Farvel til B93

Det blev en trist afslutning for B93, da de med en 0-5 lussing hjemme på Østerbro Stadion endegyldigt måtte sande, at den næste sæson finder sted i den nye 2. division. Kun en sejr ville have holdt liv i håbet for Ole Mørchs tropper, og de kæmpede længe hårdt for chancen. HIK var farligst i…



Samme tur må Næstved sandsynligvis gå efter et nederlag på 3-4 i Odense mod Dalum. Den midlertidige træner Jesper Bo Pedersens rekonstruerede mandskab gjorde det ellers længe fint mod Dalum, men på fem minutters blackout efter et kvarter af anden halvleg, så smed Næstved det hele på gulvet.

For anden weekend i træk kom Dalum bagud efter et forsvarskoks, så Karsten Jensen kunne bringe gæsterne foran. Omkring den halve time var der uro i Næstved forsvaret, så Dalum Lwazi Sahula opsnappede bolden og fik udlignet. Inden pausen kom Næstved igen foran, da Glenn D. Christensens skud blev rettet af og snørrede Ulrik Lind i Dalums mål.

Et kvarter inde i anden halvleg fortsatte rækken af uheldige defensive aktioner, da Næstveds keeper Paw Jepsen tabte en hjørnesparksbold ned for fødderne af Eric Mchunu, der udlignede. Så gik det pludselig stærkt for Dalum: Martin Koordt i minuttet efter og yderligere et par minutter senere scorede Sahula sit andet mål, og så var Dalum pludselig foran 4-2. At Karsten Jensen fik reduceret med ni minutter igen, får nok kun kosmetisk betydning for Næstved, der med to runder igen har seks point op til redning. På søndag kommer oprykningsfavoritterne fra SønderjyskE på besøg, og alt andet end en sejr vil sende Næstved ned både teoretisk og praktisk.

Netop SønderjyskE måtte nøjes med 0-0, da de gæstede Ølstykke, men i forårets seks hjemmekampe er der faktisk kun scoret mod Ølstykke i en enkelt. Og når SønderjyskE nu skulle smide point, så er det meget praktisk at gøre det i den runde, hvor toprivalerne fra Horsens og Frem møder hinanden. Med det ene point holder sønderjyderne fast i førstepladsen i hvert fald indtil torsdag, mens Ølstykke med det ene point nu har to points luft ned til Dalum under stregen. Det ligner en hed afslutning for bundholdene, hvor selv Brønshøj nu kan komme i fare.

“Hvepsene” måtte lide den tort, at se Vejle udligne en 2-0 føring på kampens sidste 20 minutter. Cihan Cengiz bragte ellers Brønshøj foran med to mål i det niende og 10. minut, men Henrik Smedegaard og Kenneth Knudsen fik udlignet i kampens slutning, så Brønshøj nu blot har fire point ned til Dalum under stregen. Netop Dalum kommer på besøg i Brønshøj i den sidste runde.



Et kvarter før tid i kampen mod Dalum skiftede Næstved den 41-årige veteran, Frank Hougaard ind, og hans forsøg på mål ni minutter før tid, kunne Ulrik Lind i Dalummålet kun parere, så Karsten Jensen reducerede på riposten.



Det er stadig kun i yderste teori, at Køge kan nå at rykke op, men efter to nederlag i træk, så rejste de sig hjemme mod Fredericia, og scoringer af Anders Jochumsen, der med en fin førsteberøring kom i en lidt spids vinkel i feltet, hvorfra han sparkede bolden i det modsatte hjørne, og af Abdul Sule, der udnyttede at et udspark fra Fredericiakeeper Søren Andersen ramte en forsvarer i ryggen, og så scorede i tomt mål, sikrede hjemmeholdet tre point.



Med to scoringer så kravlede NFAs Martin Lohse op på en andenplads over rækkens målscorere, og med en total på 18 er han blot et enkelt mål efter SønderjyskEs Jacob Olesen. Anders Due scorede også to gange for NFA – på straffe og direkte på frispark – og med Martin Christensens scoring i kampens slutning, så blev det til en overlegen 5-0 sejr over Fremad Amager.



Skjold er ikke til at stoppe, og end ikke en halv time i undertal mod AB kunne forhindre, at det blev til endnu en sejr for Østerbroholdet. Rubinco Lozanovski og Kasper Klausen havde i første halvleg bragt Skjold på 2-1, mens Nicolai Melchiorsen stod for ABs mål i første halvleg. I anden halvleg fik Danny Olsen udlignet tidligt for akademikerne, og efter en times spil, så måtte Skjold se sig reduceret til 10 mand, men det forhindrede ikke Kasper Klausen i at score sejrsmålet for gæsterne kort før tid.



SønderjyskE har aftalt med Morten Rasmussen, at hans kontrakt bliver opløst et år før tid. Venstrekanten har haft svært ved at kombinere fodbold i det sønderjyske med sit studie til lærer hjemme på Fyn. Omvendt så fortæller jungletrommerne, at AaBs U/21 landsholdsspiller Martin Pedersen ikke er tilfreds med at spille Danmarksseriebold i Aalborg, så han skulle nu være på vej til SønderjyskE.









LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

DR Congo – Uzbekistan

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’