Carit Falch har bestridt poster i et væld af danske fodboldklubber, men den 46-årige træner var også et smut til udlandet, da han stod i spidsen for det cypriotiske hold Enosis Neon Paralimni FC.
Danskeren var blot i klubben i under et halvt år, men nåede alligevel at få nogle sjove oplevelser med i bagagen.
I Discovery-programmet “Klubben” fortæller Fremad Amager-træneren, hvordan klubpræsidenten i Paralimni var svær at have med at gøre.
– Han var ved gud en mundfuld for mig. Hvis klokken var 23 om aftenen dagen før en kamp, så ville han skrive og ringe til mig. Han stod tit og ventede uden foran min låge, og så vidste man bare, at man i hvertfald først kom i seng klokken ét, for så skulle han lige ind og snakke om alle sine gode ideer. Og det skete altså ofte, fortæller Carit Falch til Discovery.
Det var dog ikke blot i Carit Falchs bolig, at præsidenten kom brasende.
– Jeg havde nogle oplæg til kampene, hvor han blandede sig meget. Så havde han også forbedredt en præsentation, og så gik hans håndlanger op og satte hans computer til. Så havde han lige forberedt noget, som spillerne skulle se.
– Da det skete tredje gang, der sagde jeg “nu stopper det”. Så lagde jeg bare pointeren og gik op på hotelværelset. Så tænkte jeg, “nå, det var det, nu skal jeg hjem til Danmark”. Anføreren endte så med at fortælle, at holdet rigtig gerne ville beholde mig. Jeg var ellers allerede gået i gang med at tjekke det næste fly til Danmark, fortæller han.
Carit Falch kom til Cypern, efter han havde været ansat som ungdomstræner i både FC Helsingør, Brønshøj, HB Køge, FC Nordsjælland og Hvidovre.
Nu står han i spidsen for Fremad Amager, der i skrivende stund ligger nummer fem i nedrykningsspillet i NordicBet Ligaen.
Han har desuden været træner for Litauens U21-landshold i godt halvandet år, umiddelbart før han blev ansat i cypriotisk fodbold.
Du kan se hele klippet med Carit Falch i videoafspilleren øverst.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
