Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Thomas Frank er færdig som cheftræner i Tottenham, og Tipsbladet har derfor kigget nærmere på et muligt nyt job til danskeren.



Efter otte måneder i spidsen for Tottenham, er Thomas Frank nu fortid i Nordlondon.

Efter endnu et nederlag tirsdag til Newcastle, hvor Thomas Frank af egne fans blev mødt af buhråb, fik han i dag en fyreseddel.

Thomas Frank kan dog se frem til et gyldent håndtryk, da han har 172 millioner kroner til gode for den resterende del af kontraktperioden frem til sommeren 2028.

Derfor er han ikke økonomisk presset til at gå ud og tage et nyt job, men kribler det alligevel rigtig meget i ham, har Tipsbladet kigget nærmere på destinationer, som kan give mening for ham.

Jan Mølby har peget på, at jobs på øverste hylde ikke længere er aktuelle på grund af den fejlslagne periode i Tottenham, og derfor skal Thomas Frank formentlig gå på kompromis med klubstørrelsen og økonomien i et nyt job.

Herunder er fem bud på en ny arbejdsgiver:

Crystal Palace, Premier League
På trods af at det slog fejl i Tottenham, vil Thomas Frank fortsat have et godt navn i England på grund af sine år i Brentford. Derfor kan Crystal Palace ligne en oplagt mulighed til danskeren, da deres cheftræner Oliver Glasner allerede har annonceret, at han stopper i klubben efter denne sæson.

Samtidig er Crystal Palace placeret i London, hvilket ikke vil tvinge Thomas Frank ud i at skulle rykke teltpælene op.

Fulham, Premier League
Ligesom med Crystal Palace kan Thomas Frank i Fulham blive boende i London. Fulham har gennem fem sæsoner haft portugisiske Marco Silva som cheftræner, men hans kontrakt udløber til sommer og vil formentlig være i spil til større adresser. Han er i hvert fald ofte blevet nævnt som den næste træner til at tage et skridt op – det bliver endnu mere oplagt til sommer, når han er ledig på markedet, og Fulham ikke skal kompenseres af en interesseret klub.

Danmark
Thomas Frank har i sin bog, “Thomas Frank – Dagbog fra Premier League: Historien om Danmarks største trænernavn,” fortalt, hvordan DBU flere gange har lagt følere ud i forhold til jobbet som dansk landstræner. Samtidig har Thomas Frank også nævnt, hvordan han er åben for det, hvis timingen er den rette.

Timingen kan potentielt blive den rette, hvis Danmark misser VM, da det kan betyde enden på Brian Riemers periode som landstræner. Det var allerede en kolossal skuffelse, da Danmark missede den direkte VM-kvalifikation, og det vil være en endnu større fadæse, hvis det ikke lykkes i marts. Med Thomas Frank ledig på markedet vil det være mærkeligt, hvis ikke DBU som minimum forhører sig en gang til.

Marseille, Ligue 1
Pierre-Emile Højbjerg vil stensikkert kunne lægge et godt ord ind for Thomas Frank i Marseille. Samtidig har Marseille netop sagt farvel til Roberto De Zerbi, hvorfor døren står åben netop nu, og danskeren kan tage over.

Det vil være en helt ny udfordring i et nyt land med et andet sprog, men det er samtidig også en klub med ambitioner, og Thomas Frank vil kunne fortsætte i en Top 5-liga.

AFC Ajax, Eredivisie
Kan Thomas Frank være manden, der genrejser AFC Ajax? De seneste år har været turbulente for Amsterdam-klubben, der i efteråret tog afsked med cheftræner John Heitinga, der faktisk endte med at blive Franks assistent i Tottenham.

Siden har Fred Grim vikarieret som cheftræner i AFC Ajax, men spørgsmålet er nu, om Thomas Frank bliver den blot anden danske cheftræner i klubbens historie efter Morten Olsen.

Hvilket job giver mening for Thomas Frank?

  • Crystal Palace
  • Fulham
  • Danmark
  • Marseille
  • AFC Ajax
  • En anden mulighed
  • Crystal Palace
  • Fulham
  • Danmark
  • Marseille
  • AFC Ajax
  • En anden mulighed

0 Votes





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Zorniger i chok: Er det en joke?

LIVE: FC København – Viborg FF

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Thomas Frank fyret

Forventer kæmpe jobtilbud

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring