfølgelig taler vi om de fleste ting. Jeg spørger ham også lidt. Men det forholder sig, som han også har fortalt jer. Han har ikke så mange kommentarer. Vi må se, hvad der sker, lyder det således fra Ødegaard. 

Erling Haaland har i det seneste års tid været rygtet til Real Madrid, men Dortmund har flere gange slået fast, at angriberen ikke skifter klub til sommer. 





Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa